Dość często spotykam się z efektem łącznia kilku ekranów w jeden większy, celem wyświetlenia głównie materiałów reklamowych czy innej grafiki. Czasem w ten sposób łączone są telewizory, czasem monitory komputerowe. Dzięki aplikacji Mosaic bezprzewodowo połączymy tak nasze iPhone'y, iPady czy iPody touch.

Big 5d5b9db8 2c30 44c1 b661 f2540a566c89

Mosaic do poprawnego działania wymaga sieci WiFi i przynajmniej dwóch urządzeń z iOS. Wystarczy na każdym z nich odpalić ten program, a na jednym wybrać zdjęcie które nas interesuje. Te ostatnie możemy wybrać bezpośrednio z galerii lub z naszych zasobów na Dropboksie.

Później pozostaje przeciągnąć palcem zdjęcie z jednego ekranu na drugi, co inicjuje połączenie. Po chwili możemy cieszyć się jednym dużym obrazem, wyświetlanym na kilku różnych urządzeniach.

W podobny sposób możemy dzielić się plikami znajdującymi się na wspomnianym już Dropboksie. Wystarczy wybrać dany plik i przeciągnąć go palcem na ekran drugiego urządzenia, a następnie wybrać odpowiedni program, w którym chcemy go otworzyć.

Zastanawiam się nad zastosowaniem tego programu, zarówno jego funkcji połączonych ekranów, jak i przesyłania plików i przyznam, że w codziennym użyciu mojego iPhone'a i iPada będę miał problem w tym, by gdzieś go wykorzystać. Z drugiej jednak strony, na pewno nie skasuję Mosaic ani z mojego iPhone'a, ani iPada, bo nigdy nie wiadomo, kiedy tego typu rozwiązanie może mi się przydać. Ważne, że jest.

Samo udostępnianie ekranu nie jest niczym nowym - od lat w App Store można znaleźć aplikacje, które zamienią iPada w dodatkowy ekran dla komputera Mac. Podobnie jest z przesyłaniem plików. Na co dzień, do przesyłania zdjęć, zrzutów ekranów i nagranych przeze mnie filmów pomiędzy moim Makiem, iPhonem i iPadem wykorzystuję aplikację PhotoSync.

Mosaic dla iPhone'a i iPada dostępny jest w App Store za darmo .