Edytory tekstu dla iPada to dość silnie reprezentowana grupa programów w App Store. Użytkownicy, którzy dużo piszą na iPadzie mają w czym wybierać zarówno wśród programów płatnych jak i darmowych. Do tej drugiej grupy należy Inkwell .

Inkwell to program bardzo ładny, choć nie jest to już specjalnie wyróżniająca cecha. Większość edytorów tekstu dla iPada przyciąga oko swoim wyglądem. W tym przypadku dostęp do dokumentów uzyskujemy z paska przywoływanego poprzez stuknięcie w ikonę przedstawiającą kartkę.

Niestety Inkwell, choć korzysta z bardzo ładnego kroju liter, ma problem z poprawnym wyświetlaniem w nim polskich znaków diakrytycznych. Pobiera je zatem z innego kroju, co psuje dobre wrażenie, choć nie przeszkadza w samym pisaniu. Brak możliwości wyboru kroju liter i wspomniane problemy z wyświetlaniem polskich znaków to chyba największa wada tego programu.

Inkwell synchronizuje się z Dropboksem i tworzy swój folder na koncie użytkownika. To także nie jest specjalnie oryginalne; synchronizacja z Dropboksem to już właściwie standard.

Są też proste statystyki, przydatne przy pisaniu tekstów na zamówienie o określonej wierszówce. Program podaje ilość znaków, paragrafów i słów użytych w tekście.

Co zatem wyróżnia na plus ten program wśród silnej konkurencji, w postaci Drafts, Phraseology, Byword czy polskiego Tyype HD?

Mi osobiście bardzo podoba się funkcja szybkiego wcięcia, czy też akapitu. Przy przejściu do nowego nowego wiersza, z jego lewej strony pojawia się strzałka. Stuknięcie w nią tworzy wcięcie. Ponowne stuknięcie w miejsce, w którym wcześniej pojawiła się strzałka usuwa wcięcie.

Pewnym wyróżnieniem jest możliwość sterowania programem za pomocą gestów. Przesuwając palcem w lewo możemy szybko zaznaczyć tekst. Inne gesty pozwalać mają m.in. na wycinanie i wklejanie. Nie działają jednak zbyt dobrze. Przydaje się za to gest przesuwania w lewo po ekranie dwóch palców, aktywujący funkcję "cofnij" (undo). Odpowiednio ten sam gest wykonywany w stronę przeciwną odpowiada funkcji ponów "redo".

Inkwell to program, przed którego autorem jest jeszcze trochę pracy. Przydałoby się dodać możliwość wyboru kroju pisma, formatowanie, np. poprzez znaczniki Markdown no i poprawić działanie gestów.

Pomimo tych wad aplikacja jest warta sprawdzenia, zwłaszcza że obecnie dostępna jest za darmo.

Inkwell dla iPada w App Store .