Po świętach, a więc także po rozdaniu prezentów, na MyApple pojawiły się wpisy Redaktorów na temat aplikacji, które według nich są must have w nowych urządzeniach otrzymanych pod choinkę i nie tylko. W związku z tym, ja także postanowiłem napisać coś na wzór tamtych artykułów, ale odnosząc się tylko do urządzeń z iOS, z naciskiem na iPada.

Przemowa wstępna
Jakie jest Apple, każdy widzi. App Store jest piekielnie bogatym źródłem aplikacji. Bardzo ważną rzeczą i jednocześnie przewagą sklepu jabłuszka na sklepem okularów jest zdecydowanie mniejsza ilość aplikacji kiepskich, bardziej znanych pod kolokwialną nazwą: syf. Nie twierdze, że w App Store tego nie ma. Owszem, jest. Zdecydowana większość jednak, szczególnie jeśli wiemy czego chcemy, będzie spełniać nasze oczekiwania. Właśnie... jeśli wiemy czego chcemy i tym samym wiemy czego szukamy. Osoba przechodząca z Androida, lub zaczynająca swoją przygodę z Apple będzie miała spory problem z wybraniem odpowiednich dla siebie aplikacji, tym bardziej, że za bardzo tu nie poeksperymentujemy. Duża część aplikacji jest po prostu płatna. Od czego więc zacząć? Podzielę wpis na dwie części. Aplikacje codziennego użytku i zabawy i aplikacje bardziej, nazwijmy to profesjonalne, ułatwiające pracę na urządzeniu.

Te bardziej codzienne
1. iBooks
Produkt Apple. Darmowy i wygodny czytnik plików PDF i eBooków. Do czytania tych drugich, dla mnie niezastąpiony. Jeżeli chodzi o PDF... są lepsze aplikacje, ale do podstawowych i średnio-zaawansowanych zastosowań nadaje się równie dobrze co płatne aplikacje. Odczyta spore pliki bez większych zacięć, umożliwi posegregowanie ich, wstawienie zakładek i tym podobne operacje. Dla mnie absolutny must have.

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/ibooks/id364709193?mt=8

2. YouTube
Po zabraniu YouTube'a jako natywnej aplikacji, Google wprowadziło ją do AppStore. Jest wiele innych produktów do oglądania filmików z tego serwisu, ale ja jakoś wolę tą oryginalną. Znacznie ułatwia przeglądanie i odtwarzanie względem przeglądarkowej wersji. Aplikacja jest oczywiście darmowa

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/youtube/id544007664?mt=8

3. Google Chrome
Darmowa przeglądarka znana z desktopów. Nie powiem, żeby pracowała lepiej od Safari. Nie powiem też, żeby była szybsza. Powiem natomiast, że jeśli używamy tej przeglądarki na Mac'u lub PC, to jest to coś co musimy zainstalować. Synchronizacja zakładek, otwartych kart i haseł między urządzeniami jest bardzo wygodna. Funkcjonalność bardzo zbliżona do Safari połączonej z iCloud.

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/chrome/id535886823?mt=8

4. Feedly
Przyjazny, darmowy czytnik RSS, wykorzystujący Google Reader. Wizualnie zbliżony do Flipboard'a. Moim zdaniem jego przewaga nad wyżej wymienionym polega na tym, że jest... właśnie czytnikiem RSS. Pozwala nam to po prostu na dodawanie rodzimych stron i tym samym czytanie wiadomości w naszym języku.

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/feedly-your-google-reader/id396069556?mt=8

5. iFiles
Zaawansowany menedżer plików. Płatny, ale z okazji nowego roku przeceniony na 0,89 euro. Dla ludzi, którym na urządzeniach iOS brakuje otwartości systemu plików znanego z Androida czy starszych systemów. Pozwala na przechowywanie danych w taki sposób, w jaki nam się spodoba. Możemy tworzyć foldery, kopiować, przenosić pliki. Nasze dane możemy zabezpieczyć hasłem, a także wysłać mailem lub otworzyć w innej aplikacji. Program ma bardzo ładną przeglądarkę zdjęć. Umożliwia też odtwarzanie muzyki. Dane wrzucamy poprzez WiFi lub USB (iTunes).

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/ifiles/id336683524?mt=8

6. DropBox
Dysk w chmurze. Ułatwia dostęp do naszych plików na wszystkich urządzeniach oraz komputerach jakie posiadamy. Dzięki wersji przeglądarkowej, możemy także przeglądać nasze pliki na dowolnym innym komputerze z dostępem do internetu. Na początek dostajemy tylko 2GB przestrzeni, ale ilość promocji organizowanych przez twórców jest tak ogromna, że te 2GB możemy stosunkowo łatwo powiększyć bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Aplikacja jak i założenie konta są darmowe.

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/dropbox/id327630330?mt=8

7. PS Express
Tak tak, darmowy Photoshop. Oczywiście nie zobaczymy tu obsługi warstw i innych zaawansowanych funkcji znanych z komputerów. Zobaczymy jednak przyjazny edytor zdjęć, pozwalający nakładać na nie efekty w stylu Instagram, czyli kliknij, przesuń jeden suwak i masz efekt. Program ma wbudowaną możliwość dzielenia się zdjęciami na serwisach społecznościowych. Pakiet efektów które dostajemy za darmo jest niestety dość ubogi. Możemy go zwiększyć poprzez In App Purchase.

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/adobe-photoshop-express/id331975235?mt=8

8. Facebook
Wszyscy go umieszczają w takich listach, więc umieszczę i ja:) Nie korzystam często z tego serwisu, kontakt z nim staram się raczej ograniczyć do minimum. Jeśli jednak korzystacie, to bez tej aplikacji nawet nie próbujcie. Nie jest idealna, ale znacznie poprawia jakość korzystania z portalu, względem wersji w przeglądarce.

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/facebook/id284882215?mt=8

9. HD Player free
Darmowa aplikacja do odtwarzania filmów w prawie wszystkich popularnych formatach. Radzi sobie z klipami do 720p (w wersji płatnej do 1080p). Mimo, że jest za darmo, nie wyświetla żadnych reklam. Filmy odtwarzane są płynnie, dźwięk jest dobrze zgrany z obrazem i nie ma żadnych problemów z napisami.

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/hd-player/id483866500?mt=8

Te bardziej pro
1. Pages i Numbers
Dwa programy z pakietu biurowego od Apple. Zdecydowałem się je umieścić pod jednym numerkiem. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze Keynote, ale moim zdaniem nie jest on aż tak niezbędny. Edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego używa się moim zdaniem dużo częściej. Obydwie aplikacje swoje kosztują. Cena za jedną to 8,99 euro. Można jednak śmiało powiedzieć, że są najlepsze w swojej klasie i warto w nie zainwestować.

Link:
Pages: https://itunes.apple.com/pl/app/pages/id361309726?mt=8
Numbers: https://itunes.apple.com/pl/app/numbers/id361304891?mt=8

2. Evernote
Zastępca systemowych notatek, dostępny za darmo. Jego przewagą jest o wiele większa ilość funkcji (np. dodawanie dźwięku i zdjęć do notatek) oraz multiplatformowość. Zapiski możemy synchronizować z najróżniejszych urządzeń, zaczynając od Androida i iOS a kończąc na komputerach Mac i PC.

Link:
https://itunes.apple.com/pl/app/evernote/id281796108?mt=8

Na zakończenie
Powyższy zestaw aplikacji obejmuje tylko te, moim zdaniem, najważniejsze i najbardziej uniwersalne, przydatne każdemu. Wiadomo, że wszyscy mamy inne preferencje. Wszystko zależy od tego, do czego będziemy tabletu używać. Jedni w aplikacje "Pro" wpisaliby jeszcze Photoshopa Touch, czy aplikacje do rysowania, inni z kolei Garage Band, Amplitube i tym podobne.

**Na koniec, chciałbym życzyć całej Administracji oraz wszystkim użytkownikom wielu sukcesów na polu osobistym i zawodowym, spełnienia marzeń i niezawodnego działania waszych Jabłek:)

Mateusz S.**