Parę dni temu w Mac App Store miała premierę gra Rage: Campaign Edition. Gra stworzona przez znany team id Software autorów między innymi takich hitów jak Doom czy Quake. Developerem który przeniósł grę na platformę Mac jest równie znany zespół Aspyr Media mający na swoim koncie takie pozycje jak Doom 3, NeverWinter Nights, Tomb Rider czy serię Civilisation oraz Call of Duty. Rage to gra na którą czekałem z niecierpliwością. Czy oczekiwanie to zostało nagrodzone? Zapraszam do recenzji.

Trochę historii .
Gra Rage została wydana w październiku 2011 roku. Na czele zespołu odpowiedzialnego za projekt i produkcję stał legendarny John Cormack, współtwórca serii Doom oraz Quake. Gra po raz pierwszy zerwała z dotychczasowym trendem w id Software tworząc zupełnie nową markę. W tej chwili dzięki pojawieniu się w Mac App Store jest dostępna chyba na wszystkie platformy.

Fabuła .
W Rage wcielamy się w bohatera który uratował się jako jeden z nielicznych na Ziemi po katastrofie jaką spowodował uderzający w nią asteroid. Specjalnie wyselekcjonowani ludzie w tym nasz bohater zostali umieszczeni w tzw Arkach będących schronami dla nielicznych. Wychodząc na powierzchnię okazało się że zamieszkują ją ludzie którym udało się przetrwać katastrofę oraz wspomniane gangi bandytów i mutanci. Aby przetrwać będziemy musieli dostosować się do panującego w tym postapokaliptycznym świecie ładu. Czy nam się to uda zależy tylko od naszych umiejętności i zdobytych broni oraz przedmiotów.

Rozgrywka .
Gra Rage to shooter będący połączeniem wyścigów samochodów oraz gier survivalowych. Rozgrywka koncentruje się na wykonywaniu misji, które są niezbyt długie ale za to dynamiczne co pozwala nam nie znudzić się szybko grą. Dodatkiem w grze jest możliwość tworzenia przydatnych narzędzi ze zbieranych w trakcie gry przedmiotów.
Wersja dla Mac posiada tylko tryb dla pojedynczego gracza, jednakże nie jest to wielką stratą gdyż występujący na innych platformach tryb multiplayer jest bardzo zubożony i stanowi tylko namiastkę gier wieloosobowych.

Wymagania sprzętowe .
Przed pobraniem z Mac App Store należy się upewnić czy posiadamy odpowiedni sprzęt aby uruchomić grę. Minimalne wymagania to:

  • System operacyjny Mac OS X Lion

  • Procesor Intel Core 2 Duo (Dual-Core) 2,4 GHz

  • Pamięć 4 GB RAM

  • Przestrzeń na dysku 25 GB

  • Karta graficzna ATI Radeon HD 3870 lub NVidia Geforce 8800

Gra na moim MacBooku White z 4 GB RAM działa płynnie choć poziom szczegółów niestety nie jest ustawiony na najwyższy. Jednakże nawet z takimi ustawieniami gra prezentuje się okazale co widać na załączonych fotkach.

Podsumowanie .
Jak wspomniałem na wstępie, na grę czekałem z niecierpliwością. Ostatnimi grami w jakie przyszło mi grać ( poza systemem iOS ) były Modern Warfare 2 na konsoli PS3 oraz ostatnia odsłona Fallout. I to właśnie ta ostatnia gra spodobała mi się najbardziej. Śmiało mogę stwierdzić iż Rage swoim klimatem przypomina bardzo świat Fallout. Chociaż sposób rozgrywki odbiega znacząco od tego w w/w grze. To po prostu inne typy gier. Jednakże na grywalność składa się coś więcej niż tylko typ gry i wspomniany sposób rozgrywki.

Na zakończenie chciałbym wszystkim gorąco polecić Rage: Campaign Edition. Gra jest niesamowicie wciągająca, a jej dynamika nie pozwoli się nudzić. Grafika dzięki nowemu silnikowi Tech5 stoi na najwyższym poziomie. Poza rozgrywką związaną z zadaniami polecam pozwiedzać świat Rage gdyż wspomniany silnik czyni po prostu cuda. Oby takich pozycji było jak najwięcej w Mac App Store czego życzę sobie i Wam.

Rage: Campaign Edition dostępna jest w Mac App Store w cenie 31,99€.

PR