MojaFaktura to profesjonalna aplikacja do fakturowania przeznaczona dla iPhone'a i iPad'a, której twórcą jest polski developer Tomasz Muszyński. Cieszy mnie fakt iż w AppStore pojawia się dużo programów wyprodukowanych przez naszych rodaków. Pewnie zastanawiacie się jak program do wystawiania faktur może wyglądać czy sprawdzić się w urządzeniach mobilnych. Ja tak samo jak Wy na początku byłem sceptyczny jednakże krótkie obcowanie z tą świetną aplikacją zmieniło zupełnie moje zdanie. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z recenzją aplikacji oraz wywiadem z developerem.

Aby przedstawić możliwości aplikacji posłużę się informacją prasową:

 • tworzenie faktur (w tym unijnych) i innych dokumentów nawet tylko w trzech krokach

 • obsługiwane dokumenty: faktura VAT, faktura VAT marża, faktura VAT MP, faktura Pro Forma, rachunek

 • tworzenie dokumentów jako PDF z możliwością wysłania ich przez email lub wydrukowanie przy pomocy AirPrint

 • nie wymaga połączenia internetowego (dane są przechowywane w Twoim urządzeniu)

 • obsługa wielu firm (dostępna jako dodatkowy zakup w aplikacji)

 • pełna kontrola płatności (pełne płatności, płatności cząstkowe, kompensaty)

 • dokumenty kosztowe (z możliwością dołączenia skanu dokumentu)

 • dokumenty płatności KP i KW

 • wyszukiwanie firm, faktur, kosztów, towarów i płatności

 • obsługa wielu walut, w tym EURO

 • baza klientów

 • baza towarów

 • definiowane przez użytkownika formatowanie numeracji dokumentów

 • obsługa wielu sprzedawców

 • pełna weryfikacja numerów NIP

 • weryfikacja poprawności kodów pocztowych

 • nigdy więcej nie zapomnisz już wysłać dokumentu do klienta

 • obsługiwane języki: Polski, Angielski

 • obsługiwane kraje (wbudowana konfiguracja domyślna): wszystkie kraje Unii Europejskiej. Podstawowa obsługa dostępna jest także dla krajów spoza Unii Europejskiej.

Tyle jeżeli chodzi o niemałe możliwości. Teraz praktyka. Jako, że mam doświadczenie w wystawianiu faktur i pracę z tego typu programami z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić iż MojaFaktura spełnia wszystkie potrzeby przedsiębiorcy. O ile oczywiście podstawowym narzędziem będzie nasz komputer o tyle MojaFaktura może sprawić, że nasze biuro będziemy mieli zawsze pod ręką. Wersja na iPad'a ze względu na rozmiar ekranu urządzenia jest bardzo poręczna. Wersja dla iPhone'a sprawi, że w sytuacjach awaryjnych będziemy mogli wystawić fakturę w każdych warunkach.
Praca z programem jest bardzo przyjemna. Dodawanie kontrahentów czy produktów nie nastręcza trudności a wystawione faktury czy rachunki możemy drukować lub przesłać mailem. Poruszanie po programie jest bardzo intuicyjne. Jednym słowem program wart uwagi.

Obcując z aplikacją nasunęło mi się kilka pytań, które postanowiłem zadać developerowi. Oto efekt naszej korespondencji:

PR: Skąd pomysł na program takiego typu na iPhone'a i iPad'a?

TM: Kiedy rozpoczynałem pracę na własny rachunek, zrobiłem sobie w parę dni program do fakturowania pod Windows. Z powodzeniem używałem go przez wiele lat, także po przejściu na Maka. Później na Maku zacząłem korzystać z jednej z rodzimych produkcji, ale rozwój tego programu jakoś zamarł. Z biegiem czasu, także i jego możliwości okazały się dla mnie niewystarczające. W mojej pracy zaszła też potrzeba, aby dwie osoby mogły wystawiać faktury jednocześnie z różnych miejsc oraz lepiej kontrolować płatności cząstkowe. Najpierw pomysł padł więc na stworzenie fakturowania on-line, ale po przeanalizowaniu rynku stwierdziłem, że robi się tu trochę ciasno. I tu przyszedł pomysł na aplikację na iPhone'a. Wtedy dostępne były jedynie programy zachodnie, nie do końca spełniające polskie wymogi, albo były po prostu brzydkie i niewygodne w obsłudze. Mam zainstalowanych parę z nich i żaden nie przypadł mi do gustu.

PR: Dla kogo jest wg Ciebie przeznaczona aplikacja?

TM: W tej chwili, program nastawiony jest na małe firmy, a także dla osób, które prowadzą więcej niż jedną działalność (program obsługuje wiele kont) i korzystają z usług zewnętrznych księgowych. Nie wykluczam jednak, że w przyszłości ten program będzie mógł zadowolić także większe firmy, które mają mobilnych przedstawicieli handlowych i potrzebują wystawić klientowi fakturę na miejscu u klienta.

PR: Jakie są plany rozwoju aplikacji?

TM: Najwyższy priorytet ma teraz synchronizacja danych pomiędzy urządzeniami - to wymaganie do spełnienia mojej prywatnej potrzeby z pytania nr 1. Chcę tu też zaspokoić potrzeby osób, które bardzo cenią sobie prywatność danych. Chcę też dać użytkownikom możliwość wyboru szablonu dokumentów, a także eksportu danych do zewnętrznych programów księgowych. Mam jeszcze parę ciekawych pomysłów, które będę chciał jak najszybciej zaimplementować. Nie chcę jednak zdradzać szczegółów - konkurencja nie śpi. Na pewno program nie zakończy swojego rozwoju na obecnej wersji i można oczekiwać w niedalekiej przyszłości wielu ciekawych i unikalnych rozwiązań.

PR: Jakie plany na przyszłość? Czego powinniśmy się spodziewać? Inne aplikacje?

TM: Dużo stawiam na dalszy rozwój MojejFaktury. Powoli zaczynam też pracę nad programem, który jest przeznaczony do wspomagania pracy profesjonalnych fotografów - nie, nie, to nie będzie kolejny Instagram. Nie mogę wykluczyć jakiś programów użytkowych, wspomagających życie codzienne. Nie mogę wykluczyć też jakiejś prostej gry dla najmłodszych użytkowników iPadów - prace grafików już trwają. Głównie zajmuję się jednak tworzeniem oprogramowania typu Enterprise, więc nagłego wysypu aplikacji dla iPhone'a, czy iPad'a bym nie oczekiwał.

Mam nadzieję iż zainteresowała was ta "mailowa" rozmowa oraz wyjaśniła ewentualne rodzące się pytania na temat MojejFaktury. Od siebie dodam, że program wart jest swojej ceny, a perspektywa rozwoju aplikacji tylko to potwierdza.

MojaFaktura dostępna jest w AppStore w cenie 5,99€.

PR