Zdecydowałem się zainstalować iOS5 w wersji Golden Master. Mam przy tym nadzieję, że 5 wersja systemu Apple iOS o nazwie kodowej 9A334 będzie ostateczną i nie będzie konieczna ponowna instalacja.
Sam proces instalacji przebiegł bez problemów tak jak w przypadku standardowych aktualizacji. Oczywiście w tym przypadku wymagana była opcja Restore i iTunes w wersji 10.5 beta 9.

Nie będę tutaj się rozpisywał nad technikaliami systemu Apple ani zbyt szczegółowo opisywał wszystkich opcji ponieważ system ten dostępny dla developerów w wersjach beta był już opisywany przez wszystkie możliwe chyba portale.
iOS5 działa stabilnie no moim iPhonie 4; wręcz rzekłbym szybciej niż wersja iOS4. Nie ma tutaj problemów jakie miał iPhone 3G po instalacji jego czwartej wersji. Natomiast nie wiem jak będzie się sprawował nowy system na iPhonach 3GS.
Nowe rozwiązania cieszą oko i są według mnie następnym krokiem do doskonałości. To właśnie nim chciałbym poświęcić niniejszy artykuł.

iCloud

Nie posiadam konta developerskiego, ale usługa działa poprawnie. W standardzie dostępne mamy 5GB przestrzeni dyskowej, a iPhone proponuje nam po konfiguracji od razu wykonanie archiwum właśnie w chmurze.
Bezpośrednio z poziomu iOS możemy kupić wersje rozszerzoną 10, 20 i 50GB w rocznym abonamencie.
Dodatkowymi usługami są "Znajdź mojego iPhone'a" oraz konto pocztowe w domenie @me.com. Nie miałem okazji jeszcze ich przetestować, ale system nie zgłasza błędów.
Podsumowując iCloud jest tym czego brakowało w iOS, i z powodzeniem zastąpi np DropBoxa.

Zdjęcia

Aplikacje Aparat Fotograficzny oraz Galeria zyskały dodatkowe możliwości i działają chyba szybciej. Zdjęcia możemy teraz poddawać podstawowej edycji. Mamy tutaj do dyspozycji, autokorektę, redukcję koloru czerwonych oczu i kadrowanie. Zdjęcia oprócz standardowego przesyłania mailem, czy smsem możemy wysłać także do serwisu Twitter.

Pogoda

Pogoda także została wzbogacona o nowe możliwości. Wraz z iOS5 otrzymujemy zawsze dostępną "Pogodę lokalną" wyszukiwaną według położenia gps oraz informacje pogodowe zdefiniowane według Miast. Kliknięcie na danym dniu spowoduje rozwinięcie szczegółowej listy pogody godzina po godzinie. Dodatkowo pogoda dostępna jest "Centrum powiadomień" o czym później.

Przypomnienia

iOS5 wzbogacił się o prosty system przypomnień. Do prawdziwych menadżerów zadań mu daleko jednakże na pewno spełni oczekiwania większości użytkowników. Termin przypomnienia możemy ustawić według daty i godziny lub według lokalizacji do której przybędziemy lub kiedy ją opuścimy. Ciekawa opcja niedostępna w niektórych zaawansowanych reminderach.

Twitter

Tak wreszcie jest klient Twittera dostępny w iOS. Apple jednak nie stworzył swojej wersji klienta tylko posłużył się oficjalnym firmy Twitter inc. Według mnie jest to rozsądne rozwiązanie. Po co ulepszać coś co jest dobre.

Wideo

W iOS5 pojawiła się nowa aplikacja Wideo. Dostępne są w niej nasze klipy wrzucone na iPhone'a lub kupione w iTunes. W opcjach aplikacji możemy włączyć napisy, jednakże nie miałem jak na razie czasu ją przetestować.

Inne

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jestem w stanie opisać wszystkich nowości w iOS5.
Należy wspomnieć tutaj jeszcze o Centrum powiadomień, które jest namiastką informacji które powinny być dostępne na Lockscreenie. Niestety CP dostępne jest tylko na Springboardzie poprzez przesunięcie palcem w dół ekranu. Centrum to może zawierać wszystkie zdefiniowane przez nas wcześniej w ustawieniach informacje. Pogodę, nadchodzące maile i smsy, zadania etc.

Aktualizacja: na Lockscreenie są też dostępne powiadomienia co przeoczyłem, ale jak wspomniałem opisywałem świeżo zainstalowany system. Wygląda to tak, że w ustawieniach powiadomień mamy do wyboru styl komunikatu: brak, bannery i alarmy. Ten pierwszy jest oczywisty, ostatni to komunikat znany z poprzednich wersji iOS natomiast bannery to namiastka informacji a'la LockInfo z Cydii etc.

W iOS5 znalazła się jeszcze jedna nowa aplikacja Kiosk w której będzie można kupować i przeglądać magazyny i czasopisma. Niestety na razie w moim przypadku opcja ta jest niedostępna.

Podsumowując system operacyjny iOS w wersji 5 jest bardzo udanym. Biorąc pod uwagę fakt iż na iPhonie 4 działa szybko i sprawnie należy spodziewać się prawdziwego demona szybkości w nadchodzącym iPhonie 4S.

Źródło:
PR