W Cupertino trwa od kilku miesięcy budowa nowego kampusu Apple, który ma w przyszłości stać się nową siedzibą firmy. "Spaceship", bo tak będzie nazywać się nowy kampus nie budzi jednak powszechnego zachwytu wśród architektów, którzy negatywnie oceniają projekt.

Philip Elmer-DeWitt z Fortune, który uczestniczył ostatnio w międzynarodowej konferencji architektów podkreśla, że wśród 6000 uczestników nie znalazł nikogo, kto wyraziłby aprobatę na temat kampusu "Spaceship". Nie widzi on również powiązania z tytułowym statkiem kosmicznym.

Prezes Pixar w swojej książce "Creativity Inc." podkreślił, że aby zrozumieć projekt budynku, należy przyjąć lekcję, którą dał Steve Jobs biorąc udział w pracach nad projektem siedziby studia Pixar. Ten właśnie budynek został zaprojektowany tak, aby wyzwolić w ludziach kreatywność dzięki wnętrzu, które umożliwia ludziom często spotykanie się i komunikowanie. Podobnie nowy kampus Apple ma wyzwolić w pracownikach chęć do wzajemnej współpracy. Jobs wierzył w połączenie metalogiki filozofa i skrupulatności rzemieślnika w architekturze. Chciał aby w budynkach pojawiały się szklane drzwi, stalowe elementy, a wszystkie pomieszczenia były na jednym poziomie.

Warto wspomnieć, że Steve Jobs osobiście zaprezentował Radzie Miasta Cupertino plan nowej siedziby Apple w 2011 r. Spodziewany termin ukończenia budowy to 2016 r. Powyżej znajdziecie film, który przedstawia wizualizację projektu. Jak Wam się on podoba?

Źródło: 9TO5MAC.