Przypomnę, iż kilka tygodni temu Dom Maklerski mBanku zaprezentował nowe, innowacyjne narzędzie - aplikację na iPada do obsługi rachunku maklerskiego mDM for iPad.

Napisałem dosyć szczegółową recenzję tego programu, w której opisano podstawowe funkcjonalności aplikacji, czyli prezentację notowań, wykresów oraz możliwość składania zleceń. Nagraliśmy także odcinek MacGadki o podstawach inwestowania na giełdzie, w której omówiliśmy co najlepszego umożliwia inwestorom aplikacja mDM for iPad.

W pierwszej części recenzji skupiłem się na podstawach, tj. jakie absolutne minimum musi posiadać aplikacja na iPada. To minimum aplikacja mDM for iPad zapewnia bez najmniejszego uchybienia. Przyjrzyjmy się jeszcze raz temu co jeszcze nam oferuje.

[LIST]
*]składanie zleceń na GPW, w innowacyjny oraz bardzo szybki sposób,
*]podgląd listy zleceń i transakcji,
*]modyfikacje zleceń,
*]podgląd notowań,
*]lista transakcji zawartych w trakcie sesji dla wskazanego instrumentu
*]pełnoekranowe wykresy,
*]prezentacja stanu rachunku oraz stanu posiadania walorów,
*]wizualizacja składu portfela inwestycyjnego,
*]kalkulacja zysków i strat,
*]uruchomienie oraz spłata kredytu,
*]przelewy finansowe,
*]zarządzanie wieloma rachunkami.
[/LIST]

Rzeczą, która zasługuje na szczególną uwagę, a która nie została opisana poprzednio, to z pewnością kontrola stanu portfela i kalkulacja zysków i strat.

Kontrola stanu portfela

Gdy w naszym portfelu pojawia się więcej akcji warto kontrolować ile są one łącznie warte i jak zmienia się ta wartość naszych walorów. Dobre zasady mówiące, że należy dywersyfikować swoje oszczędności, mówią także o tym, żeby równomiernie dzielić pieniądze. Nie warto bowiem wszystkiego ryzykować w jednej transakcji lub inwestować tylko w jedne akcje.

Wykres kołowy, który jest w aplikacji mDM for iPad pozwala jednym rzutem oka ocenić, czy czasem nie mamy jakichś akcji za dużo! Dla przykładu w moim testowym portfelu jest trochę za dużo akcji spółki Duda.

Zarabiamy, czy tracimy

No i w końcu coś dla długoterminowych inwestorów (ale tym krótkoterminowym też się to przyda), którym zdarza się czasami zapomnieć po ile w końcu kupili danej akcje. Najprostsza na świecie rzeczy, pozwalająca sprawdzić, czy zarabiamy na akcjach, które kupiliśmy, czy tracimy.

Proszę bardzo, na akcjach Dudy jestem do przodu! Kupiłem 500 akcji po 0,65 zł, a aktualnie są po 0,77 zł, czyli mój wirtualny zysk to 17,38%

Żeby nie było tak różowo, straciłem na akcjach spółki Power Media. Zostały kupione po 1,61, a ich aktualny kurs to 1,53. Straciłem więc 9,20%.

Bierzemy udział w IPO!

Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić w aplikacji mDM for iPad jest możliwość zapisania się na akcje spółek w ofercie publicznej. To różni się trochę od zwykłego kupowania akcji spółek, które już są notowane na Giełdzie. Nie ma żadnej historii notowań, nie ma w tym przypadku oceny wykresów, a jedynym źródłem informacji o spółce jest prospekt emisyjny. Do składania zleceń zakupu akcji w IPO służy osobna zakładka Zapisy IPO.

Dla przykładu aktualnie na Giełdę wybiera się spółka Multimedia Polska, której akcje możemy kupić maksymalnie po 21 zł. Ważne jest tutaj sformułowanie maksymalne, gdyż ostateczna cena może być niższa.

Pytania czytelników/słuchaczy

W tak zwanym międzyczasie otrzymałem sporo pytań odnośnie aplikacji mDM for iPad. Były one często na bardzo podstawowym poziomie. Sporo dotyczyło także podstaw inwestowania, ale po odpowiedzi na nie odsyłam do wspomnianego odcinka MacGadki, jak i do całkiem innego podcastu o inwestowaniu na giełdzie. Część pytań powtarzała się. Oto one zebrane w jednym miejscu:

Do czego służy aplikacja mDM for iPad?

Przyznam się, że po tym jak napisałem wspomnianą recenzję, to byłem zdziwiony takim pytaniem, ale jak widać najbardziej proste rzeczy, czasami są najtrudniejsze. Aplikacja mDM for iPad służy do obsługi rachunku maklerskiego. Za jej pomocą możemy obserwować notowania giełdowe, kontrolować wykresy kursów akcji, składać zlecenia giełdowe (kupno i sprzedaż akcji, obligacji, itp.), a także kontrolować stan portfela.

Co należy zrobić, aby móc z niej skorzystać?

Należy wpierw otworzyć rachunek maklerski w Domu Maklerskim mBanku. To proste i przypomina otwarcie rachunku w banku.

Czy transakcje wykonane za pomocą tej aplikacji i przez stronę www Domu Maklerskiego mBanku różnią się czymś od siebie?

Nie. To są te same transakcje. Aplikacja mDM for iPad i system transakcyjny przez stronę www to są różne narzędzia, które służą do tego samego - do zawierania transakcji.

Czy prowizje płacone od transakcji za pomocą tej aplikacji różnią od tych składanych przez internet?

Nie.

Pytania do przedstawicieli Domu Maklerskiego mBanku

Ciekawi Was ile była pisana taka aplikacja, albo dlaczego powstała na iPada, a nie na iPhone’a? Przeczytajcie poniższy wywiad. Zadałem kilka interesujących pytań przedstawicielom DM mBanku.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na produkcję aplikacji mDM for iPad? Co zaważyło?

Celem projektu mDM for iPad nie było wyłącznie stworzenie kolejnej aplikacji mobilnej do handlu na giełdzie. Już od pierwszych rozmów na temat systemu zakładaliśmy, że produkt który ma powstać oferować musi funkcjonalność konkurencyjną wobec tradycyjnych przeglądarkowych systemów transakcyjnych dla komputerów klasy PC. Dotykowy ekran tabletu daje całkiem nowe możliwości interakcji z użytkownikiem. Prace koncepcyjne dotyczyły w dużej części opracowania sposobu jego efektywnego wykorzystania do obserwacji rynku i szybkiego reagowania na jego zmiany. Wyobrażaliśmy sobie, że tablet będzie dla inwestorów przenośnym i wygodnym pulpitem sterowniczym. Ten pulpit musiał być przejrzysty i jednocześnie prosty w obsłudze.
Użytkownicy iPadów to grupa bardzo wymagająca. Od aplikacji oczekują nie tylko skuteczności, ale także elegancji, a wręcz przyjemności płynącej z jej użytkowania. Opracowanie aplikacji giełdowej wychodzącej naprzeciw takim oczekiwaniom było wielkim wyzwaniem i wymagało odrzucenia przyzwyczajeń z tradycyjnych rozwiązań przeglądarkowych. Gdy już przełamaliśmy własne nawyki i zaczęliśmy przelewać pomysły na czystą kartkę (a w zasadzie dziesiątki kartek) papieru uświadomiliśmy sobie jak wiele można osiągnąć.

Ile czasu robi się taką aplikację? Jakie szczegóły dotyczące procesu produkcji mogą Państwo zdradzić?

Rozwiązania takie jak formatka OneTouch, śledzenie notowań, czy sposób prezentacji portfela ewoluowały przez długie miesiące. Wpłynęło to na wydłużenie prac które finalnie trwały ponad rok, ale sądzimy, że było warto. Obecnie wiele osób w pełni przesiadło się na mDM for iPad i niemal nie loguje się do przeglądarkowego systemu transakcyjnego.

Dlaczego jest to aplikacja na iPada, a nie na dużo popularniejszego w Polsce iPhone'a?

Ekran iPhone’a jest zbyt mały do realizacji celów jakie stawialiśmy przed Projektem mDM for iPad. Oczywiście można wyobrazić sobie rozłożenie funkcjonalności dostępnych na tablecie na wiele ekranów smartfona. Takie rozwiązanie nie daje jednak możliwości błyskawicznej reakcji na zmiany rynkowe. Nie oznacza to, że lekceważymy rzeszę użytkowników iPhone’ów, które zresztą są bardzo popularne w naszej firmie. Pracując nad aplikacją dla iPada gromadziliśmy jednocześnie notatki dotyczące sposobu implementacji zbliżonego interfejsu użytkownika dla iPhone’a. Bezpośrednio po zatwierdzeniu finalnych projektów ekranów dla iPada przystąpiliśmy do rysowania ekranów dla iPhone’a. Rozwiązanie nad jakim obecnie pracujemy nie zastąpi aktywnym inwestorom aplikacji tabletowej, czy laptopa, ale będzie wystarczające do realizacji w wygodny sposób wszystkich kluczowych operacji, które nie mogą czekać gdy akurat znajduje się on w pociągu lub wspina na górski szczyt. Rozpoczynamy wstępne testy aplikacji i mamy nadzieję wprowadzić ją do AppStore w najbliższych miesiącach.

Czy mogą Państwo zdradzić jakie kolejne funkcjonalności zostaną dodane?

Pracujemy także nad przeniesieniem aplikacji mDM for iPad na tablety z systemem Android. Chcielibyśmy, aby nasze rozwiązanie trafiło do jak największego grona użytkowników i to jest dla nas aktualnie przedsięwzięcie priorytetowe. Nowe funkcjonalności dla tabletów pojawiać się będą równolegle ze zmianami w serwisie transakcyjnym mdm.pl Nieustannie pracujemy nad poszerzeniem oferty dla Klientów DM mBanku i mamy nadzieję zaoferować kolejne nowatorskie rozwiązania w drugiej połowie 2014 roku. Za wcześnie jednak by mówić dziś o szczegółach.

Wydaje się, że jest to wymarzony produkt dla klientów mBanku. Czy Ci klienci również otrzymają możliwość korzystania z tej aplikacji?

Na dziś doskonalimy ofertę dla klientów Domu Maklerskiego. To pochłania całą naszą energię. Brak tej aplikacji dla klientów mBanku wynika między innymi z różnic technologicznych obu systemów, co powoduje, że nie można automatycznie dać tego produkt klientom mBanku. W przyszłości jednak jest nadzieja i dla eMaklera (rachunku maklerskiego klientów mBanku).

Przypomnijmy, iż aplikacja mDM for iPad jest dostępna w AppStore za darmo. Aby z niej skorzystać należy mieć rachunek inwestycyjny w Domu Maklerskim mBanku.

Osobom, którym powyższy opis nie wystarczy, które chciałyby dowiedzieć się więcej o opisywanej aplikacji, chciałbym polecić dział na stronie Domu Maklerskiego mBanku z opisem większości funkcji i filmikami demonstracyjnymi.