W 2013 roku mogliśmy obserwować jak prężnie rozwija się rynek urządzeń mobilnych. Już wszyscy liczący się producenci mają w swojej ofercie szeroki wachlarz tabletów i smartphoneów, Google coraz mocniej promuje Google Glass, a użytkownicy coraz częściej przeglądają internet za pomocą przenośnych urządzeń. Na zapleczu Apple również wiele się wydarzyło.
 
Otrzymaliśmy wyczekiwanego iPada mini z Retiną, a także iPhone’a 5S z technologią Touch ID, która otwiera nowe perspektywy dla ułatwienia płatności i bezpieczeństwa dla sprzętu komputerowego i mobilnego. 
Dziś chcemy podsumować miniony rok. Obfitował on w doskonałe produkty od Apple i gadżety innych firm które pomagają nam w codziennej pracy. Zapraszam Was do wzięcia udziału w naszym Plebiscycie na produkt roku 2013. Na podstawie Waszych zgłoszeń, opinii producentów oraz naszej oceny przygotowaliśmy listę sprzętu i programów które chcą pretendować do najlepszego produktu roku 2013. 

MyApple i podcast MacGadka zapraszają do udziału w głosowaniu. Zostawiając komentarz ze wskazaniem produktów z każdej kategorii bierzecie udział w losowaniu nagród, które odbędzie się 10 lutego (jest to również data zakończenia Plebiscytu). Laureaci zostaną wyłowieni poprzez witrynę Random.org.
Oto lista pretendentów do Produktu Roku 2013:

[U]I - Produkt roku od Apple[/U]

1- iPad mini z Retiną

Jeden z najbardziej oczekiwanych produktów od Apple. Pierwsza wersja iPada mini rozbudziła rynek i potrzeby konsumentów na mniejszego iPada. Teraz pojawił się w doskonałych parametrach wydajnościowych i z wyśmienitym ekranem Retina.
Witryna produktu - www.apple.com/pl/ipad-mini/

2 - iPhone 5S

Wszyscy czekali na rewolucję. Czy faktycznie nowy iPhone z technologia czytnika linii papilarnych Touch ID, nowym procesorem A7 i koprocesorem ruchu M7 spełnia oczekiwania klientów? Będziemy mogli się wkrótce przekonać obserwując które miejsce w Plebiscycie zdobędzie.
Witryna produktu - www.apple.com/pl/iphone-5s/

3 - iPad Air

Co można zrekonstruować w najlepszym tablecie na świecie? Jak widać dużo. Jeszcze mocniejszy procesor, znacznie mniejsza waga i minimalizacja grubości urządzenia. Tak pokrótce prezentuje się następca doskonałego iPad’a.
Witryna produktu - www.apple.com/pl/ipad-air/

4 - Mac Pro

Zbyt długo Apple kazało czekać „Pro” użytkownikom na swoją stację roboczą. Gdy jednak ujrzeliśmy produkt końcowy możemy zrozumieć dlaczego ten proces konstruowania komputera trwał tyle czasu. Wyjątkowa konstrukcja i ogromna moc drzemiąca w tym komputerze robi ogromne wrażenie.
Witryna produktu - www.apple.com/pl/mac-pro/

[U]II - Produkt roku firm trzecich[/U]

1 - Synology DS213j

Synology DiskStation DS213j to niedrogi, 2- kieszeniowy serwer NAS dla małych firm oraz dla domu. Przeznaczony do przechowywania i udostępniania plików oraz ochrony danych, doskonale sprawdza się jako wydajna chmura prywatna. Działa cicho i niezawodnie oraz zużywa niewiele energii. Dzięki systemowi operacyjnemu DiskStation Manager (DSM) zapewnia łatwą obsługę i szeroki wachlarz funkcji.
Witryna produktu - www.synology.com/pl-pl/products/overview/DS213j

2 - TP-Link M5350

Mobilny hotspot zawsze przyda się w podroży. TP-Link M5350 to proste rozwiązanie na współdzielenie połączenia 3G. Wbudowana bateria w urządzeniu pozwala na pracę w terenie bez konieczności wpięcia do gniazdka. Urządzenie daje możliwość wpięcia karty micro SD aby korzystać z niego jako nośnika danych.
Witryna produktu - www.tp-link.com.pl/products/details/?categoryid=&model=M5350

3 - WD MyCloud

Western Digital stworzył dysk, którego zadaniem jest praca na zasadzie „dysku w chmurze”. Dzięki dedykowanym aplikacjom mamy dostęp do zapisanych danych praktycznie z każdego miejsca, a jedynym wymogiem jest dostęp do internetu. Duża pojemność - 2TB pozwala przechowywać duże ilości danych a także automatycznie zapisywać kopie zapasowe plików.
Witryna produktu - www.wd.com/pl/products/products.aspx?id=1140

4 - Logitech Ultrathin Keyboard Folio

Klawiatura dotykowa w iPadzie ma jeszcze sporo do życzenia. Logitech stara się wypełnić tą lukę i stworzył etui z wygodną klawiaturą. Zamontowanie Ultrathin Keyboard Folio delikatnie powiększy wagę i rozmiary naszego tabletu dając za to komfortowy sposób tworzenia dokumentów i dodatkową ochronę nasz urządzenia.
Witryna produktu - www.logitech.com/pl-pl/product/ultrathin-keyboard-folio-for-ipad?crid=1325

5 - Bowers & Wilkins Zeppelin Air

Kultowy już wygląd i doskonały dźwięk. Tak pokrótce można scharakteryzować nową wersję słynnej linii Zeppelinów od B&W. Nowy dock wspiera złącze Lightning oraz funkcję AirPlay. Zadbano również o najwyższej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy DAC.
Witryna produktu - www.bowers-wilkins.eu/Wireless-Music-Systems/Wireless-Music-Systems/Zeppelin-Air/explore.html

6 - Seagate Wireless Plus

Kiedy mamy zbyt mało pamięć w iPhonie lub iPadzie nowy dysk Seagatea wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Dzięki aplikacji Seagate Media mamy dostęp do wszystkich danych zapisanych na nośniku z poziomu urządzeń mobilnych z iOS. A wszystko to bez konieczności łączenia ich kablem i podłączania do zasilania. Dysk ma wbudowaną baterię utrzymującą go w gotowości przez 10 godzin. Do tego dzięki obsłudze DLNA możemy odtwarzać filmy i inne multimedia na ekranie telewizora.
Witryna produktu - www.seagate.com/pl/pl/external-hard-drives/portable-hard-drives/wireless/wireless-plus/

7 - Mophie juice pack helium

Mophie stworzył wyjątkowy produkt rozwiązujący problem baterii w smartphonie. Ich produkt to połączenie pokrowca chroniącego iPhonea 5S plus dodatkowa energia zwiększająca czas pracy na baterii o 80%. Lekka i cienka konstrukcja zapewnia komfort podczas pracy z naszym telefonem.
Witryna produktu - www.mophie.com/shop/battery-cases/juice-pack-helium-iphone-5

[U]III - Oprogramowanie na iOS[/U]

1 - Tweetbot 3

Najlepsza aplikacja do obsługi serwisu Twitter. Jeśli uważasz, że wygląd iOS 7 jest brzydki to twórcy Tweetbota udowadniają, że się mylisz. Fantastycznie wyglądający interfejs trzymający standardy nowego mobilnego systemu Apple. Trzeba to zobaczyć.
Witryna produktu - www.tapbots.com/software/tweetbot/

2 - Clear

Minimalizm i przejrzystość przy planowaniu, to właśnie daje Clear. Do tego wygodna obsługa gestami, wsparcie dla iCloud i piękny minimalistyczny wygląd programu.
Witryna produktu - www.realmacsoftware.com/clear

3 - Spotify

Dostęp do muzyki w postaci subskrypcji to niekwestionowany zwycięzca w walce o klienta spędzającego długie godziny zatopiony w brzmieniu wydobywającym się ze słuchawek. Jedną z popularniejszych usług jest Spotify która przygotowała aplikację na iOS. Pozwala ona zabrać prawie całą muzykę
Witryna produktu - www.spotify.com/pl/

4 - Plants vs Zombies 2

Doskonały powrót roślin walczących z zombiakami. Druga część gdy nie ustępuje swojej poprzedniczce dając ogromną ilość zabawy. Tu się liczy zarówno szybkość jak i strategia. A wszystko to okraszone wyborną grafiką.
Witryna produktu - www.popcap.com/plants-vs-zombies-2

5 - Runkeeper 4

Jeśli kiedykolwiek biegaliście (czy to zawodowo czy dla zdrowia) to serwis Runkeeper nie jest Wam obcy. Miejsce gdzie gromadzimy i analizujemy nasze osiągnięcia sportowe/treningowe. Czwarta odsłona programu do mierzenia parametrów naszej aktywności wspiera koprocesor ruchu w nowym iPhonie 5S i posiada doskonale zaprojektowany wygląd.
Witryna produktu - www.runkeeper.com

6 - Evernote 5

Doskonała aplikacja do gromadzenia notatek. Program dostępny na wszystkie możliwe platformy co pozwala mieć dostęp do swoich zapisków w każdej sytuacji. Nowa odsłona to całkowicie zmieniony interfejs użytkownika oraz opcje skanowania wizytówek i zapisywanie ich do Kontaktów.
Witryna produktu - www.evernote.com/intl/pl/evernote/

7- Reeder 2

Jeden z najlepszych czytników informacji. Płaski interfejs doskonale wkomponowany w sposób rozczytywania się w informacjach publikowanych w sieci. Po zamknięciu Google Reader’a został przepisany i jest gotowy na współpracę z usługami alternatywnymi jak chociażby Feedly.
Witryna produktu - www.reederapp.com/ios/

[U]IV - Aplikacje roku na OS X[/U]

1 - Faktura

Na polu aplikacji wspierających małe przedsiębiorstwa w Polsce wiele się nie dzieje w środowisku OS X. Z tego powodu wyróżniamy aplikację Faktura pozwalającą w wygodny sposób wystawiać dokumenty sprzedaży. Program napisany z dużym naciskiem na rozwiązania zawarte w systemie komputerów Apple. Faktura wspiera zatem Retinę, Quicklook, Spotlight i Wersje.
Witryna produktu - www.fakturanamaka.pl

2 - Writer Pro

Popularność edytorów minimalistycznych zatacza coraz większe kręgi. Niewątpliwie na tle produktów tej linii wyróżnia się Writer Pro doskonały produkt zawierający wiele udogodnień związanych z pisaniem dokumentów a przy tym z pięknym krojem czcionki i zachęcającym wyglądem aplikacji.
Witryna produktu - www.writer.pro

3 - CleanMyMac 2

Każdy system musi być pielęgnowany jeśli ma sprawnie działać. Programiści z MacPaw w programie CleanMyMac 2 zawarli wszystkie elementy, które nawet niedoświadczonemu użytkownikowi pozwolą zadbać o witalność środowiska w którym się pracuje. Program usunie nieużywane pliki, zoptymalizuje bibliotkę iPhoto, usunie aplikacje ze wszystkimi powiązanymi plikami i katalogami. A wszystko to zamknięte w przepięknym wyglądzie programu.
Witryna produktu - www.macpaw.com/cleanmymac

4 - Ulysses 3

Edytor który łączy w sobie bogate możliwości zarządzania dokumentami, minimalistyczny wygląd oraz pokaźny zestaw możliwości eksportu dokumentów (w tym do ePub. Program wspiera synchronizację dokumentów poprzez iCloud oraz technologie dedykowane systemowi OS X (Pełny ekran, Spotlight i inne).
Witryna produktu - www.ulyssesapp.com

5 - Pixelmator 3

Jeden z najbardziej popularnych i budżetowych edytorów graficznych w trzeciej odsłonie otrzymuje pełne wsparcie dla OS X Mavericks. Autorzy dynamicznie rozwijają swój produkt oferując coraz to nowe funkcje. Trzecie edycja to Style warstw dzięki którym błyskawicznie dodamy cienie i gradienty. Wprowadzono również narzędzie do deformacji obrazu Liquify Tool.
Witryna produktu - www.pixelmator.com

6 - 1 Password 4

Doskonale znany menedżer haseł odkrywa nowe możliwości w czwartej wersji 1 Password. Program jest znacznie lepiej przygotowany do zarządzania dużym zbiorem wrażliwych informacji oraz obsługi wielu haseł na jednej stronie. Tajne informacje możemy synchronizować po iCloud, a dostęp do prywatnych witryn z belki systemowej usprawnia pracę z aplikacją.
Witryna produktu - www.agilebits.com/onepassword/mac

7 - Lightroom 5

Jedno z najpotężniejszych narzędzi do edycji cyfrowych zdjęć. Nowa wersja została wyposażona w opcję kontroli perspektywy (Upright), nowe rozwiązanie umożliwiające wybrać eliptyczny fragment zdjęcia i wpływać na jego parametry, a także poprawiono możliwości usuwania zbędnych elementów na zdjęciach.
Witryna produktu - www.adobe.com/pl/products/photoshop-lightroom.html

Akcję wspiera iDream.pl

Nasza akcja nie miałaby swojego charakteru gdyby nie sponsor Plebiscytu Roku 2013 - sieć autoryzowanych salonów sprzedaży produktów Apple  - iDream (www.idream.pl). W ofercie firmy oraz w sklepie internetowym iDream.pl znajdują się zarówno produkty marki Apple jak i dedykowane akcesoria innych producentów. Salony iDream znajdują się już w Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie. W najbliższym czasie sieć salonów będzie pojawiać się w nowych miastach oferując swoim klientom dostęp do profesjonalnego wsparcia technicznego i najlepszych produktów na rynku.

Konkurs
Wspólną zabawę chcemy uatrakcyjnić doskonałymi nagrodami. Wszyscy, którzy zostawią swój komentarz zawierający głos na jeden lub kilka produktów z czterech powyższych kategorii mają szansę wygrać przygotowane na tą okoliczność nagrody. Prosimy oddawać głosy w kluczy: „I - X, II - X, III - X, IV - X" (gdzie cyfra rzymska oznacza numer kategorii, a X numer produktu).
Losowanie nagród zakończy się 10.02.2014. Laureatów wybierze strona www.random.org. Kto wygrał nagrody poinformujemy w komentarzu do tego wpisu.

Nagrody
Nagrodami w konkursie są:
1. WD My Cloud 2TB ( klik)
2. Synology NAS DS214se ( klik)
3. TP-LINK M5350 ( klik)

Serdecznie dziękujemy fundatorom  nagród. Są nimi firmy: Synology ( www.synology.com/pl-pl/), TP-Link ( www.tp-link.com.pl/) oraz Western Digital ( www.wd.com/pl/).