Przez lata, jeśli szukałem jakiegoś używanego komputera Mac, zaglądałem przede wszystkim na serwisy aukcyjne. Przez lata rynek wtórny urządzeń Apple ograniczał się właściwie tylko do takiego prywatnego handlu, podczas gdy za oceanem od dawna istnieją firmy zajmujące się skupowaniem i sprzedażą używanych produktów firmy Apple. Od kilku dni możemy jednak sprzedać swojego iPhone'a, iPada czy komputer Mac całkowicie bezpiecznie i wygodnie, a to dzięki serwisowi mBazaar.

mBazaar na obecną chwilę zajmuje się wyłącznie skupem używanych urządzeń firmy Apple - i tylko takich, nie sprzedamy tam laptopa PC czy smartfona lub tabletu z Androidem czy systemem Windows. Sprzedaż ruszy dopiero za jakiś czas - nic dziwnego, mBazaar buduje sobie dopiero odpowiednie zapasy magazynowe używanego sprzętu, który później będzie sprzedawany za pośrednictwem tego serwisu.

Sprzedaż jest banalnie prosta. Wystarczy podać numer seryjny produktu (ja podałem numer seryjny mojego MacBooka Pro 13" z czerwca 2009 roku) i wypełnić ankietę dotyczącą aktualnego stanu naszego urządzenia. Wycena nastąpi automatycznie (wspomniany MacBook Pro 13" z 2009 roku został wyceniony na 1425 zł). Jeśli użytkownik zdecyduje się na sprzedaż, pozostanie mu jeszcze założenie konta (wymagane będzie podanie np. takich danych jak PESEL lub NIP w przypadku firmy) i zaakceptowanie sprzedaży.

Urządzenie przesyłane jest kurierem na koszt mBazaar, a po kilku dniach od zatwierdzenia sprzedaży ustalona wcześniej kwota trafia na konto sprzedającego. Ważne w tym wszystkim jest to, że mBazaar nie jest jedynie pośrednikiem pomiędzy sprzedającym swojego MacBooka czy iPada i kupującym, a stroną w transakcji.

To co chyba najbardziej mnie osobiście ciekawi, to jak będzie przedstawiać się oferta mBazaar, kiedy ruszy już sprzedaż używanych produktów Apple. Kupujący będą mieli pewność, że płacą za sprzęt sprawdzony i co ważne pochodzący z legalnego źródła (jeśli pochodzenie urządzenia nie będzie pewne, ma być ono wymienione na inne, porównywalne). Pozostaje też mieć nadzieję, że otwarcie tego serwisu zwiększy konkurencyjność rynku wtórnego produktów Apple. Nie każdego stać przecież na nowego MacBooka Air czy iPhone'a 5S.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie mbazaar.myapple.pl