Zewnętrze dyski Western Digital są bardzo popularne wśród użytkowników komputerów Apple. Niezawodność i przemyślany design - to główne cechy przyciągające "Mac-userów". Teraz firma WD dorzuca do tej puli kolejną zaletę, możliwość przeglądania zdjęć z dysku na iPhone.

Aplikacja WD Photos, bo o niej mowa, pozwala udostępniać zdjęcia z sieciowych dysków WD na dowolne urządzenie z systemem iPhone OS (iPhone, iPod touch, iPad). Jednym słowem zamiast korzystać z serwisów typu Flickr, Picasa czy MobileMe Gallery możemy wszystko trzymać na dysku, bez konieczności wysyłania setek czy tysięcy zdjęć do internetu. To duże ułatwienie, zwłaszcza gdy nasza biblioteka fotografii jest bardzo pokaźna. Aplikacja WD Photos pozwala nam na dostęp do zdjęć umieszczonych na bezprzewodowym dysku z serii WD My Book World Edition lub WD ShareSpace gdziekolwiek się tylko znajdujemy z naszym iPhone.

Instalacja i konfigurowanie WD Photos

Redakcja testowała program na dostarczonym dysku WD My Book World Edition II 2 TB. Muszę przyznać, że jest to piękne urządzenie i bardzo zacnie prezentowało się na moim biurku. Biały plastik przypominający nowego MacBooka oraz dioda świecąca się w stylu paska postępu - tu należy się wielki plus dla firmy Western Digital za design dysku.

Instalacja przebiegła całkiem sprawnie. Wystarczyło podłączyć dysk do routera Wi-Fi oraz źródła zasilania i chwilę później w Finderze mieliśmy już skonfigurowane nowe miejsce na swoje dane. W przypadku Windows trzeba było wykryć najpierw dysk przy pomocy dołączonego na płycie oprogramowania.

Następnym etapem jest założenie konta na MioNet, dzięki czemu będziemy mogli udostępniać zdjęcia z dysku aplikacji WD Photos na iPhone. Rejestracja nie trwała długo, możemy ściągnąć program na komputer bądź też dokonać wszystkiego z poziomu przeglądarki. Aplikacja wykrywa i rejestruje nasz dysk, teraz wystarczy już tylko podać te same dane na iPhone i voilà! - zdjęcia z dysku są już widoczne na telefonie.

Udostępnianie zdjęć

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji dane dotyczące zdjęć na dysku wysyłane są do naszego iPhone. Zajmuje to parę chwil, w zależności od tego jak dużo zajmuje nasza biblioteka.

Oczywiście główną funkcją aplikacji jest przeglądanie zdjęć. Możemy to robić zarówno w pionie jak i poziomie, dowolnie je przybliżać przy użyciu znanych nam już gestów, odtwarzać je jako pokaz slajdów, zapisać na naszym iPhone (będą wtedy dostępne bez połączenia z internetem) czy też nawet przypisać do kontaktu z książki adresowej. Zdjęcia mogą być sortowane jako albumy czy foldery, możemy też ustawić np. określony przedział czasowy, w którym zrobiono interesujące nas fotografie. Różne typy filtrowania bardzo się przydają, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że możemy mieć w sumie kilka TB zdjęć. W takim przypadku nieoceniona okaże się również wbudowana wyszukiwarka.

Aplikacja jest darmowa i można ją pobrać stąd: http://itunes.apple.com/us/app/wd-photos/id366905089?mt=8