Zaprezentowany w styczniu 2007 i wprowadzony na rynek kilka miesięcy później iPhone zmienił, a właściwie całkowicie zburzył, panujący od lat porządek w segmencie smartfonów. Niegdysiejsi główni gracze dzisiaj albo walczą o przetrwanie, albo zostali przejęci przez innych. Pierwszy iPhone był urządzeniem nowej ery, na którym wzorowane były produkty konkurencji. Kilka lat później iPhone na pewno nie jest już urządzeniem tak nowatorskim, cały czas może jednak wyznaczać trendy czy też inspirować konkurencję, na co wskazują doniesienia z ostatnich dni.

Co takiego zatem iPhone 5S ma, co może w najbliższym czasie pojawić się u konkurencji? Przede wszystkim 64-bitowy procesor A7. Wkrótce po prezentacji nowych modeli iPhone'ów szef działu mobilnego biznesu Samsunga JK Shin zapowiedział, że 64-bitowe procesory pojawią się w przyszłych smartfonach tej firmy. Kwestią dyskusyjną jest to, jak szybko Samsung stworzy telefon z takim procesorem? Całkiem możliwe, że będzie to Galaxy S5. Na pewno główny konkurent Apple na rynku mobilnym będzie starał się stosunkowo szybko zaktualizować linię swoich produktów, tak by pod tym względem mogły konkurować z iPhonem 5S.

Nie tylko 64-bitowy procesor jest obiektem zainteresowania konkurencji, ale także wzornictwo, a dokładnie kolorystyka. W sieci pojawiły się zdjęcia elementów konstrukcyjnych smartfona HTC One w kolorze złotym.

Kolorowe smartfony nie są nowością. Nokia zresztą celnie wypunktowała Apple na Twitterze zauważając, że telefony z serii Lumia dostępne były w różnych kolorach na długo przed wprowadzeniem przez Apple iPhone'a 5C. Kolor złoty nie był dotąd specjalnie popularny wśród wiodących producentów smartfonów z Androidem. Możliwe, że czeka nas teraz wysyp modeli w tym kolorze.

Warto zauważyć, że ani iPhone 5S, ani 5C, nie otrzymały technologii, którą spotkać można w urządzeniach z systemem Android, zwłaszcza tych produkcji Samsunga. Mowa o NFC. Wiele wskazuje, że NFC nie pojawi się w urządzeniach Apple. Niedawno wspominaliśmy na MyApple o polskiej firmie Estimote, która stworzyła rodzaj tanich czujników opartych na Bluetooth 4.0 i technologię iBeacons wspieraną przez iOS 7. Podczas odbywającej się w San Francisco imprezy Disrupt organizowanej przez serwis TechCrunch ta krakowska firma uznana została najlepszym startupem w kategorii hardware.

Źródła: _ Gigaom, _ Phandroid