Targi IFA w Berlinie zostały wczoraj otwarte dla zwiedzających. IFA to targi elektroniki konsumenckiej. Na przestrzeni wielu kilometrów znaleźć można właściwie wszystko, co mieści się w tej obszernej kategorii - od urządzeń mobilnych i przeznaczonych dla nich akcesoriów, przez telewizory po kuchenki mikrofalowe, miksery, pralki i odkurzacze. Teren targów został podzielony na dwie strefy, południowa to głównie sprzęt AGD, północna i wschodnia to urządzenia mobilne, komputery i sprzęt RTV. To tam właśnie można znaleźć dziennikarzy i blogerów piszących do serwisów z niemal całego świata.

Największe powierzchnie wystawiennicze mają na IFA firmy Samsung, LG, Lenovo oraz niemiecka sieć Vodafone. Każda z nich zajmuje w całości jedną z hal wystawowych, posiadając jeszcze stoiska w innych budynkach targowych. Wśród urządzeń mobilnych dominują oczywiście urządzenia z Androidem. Prezentują je nie tylko duzi gracze, ale także masa firm z całej Europy. Na targach wystawia się także polski producent tabletów i smartfonów - firma Manta. Poza urządzeniami, na stoiskach dominują akcesoria, przede wszystkim masa różnego rodzaju pokrowców, etui czy skórek z różnymi nadrukami. Osoba zainteresowana znalezieniem odpowiedniej ochrony na swoje urządzenie bez problemu znajdzie to, czego szuka. Wśród skórek czy różnego rodzaju dodatkowych obudów, a także klawiatur bluetooth, dominują te przeznaczone dla iPhone'a, iPada oraz smartfonów Samsunga. Na targach nie zabrakło znanych producentów jak Lifeproof, Zagg, Logitech czy Kensington.

To, co jednak przede wszystkim zwraca uwagę, to ogromna ilość wszelkiego rodzaju zewnętrznych baterii dla urządzeń mobilnych. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej i ekranów w nowoczesnych smartfonach wzrasta też zapotrzebowanie na energię Prezentuje je wiele różnych firm. Urządzenia te mają różną formę, wykonane są z różnych materiałów, posiadają także różne pojemności. Są wśród nich baterie o pojemności 3000 mHa, a nawet 6000 mHa.

Najciekawszymi produktami w tej kategorii były chyba baterie firmy Calibre, których obudowy w całości wykonane zostały z aluminium, nawiązują więc designem do produktów Apple. Nie posiadają one zewnętrznego wskaźnika poziomu energii, wykorzystującego np. diody (jak to ma miejsce np. w produktach Mophie), rozwiązano to zupełnie inaczej. Po podłączeniu urządzenia do ładowania użytkownik poczuje kilka krótkich wibracji. Ich liczba wskazuje na ilość energii jaka została zgromadzona w baterii.

Poza tradycyjnymi bateriami, na stoiskach można było też spotkać źródła energii dla urządzeń mobilnych innego typu. Były specjalne baterie wyposażone w korbkę i dynamo, a także specjalne baterie z ogniwami słonecznymi, pozwalające na wyprodukowanie energii bez potrzeby dostępu do sieci elektrycznej.

Swoją obecność na targach IFA zaznaczają także inteligentne zegarki. Wspominaliśmy już o Galaxy Gear Samsunga. Najnowszą wersję swojego zegarka prezentuje także Sony. Z zewnątrz prezentuje się on o wiele lepiej niż produkt Samsunga, nie został jednak wyposażony w kamerę, trudno też ocenić nam, jak sprawdzałby się w praktyce.

Swój inteligentny zegarek, jeszcze w fazie prototypu i makiety, prezentowała też firma Sonostar - urządzenie o wiele mniejszych gabarytów z zakrzywionym ekranem wykonanym w technologii e-ink, a więc podobnie jak ufundowany za pośrednictwem serwisu Kickstarter zegarek Pebble. Produkt Sonostar oferować ma podobne możliwości. Na rynku pojawić ma się pod koniec roku, dopiero wtedy będzie można coś więcej o nim powiedzieć.

Partnerem naszej relacji z targów IFA w Berlinie jest ING Bank Śląski, twórca aplikacji mobilnych na smartfony ING BankMobile i tablety ING BankMobile HD