W zeszłym tygodniu, na pierwszym miejscu w moim lokalnym App Store, pojawiła się aplikacja "TuneIn Radio". Jest to, jak nazwa sugeruje, program do słuchania stacji radiowych on-line. Do tej pory używałem jedynie polskiego Miasta Muzyki, ale niestety ze względu na brak wersji przystosowanej na iPada przyjemność z jego korzystania była mocno ograniczona. Mimo wielu dostępnych stacji, program nie nadawał się do komfortowego korzystania na tablecie. Dlatego też bez chwili namysłu kupiłem polecaną przez App Store aplikację. Chciałbym się podzielić swoimi wrażeniami z czytelnikami MyApple, bo według mnie program jest zdecydowanie wart swojej ceny.

[U]Jednym zdaniem:[/U] Szybka, sprawna i ładna aplikacja do słuchania radia online, która zadowoli zarówno maniaków audycji radiowych jak i użytkowników którzy słuchają radia "od czasu do czasu".

Radio. Dużo radia.

Tego typu program powinien przede wszystkim dostarczać użytkownikowi tego za co płaci - możliwości słuchania stacji radiowej przez internet. W przypadku tej aplikacji, programiści stanęli na wysokości zadania. Do dyspozycji jest naprawdę olbrzymia baza danych rozgłośni. Wydaje mi się, że każdy odnajdzie tu swoje ulubione programy a jednocześnie, dzięki obecności wielu rodzajów segregowania kanałów odkryje nowe, które z chęcią doda do ulubionych. Aplikacja posiada 4 rodzaje kategorii głównych. Można więc dostępne stacje przeglądać w oparciu o ich lokalizację, rodzaj muzyki, treść programu, oraz tematy sportowe:


Sortowanie według lokalizacji.


Sortowanie według gatunków muzycznych.


Sortowanie według tematów.

Powyższy podział daje naprawdę bardzo dobrą i jednocześnie logiczną fragmentację bazy dostępnych streamów. Ułatwia to znalezienie nowych stacji, które można polubić. Oczywiście dla użytkowników, którzy doskonale wiedzą czego potrzebują deweloperzy udostępnili wyszukiwarkę, która działa bardzo szybko i pokazuje trafne wyniki.


Wyniki wyszukiwania stacjii.

Oczywiście nasze ulubione radia możemy oznaczać dzięki systemowi zakładek. Program zapamiętuje również te stacje, które słuchamy najczęściej i pokazuje je na ekranie początkowym.


Ekran początkowy.

Nagrywanie

Jedną z ciekawszych opcji tego programu jest możliwość nagrywania aktualnie słuchanej audycji. Guzik "Record" jest ładnie wpasowany w interfejs programu i wydaje się być naturalnym uzupełnieniem tego typu aplikacji. Proces nagrywania można w dowolnym momencie włączyć i wyłączyć, a zapisane fragmenty są dostępne do odsłuchania wewnątrz programu. Nagranie ok. 9 minut materiału zajmuje na urządzeniu ok. 50 MB.


Lista nagranych przez nas audycji.

Całkiem dobra kompresja sprawia, że nawet na iPadach 16GB można zapisać całkiem sporo materiałów, rozmów czy muzyki. Niestety, nie odnalazłem opcji, aby nagrane pliki przesłać na komputer. Ani w iTunes ani w interfejsie programu nie ma odpowiedniej opcji. Trochę szkoda, choć może przyszłe aktualizacje umożliwią synchronizowanie aplikacji z innymi urządzeniami.

Minione audycje

Program został wyposażony w bardzo ciekawą funkcję - odsłuchiwania minionych audycji. Jeśli wybrana przez nas stacja udostępnia taką opcję (zależy to od rozgłośni) możemy uzyskać dostęp do cyklicznych programów, które odbyły się w przeszłości. W praktyce oznacza to, że mogę z poziomu aplikacji posłuchać np. audycji Scotta Millsa (BBC Radio 1) sprzed dwóch tygodni.


Szybki i łatwy dostęp do archiwum danego programu.

Wszystko jest więc bardzo proste i nawet okazjonalnym użytkownikom nie sprawi trudności. Uważam to za jedną z największych zalet programu. Jeśli zapomnimy o naszej ulubionej audycji, nie nagraliśmy jej wcześniej lub po prostu jesteśmy ciekawi co w danym talk-show działo się kilka tygodni temu - mamy dostęp do bardzo pokaźnego archiwum. Testowałem TokFM oraz BBC Radio 1 - w obu przypadkach działało świetnie. Przypuszczam, że wszystkie większe stacje radiowe udostępniają swoje bazy danych.

Interfejs

Aplikacja jest bardzo dobrze przystosowana do iPada. Ekran został bardzo rozsądnie zagospodarowany, dzięki czemu mamy szybki dostęp zarówno do głównych kategorii programu, naszych ulubionych czy najczęściej słuchanych stacji, jak i standardowego zestawu przycisków " Play / Pause / Record".


Ekran słuchania konkretnej audycji.

Całość wygląda bardzo dobrze. W trybie przeglądania stacji wszystkie okna zostały rozmieszczone tak, że w sposób bardzo intuicyjny można poruszać się po wszystkich dostępnych menu. Program oczywiście można poddać rotacji - w każdym położeniu urządzenia elementy interfejsu są widoczne, nic nie zostaje ukryte. Uważam to za wielki plus programu.


Widok ekranu głównego.

Dodatkowo, program integruje się z iPadowym paskiem multitaskingu umożliwiając zmianę głośności muzyki bez wchodzenia do aplikacji.


Współpraca z paskiem multitaskingu.

Niestety, w niektórych miejscach aplikacja nie radzi sobie z polskimi literami. Mam nadzieję, że programiści poprawią ten błąd.

Problem z polskimi literami.

Dodatkowe opcje

Program wyposażony jest także w kilka dodatkowych opcji nie wymienionych wcześniej. Jedną z nich jest możliwość ustawienia tzw. timera, który o określonej godzinie uruchomi nagrywanie wybranej przez nas stacji. Ustawiamy stację, godzinę rozpoczęcia nagrywania oraz jego koniec. Łatwe. Dodatkowo możemy ustawić sleeper - dzięki niemu program automatycznie po określonym czasie wyciszy muzykę. Przydatne, jeśli ktoś chciałby zasypiać przy radiu. Aplikacja oferuje jeszcze założenie konta w portalu www.radiotime.com, lecz niestety nie przetestowałem jego możliwości.


Możliwość ustawienia sleepera.


Opcje nagrywania radia.

Podsumowanie:

Aplikacja TuneIn Radio jest godna polecenia. Spełnia swoje zadanie doskonale i jeśli chodzi o aplikacje do słuchania radia on-line, posiada wszystkie pożądane cechy. Działa płynnie, szybko i bezproblemowo. Wspiera wielozadaniowosć, więc umożliwia słuchanie muzyki w tle. Oferuje swobodny, nieskomplikowany dostęp do naprawdę bogatego katalogu stacji radiowych, zarówno polskich jak i międzynarodowych. Wielkość bazy danych zadowoli nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Korzystam z tej aplikacji od około tygodnia i jestem bardzo zadowolony. Brakuje nieco możliwości dzielenia się ulubionymi audycjami, czy stacjami ze znajomymi poprzez portale Facebook czy Twitter. W dobie wszechobecnego przycisku "Lubię to!" można to uznać za lekkie niedopatrzenie deweloperów. Mimo wszystko uważam, że warto wydać 1,59 euro, bo aplikacja jest przemyślana, dopracowana i funkcjonalna!

Zalety:
- duży wybór stacji radiowych
- szukanie stacji wedle lokalizacji
- dobra jakość transmisji
- brak przerywania podczas słuchania
- dobrze działające zakładki
- dostęp do minionych audycji
- możliwość szybkiego nagrywania aktualnego radia
- wsparcie dla MultiTaskingu (4.2 GM)
- działające rekomendacje

Wady:
- nie działają polskie znaki w niektórych miejscach
- brak integracji z portalami społecznościowymi (Facebook / Twitter)

Moja ocena: 4,5 / 5
Link do iTunes: TuneIn Radio @ AppStore