Wiadomość zaskoczy chyba wszystkich, którzy używają komputerów nie do oglądania filmów i kolekcjonowania fotografii w iPhoto, ale przede wszystkim prawdziwych profesjonalistów.

Apple zdecydowało o zaprzestaniu produkcji komputerów z linii Xserve. Z dniem 31 stycznia 2011 r. komputery te przestaną być sprzedawane, jednak Apple nadal będzie świadczyć wsparcie techniczne dla tych maszyn. W miejsce Xserve, firma z Cupertino oferuje dwa rozwiązania. Pierwsze oparte na komputerze Mac Pro z procesorem 2,8GHz Quad Core Intel Xenon oraz opcjonalnie na specjalne zamówienie Mac Pro z procesorem 3,2GHz Quad Core Intel Xenon. Drugie natomiast na Maku mini w tylko jednej konfiguracji - z procesorem 2,66GHz Intel Core 2 Duo. W związku z wprowadzonymi zmianami Apple będzie świadczyć pomoc wszystkim zainteresowanym osobom, które zdecydują się na zmianę komputerów.

W opublikowanej informacji jaką można znaleźć na stronach Apple, firma nie podaje konkretnych powodów, dla których zdecydowano się zaprzestać produkcji Xserve. Znajdują się tylko zdawkowe informacje na temat wydajności wszystkich konfiguracji.

O ile wzrost wydajności jak najbardziej ucieszy potencjalnych klientów, zagadką jest dlaczego Apple nie upchnęło tych podzespołów do obudowy o rozmiarach znanych z Xserve. W serwerowniach, stacjach telewizyjnych i biurach projektowych taka konstrukcja sprawdza się idealnie. Administratorzy oszczędzają miejsce, które jest na wagę złota, również koszty przetrzymywania takiego sprzętu w serwerowniach są o wiele niższe niż przypadku Maka Pro, ten bowiem zajmuje większą powierzchnię. Łatwo obliczyć, że w miejsce dwóch Maków Pro mogłoby stanąć ok. 10 starych komputerów Xserve.

Pierwszy model Xserve kierowany do profesjonalnych zastosowań został zaprezentowany w 2002 roku i każdego roku był systematycznie odświeżany. Ostatnia aktualizacja sprzętowa Xserve miała miejsce w kwietniu 2009 roku.

Źródło: http://www.apple.com/xserve/resources.html