Im prostsza gra, tym bardziej potrafi wciągnąć. Ta zasada sprawdziła się już nie raz i pozwoliła wielu tytułom na osiągnięcie wysokich miejsc wsród najlepiej sprzedających się produktów w App Store. Prosta mechanika rozgrywki gwarantuje bowiem skupienie na samej rywalizacji, a nie analizowaniu wszystkich aspektów gry mogących przyczynić się do naszego zwycięstwa. Własnie na takich zasadach powstało Air Hockey Arcade XL, luźna interpretacja tego sportu doprawiona odrobiną nowości. Gra została stworzona przez polskie studio Arroyo Games.

Każdy, kto kiedykolwiek grał w air hokeja, natychmiast zrozumie zasady. Tym, którzy tej gry nigdy nie widzieli, wyjaśniam - na metalowym, płaskim stole z dziurkami, przez które dmucha powietrze i unosi krążek, znajdują się dwie bramki. Zadaniem gracza jest za pomocą dużego krążka z uchwytem, trzymanego w ręce, wbić przeciwnikowi gola. Brzmi to banalnie, ale oczywiście takie nie jest. Wszystko zależy w dużej mierze od naszych umiejętności oraz zdolności oponenta. Bez dużego refleksu nie mamy w tej grze wielkich szans. Air Hockey Arcade XL jest dokładnie takie samo.

Na boisku znajduje się dwóch hokeistów. Możemy wybrać kolory ich strojów a także jedną z kilku twarzy. Zawodnikiem poruszamy przytrzymując palec poniżej "podestu", na którym stoi. Naszym celem jest strzelanie przeciwnikowi określonej przed meczem liczby goli. Na początku sterowanie wydaje się trudne, po pewnym czasie przyzwyczajamy się jednak do tego, że postać uderzające krążek jest trochę ponad naszym palcem, a nie bezpośrednio pod nim.

Do dyspozycji oddano nam cztery tryby gry. Są to Arcade, Flying Bottle, Hot Potato oraz Challenges. Pierwszy z nich ogranicza się jedynie do strzelania sobie wzajemnie goli, dostępne są w nim rownież power-upy podnoszące nasze szanse. Znajdziemy wsród nich bardzo szybki strzał czy zwiększenie rozmiarów naszej postaci, dzięki czemu znacznie łatwiej nam bronić bramki przed strzałami. Flying Bottle z kolei zmienia boisko w ... Pobojowisko. Od czasu do czasu z widowni rzucane są butelki, jeżeli zostaniemy nimi trafieni, tracimy punkt na rzecz przeciwnika. W kryzysowej sytuacji możemy schować się pod żółwią skorupę i przeczekać atak. Najczęściej jednak jest to okupione stratą bramki. Hot Potato zamienia z kolei krążek w niewielką bombę. Co jakiś czas eksploduje on, odbierając punkty przeciwnikom, którzy znajdą się w jego zasięgu. Ostatnim z trybie jest Challenges, składający się z dwóch mini-gier. Pierwsza z nich polega jedynie na omijaniu lecących na boisko butelek, natomiast druga na strzelaniu sobie wzajemnie goli z dużej odległości. To zdecydowanie najmniej ciekawy tryb, odstający poziomem od pozostałych.

Gra daje nam możliwość rozgrywki w dwie osoby, zarówno na jednym urządzeniu, jak i przez Internet. Granie z żywym przeciwnikiem jest o wiele ciekawsze i zdecydowanie bardziej emocjonujące. Rozgrywka może zostać dostosowana do naszych upodobań w całkiem sporym zakresie. Możliwe jest kilka ustawień kamery, trzy różne wielkości bramek, prędkość krążka oraz poziom trudności. To całkiem sporo jak na tak mało skomplikowaną grę.

Grafika jest bardzo przyjemna dla oka. Postacie są kanciaste, ale od razu widać, że własnie taki był zamysł autorów. Boiska są kolorowe, a tekstowy wyraźne. Cieszą też takie drobiazgi, jak postacie odbijające się w powierzchni lodowiska. Efekty towarzyszące power-upom są rownież niczego sobie. Od strony dźwiękowej nie mam grze nic do zarzucenia. Muzyka nie męczy nawet po dłuższej rozgrywce, a dźwięki idealnie wpasowują się w klimat.

Air Hockey Arcade XL to jedna z ciekawszych gier zręcznościowych w App Store. Jej najmocniejszymi punktami nie są różnorodne i całkiem ciekawe tryby gry czy bójki z wirtualnym przeciwnikiem, ale przede wszystkim tryb multiplayer na jedym urządzeniu. To własnie on gwarantuje, że będziemy często wracać do tego tytułu.

Ocena: 7/10

Gra w wersji na iPada kosztuje 1,99$, możecie ją pobrać tutaj.
Wersja na iPhone'a kosztuje 1,99$, można ją pobrać tutaj.

**Uwaga!

Dzięki uprzejmości autorów gry mamy dla Was dwa kody na pobranie Air Hockey Acade XL na iPada oraz trzy na pobranie wersji gry przeznaczonej na iPhone'a oraz iPoda touch. Kody otrzymają autorzy najciekawszych komentarzy pod tą recenzją. Pamiętajcie, by zaznaczyć, jaką wersję gry chcecie dostać. Zwycięzców wybierzemy 25. października.**