Kilka dni temu na półkach App Store ukazała się polska aplikacja "Lokomotywa". Jest to interaktywna wersja klasycznego wiersza Juliana Tuwima, czytana przez Piotra Fronczewskiego i jednocześnie jedna z najlepszych tego typu pozycji w wirtualnym sklepie Apple.

Interaktywne książki są dosyć popularnym gatunkiem aplikacji w App Store, jednak ich przeważająca część nie jest dostępna w języku polskim. "Lokomotywa" została nie tylko w całości zlokalizowana, na dodatek, w roli lektora obsadzono znanego aktora, który doskonale wywiązał się z powierzonego mu zadania. W zasadzie nie jestem w stanie wyobrazić sobie innego polskiego artystę, który w tej roli spisałby się lepiej od Piotra Fronczewskiego. Twórcy pomyśleli również o rodzicach, którzy sami lubią czytać swoim pociechom - dodano możliwość wyłączenia lektora.


Uzupełnieniem voice actingu, który stoi na najwyższym poziomie, jest przyjemna i miła dla ucha muzyka - nie znudziła mi się ona nawet po kilku z rzędu sesjach z tą aplikacją, razem z moim 4-letnim chrześniakiem. Całość uzupełnia znakomita grafika. Niezwykle barwne ilustracje doskonale współgrają ze ścieżką dźwiękową.
Interakcja z aplikacją sprowadza się do przewijania kolejnych ekranów. Na praktycznie każdym z nich możemy coś wykonać: a to dołożyć węgla do pieca w parowej lokomotywie, nakarmić "atletów" oraz "grubasów", czy też zapakować do wagonu rozrzucone bagaże.


"Lokomotywa" w wykonaniu studia Big Rabbit w zasadzie nie ma słabych stron. Aplikacja będzie niezwykle atrakcyjna dla najmłodszych. Jestem także przekonany, że również starsze osoby spędzą z nią miłe chwile, przypominając sobie ten ponadczasowy wiersz Juliana Tuwima.

Za kulisami: Lokomotywa - Julian Tuwim. Aplikacja na iPhone, iPad, iPod Touch from Big Rabbit on Vimeo.

Ocena: 10/10

Aplikację w wersji uniwersalnej można pobrać tutaj.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym można wygrać pięć kodów na tę aplikację. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie na adres marcin.klimas@myapple.pl rysunku lokomotywy, wykonanego w dowolnym programie graficznym na iPada lub iPhone'a. Termin mija 17 lutego, a każdy użytkownik może przesłać tylko jeden rysunek. Nagrodzimy najbardziej oryginalne dzieła. Pod tym adresem możecie też pobrać bonusowe wycinanki i kolorowanki z "Lokomotywy", udostępnione przez Big Rabbit.