Ming Chi Kuo to analityk w firmie KGI Securities, który w przeszłości dość trafnie przewidywał kolejne posunięcia Apple. W swoim najnowszym raporcie, Kuo opisuje swoje oczekiwania odnośnie premier produktów Apple w 2013 roku.

Kuo uważa, że większość urządzeń będzie miało swoje premiery w trzecim kwartale tego roku. Czego zatem dokładnie spodziewa się Kuo?

iPhone: w przypadku swojego smartfona, Apple ma zaprezentować nowy model 5S, jak również odświeżonego iPhone'a 5, w okolicach czerwca lub lipca. iPhone 5S będzie w bardzo dużym stopniu przypominać aktualny model, z kilkoma usprawnieniami, tj. nowy układ A7, lepszy sensor dotyku, poprawione parametry aparatu. Zdaniem Kuo, tańszym modelem iPhone'a, o którym spekuluje się od dłuższego czasu, będzie odświeżona "piątka", charakteryzująca się nową, plastikową obudową, dostępną w sześciu kolorach.

iPad i iPad mini: nowe generacje obydwu iPadów również mają pojawić się w trzecim kwartale. iPad mini ma otrzymać ekran Retina, podczas gdy jego starszy brat - nowy design, z cieńszą ramką wokół dłuższych krawędzi ekranu. Większy iPad będzie także odczuwalnie lżejszy i cieńszy od aktualnego modelu.

MacBook Pro: Zgodnie ze swoimi przewidywaniami z końcówki poprzedniego roku, Kuo uważa, że w tym roku wszystkie modele z serii Pro otrzymają ekrany Retina. Design aktualnej generacji MacBooków Pro z ekranem Retina ma ponadto ulec niewielkim zmianom.

MacBook Air: Kuo nie spodziewa się, że w tym roku MacBooki Air otrzymają ekran Retina. Najważniejszą zmianą w nowych modelach tych komputerów ma być zastosowanie nowej generacji układów Intela o nazwie Haswell. Nowe MacBooki Air mogą pojawić się już w drugim kwartale tego roku.

iMac, Mac mini i Mac Pro: po dobrym przyjęciu iMaków nowej generacji, Kuo nie spodziewa się, że nowa wersja komputerów all-in-one Apple zostanie wyposażona w ekrany Retina. W czwartym kwartale, odświeżone iMaki, razem z Makiem mini, mają otrzymać układy Haswell. Kuo w swoim raporcie nie wspomina o Makach Pro, mimo iż sam Tim Cook w zeszłym roku napisał, że w 2013 r. Maki Pro doczekają się znaczącej aktualizacji.

iPod touch: Apple w tym roku ma zrezygnować z produkcji czwartej generacji swojego odtwarzacza, który jest sprzedawany równolegle z piątą generacją. Aby wypełnić powstałą lukę, zostanie zaprezentowany nowy model, który w stosunku do aktualnie najnowszego toucha, będzie charakteryzować się mniejszym dyskiem o pojemności 8GB, brakiem aparatu i niższą ceną (199$).

Apple TV: kolejna wersja multimedialnego odtwarzacza Apple ma pojawić się już w tym kwartale. Kuo nie podaje jednak żadnych szczegółów o tym, czym nowe Apple TV będzie się różnić od aktualnej generacji. Analityk zaznacza, że w tym roku Apple nie zaprezentuje raczej nic więcej, jeśli chodzi o segment telewizyjny, z powodu przedłużających się negocjacji z dostawcami treści i małym doświadczeniem w produkcji telewizorów.

Źródło: MacRumors