Święta właśnie dobiegają końca, pewnie niektórym z Was szczęście dopisało i wśród Waszych prezentów znalazły się urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem. Jeśli to Wasze pierwsze iPhone'y, iPady czy Maki, z pewnością chcielibyście rozszerzyć ich funkcjonalność dodatkowymi aplikacjami. Redaktorzy MyApple postanowili w związku z tym przygotować cykl krótkich artykułów traktujących właśnie o pierwszym zestawie programów czy gier typu "must-have", zapraszamy do lektury i dyskusji oraz dzielenia się własnymi typami.

iPhone:

1. Go2Stop (Scheduler Poland) - to pierwsza aplikacja jaką instaluję na iPhonie po zmianie telefonu lub, jeszcze kiedyś, po aktualizacji systemu (dziś już nie jest potrzebna reinstalacja wszystkiego). Bardzo prosty, wygodny i niesamowicie przydatny program z rozkładami jazdy komunikacji miejskiej. Jako, że bardzo często korzystam z owej, aplikacja sprawdza się świetnie. Jedną z największych zalet są systematyczne aktualizacje rozkładów, dzięki czemu zawsze na czas mamy najświeższe dane.

2. Listonic - świetna aplikacja konsolidująca wszystkie możliwe listy. Choć przeznaczona głównie do list zakupowych, ja wykorzystuję ją na wszystkie możliwe sposoby, począwszy od jej faktycznego przeznaczenia aż do list rzeczy, które mam zabrać w podróż, itp. Pomijając kluczową funkcjonalność, sama aplikacja niestety nie zachwyca - przestarzały interfejs, brak wsparcia dla iPhone'a 5, czy mocno przeszkadzające reklamy, mogą dać się we znaki. Mimo wszystko jest ona zdecydowanie opcją "must-have".

3. iBooks - świetny produkt stworzony przez Apple. Choć książki czytam już coraz częściej na czytniku z ekranem e-ink, to właśnie iBooks na iPhonie był dla mnie do tej pory głównym czytnikiem. Świetna aplikacja z doskonałą nawigacją i interfejsem, jeśli lubicie czytać, a nie możecie zabierać ze sobą kilku opasłych tomów, warto zaopatrzyć się właśnie w iBooks. Książki, których nie ma w iBook Store można znaleźć w wielu innych sklepach internetowych, więc to nie jest już żadnym problemem.

4. WhatsApp - bardzo rzadko piszę SMS-y, ale od kiedy mam WhatsApp dużo częściej kontaktuję się właśnie krótkimi wiadomościami tekstowymi, które nie pobierają żadnych opłat od operatora (jedynie za transfer danych). Aplikacja działa również na Androidzie, wysyła powiadomienia od razu po dostaniu wiadomości i działa naprawdę bardzo przyzwoicie. Od niedawna dostała również wsparcie dla większego ekranu, także jest coraz lepiej.

5. Triple Town - najlepsza gra casualowa na iOS jaką znam. Prosta, łatwa i przyjemna, a przede wszystkim nie wymagająca poświęcania długich godzin. Idealna do szybkiej rozgrywki. Zasady są bardzo proste - układając na planszy o wybranych rozmiarach (od 5x5 pól) różnego rodzaju rośliny, domki czy niedźwiadki, łączymy je w trójki tworząc obiekty stanowiące kolejny etap ich rozwoju. Świetna rozrywka, szczerze polecam spróbować.

iPad:

1. Flipboard - świetny czytnik newsów, ze znakomitym interfejsem. Jako, że staram się czytać jak najwięcej, korzystam z niego codziennie i z każdym kolejnym dniem coraz bardziej się do niego przekonuję. Sprawdza się wyśmienicie, warto się z nim zapoznać.

2. Facebook - cóż, nie ma się co rozpisywać, to po prostu świetnie napisany klient Facebooka dla tabletu. Bardzo dobra nawigacja, wygoda i świetnie przygotowany content, jeśli korzystacie na co dzień z Facebooka po prostu musicie mieć tę aplikację.

3. Dropbox - kolejny klient, tym razem nie serwisu społecznościowego, a dysku w chmurze. Z dropboxa korzystam od kilku lat, aplikacja tabletowa jest mi więc niemal niezbędna. Zdecydowanie najszybszy sposób na wymianę danych pomiędzy iPadem a komputerem z pominięciem synchronizacji.

4. FIFA 13 - choć gram już co raz rzadziej, nigdy nie porzuciłem tej jednej gry. FIFA towarzyszy mi od RTWC '98, czyli już 15 lat (!). Choć wersja dla iOS jest dużo uboższa od tej dla komputerów czy konsol, jest świetnym produktem. Momentami mocno denerwujący interfejs, bardzo dobrze przystosowane sterowanie i doskonała wręcz rozgrywka - to główne cechy tego tytułu. Początkowo nie byłem przekonany, ale od wersji "12" jestem fanem tej gry również na iOS.

5. mBank PL - tylko i wyłącznie dlatego, że jestem klientem mBanku, a aplikacja pozwala na większość akcji, których dokonują na swoim koncie. Choć nadal uboga w funkcje, warta polecenia. Jeśli jednak nie posiadacie kont w mBanku, nie będzie dla Was niczym wartościowym.

Mac:

1. Sparrow - najlepszy klient pocztowy z jakiego kiedykolwiek miałem przyjemność korzystać. Jako, że na co dzień korzystam z 5 różnych kont pocztowych, nie jestem w stanie obsługiwać ich wszystkich przez przeglądarkę, logując się do każdego oddzielnie. Wśród klientów desktopowych jest bardzo wiele aplikacji kompletnie nieużywalnych, niewygodnych i brzydkich, Sparrow zdecydowanie wybija się z tego grona.

2. Reeder - czytnik RSS, najlepszy, najwygodniejszy i, co najważniejsze, współpracujący z Google Readerem. Z wieloma informacjami po prostu muszę być na bieżąco, dzięki Reederowi kompletnie nic mnie nie omija (w przypadku Flipboarda to już nie tak oczywiste). Choć RSS-y powoli wypadają z użytku, ja nie wyobrażam sobie świata mediów internetowych bez RSS, a RSS właśnie bez Reedera.

3. Adium + Skype - dwie aplikacje w jednym podpunkcie, tylko dlatego że obie to po prostu komunikatory. Skype odpowiedzialny za Skype i Adium odpowiedzialne za GG (powoli odchodzące do lamusa) oraz Facebook Chat. Nie znam drugiej tak dobrej i tak mocno personalizowalnej aplikacji odpowiedzialnej za komunikację. Szczerze polecam, w szczególności Adium.

4. Total Finder - po prostu systemowy Finder rozbudowany o dodatkowe funkcje. Mnie przydaje się na co dzień tylko jedna - karty i to właśnie one przekonały mnie do zakupu, naprawdę warto!

5. Chrome - choć Apple wprowadza do Safari co raz więcej "ciekawych" funkcji, a Firefox wydaje się być nieco bardziej stabilny i mniej zasobożerny, ja przeglądam internet właśnie przez przeglądarkę Google. Zdecydowanie najlepszy produkt tego typu, tutaj Google naprawdę mocno się postarało. Szybka, wygodna i przede wszystkim świetnie zsynchronizowana pomiędzy wszystkimi urządzeniami (korzystam również na iPhonie i iPadzie).