To już pewne - Apple na najbliższej konferencji przedstawi nowy system operacyjny Mac OSX 10.7 Lion. Świadczy o tym poniższa treść noty PR do dziennikarzy:

Come see what’s new for the Mac on October 20, including a sneak peek of the next major version of Mac OS X.

Trochę historii: Apple zaczęło nazywać swoje systemy w ten oryginalny sposób od pierwszej wersji OS X 10.0 (Cheetach), który okazał się całkowitą porażką do tego stopnia, że następna wersja 10.1 (Puma) była rozdawana za darmo dotychczasowym użytkownikom 10.0.


Ciekawostka: tak wyglądał interfejs pierwszej bety OSX 10.0


Interfejs 10.1

W następnej kolejności ukazały się: 10.2 “Jaguar”, 10.3 “Panther”, 10.4 “Tiger”, 10.5 “Leopard”, i na koniec bieżąca wersja 10.6, “Snow Leopard”.

Interfejs 10.3 "Panther"

Co do nadchodzącego systemu, reszta to już tylko domysły: pierwszym z nich jest z możliwa data premiery - wydaje się, że klienci, którzy zakupili swojego Maka dopiero niedawno, nie mają się czym martwić. Najwcześniejszą datą premiery nowego systemu może okazać się wrzesień 2011. Apple już w przeszłości prezentowało możliwości nowego systemu na długo przed oficjalną datą sprzedaży - wszystko po to by zaznajomić deweloperów z nową platformą jeszcze przed premierą.

Druga porcja domysłów to pytania o nowe możliwości "Lwa" od Apple. Plotek jest sporo - niektóre dotyczą wymagań (procesor minimum i3) inne dotyczą całkowitej zmiany designu GUI, a jeszcze inne - możliwej integracji systemu z aplikacjami znanymi z iOS. W sieci od dawna można zobaczyć już wideo prezentujące 10.7, których twórcami są mający dużą wyobraźnię fani Apple. Na pulpicie "Lwa" można dostrzec programy znane z App Store. Oto jedno z nich:

Czy Apple rzeczywiście pójdzie w tym kierunku? Dowiemy się już 20 października.

Aktywność nowego "kota" można także podejrzeć w statystykach portalu MyApple.pl - pierwszy raz "Lion" odwiedził nas 19 września tego roku:

UWAGA! Zapraszamy do udziału w sondzie: Co oprócz OSX 10.7 zaprezentuje Apple na najbliższej konferencji?