Serwis internetowy Yahoo! poinformował o planach wydania nowej mobilnej wersji komunikatora Yahoo Messenger, przeznaczonej na urządzenia z systemem iOS oraz Android. Aplikacja, oprócz tradycyjnego chatu, zaoferuje możliwość prowadzenia widerozmów za pośrednictwem WiFi lub sieci komórkowej.

Yahoo Messenger jest obecnie jednym z najpopularniejszych komunikatorów internetowych. Na całym świecie korzysta z niego ponad 81 mln użytkowników. Oprócz tradycyjnej „komputerowej” wersji, program dostępny jest także jako aplikacja mobilna, która już wkrótce zostanie wzbogacona o nowe funkcje.

Nowa wersja Messengera umożliwi nawiązywanie wideorozmów wykorzystując do połączenia WiFi lub sieć komórkową. Warto zaznaczyć, że rozmowy będą mogły być prowadzone pomiędzy wszystkimi użytkownikami aplikacji, bez względu na urządzenie lub system, na jakim jest ona zainstalowana. Tak więc użytkownik iPhone’a będzie mógł bez problemu nawiązać połączenie z osobą korzystającą z komunikatora na komputerze osobistym lub telefonie z systemem Android.

Yahoo Messenger może stanowić poważną konkurencję dla funkcji FaceTime, z której obecnie mogą korzystać jedynie posiadacze iPhone’ów 4. Ponadto, aby przeprowadzić wideorozmowę, oba telefony muszą znajdować się w zasięgu sieci WiFi. Ograniczenie to ma zapobiegać przeciążeniu sieci komórkowych. Pojawia się zatem pytanie, jak nowy komunikator Yahoo! wpłynie na działanie operatorów. Obecnie w App Store dostępne są dwa programy umożliwiające prowadzenia wideorozmów poprzez 3G – Fring i Tango. Obie aplikacje nie cieszą się jednak dużą popularnością, zatem nie mają znacznego wpływu na stabilność sieci.

Program nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony przez Apple. Z wydanego oświadczenia wiadomo jednak, że aplikacje wykorzystujące sieć komórkową do nawiązywania wideorozmów będą dopuszczane do użytku.

Źródło: macdailynews.com