**iPhone, podobnie jak większość smartfonów, jest dość delikatnym sprzętem. Fakt ten wykorzystują producenci akcesoriów, których zadaniem jest ochrona naszego telefonu. Wiele z nich reklamowanych jest jako doskonałe zabezpieczenie przed upadkami, wstrząsami, zawilgoceniem czy zjedzeniem przez psa. Dzięki uprzejmości sklepu internetowego iPeachy.pl przetestowaliśmy dla was kilka obudów firmy OtterBox oraz dwa inne akcesoria, które mogą być przydatne, gdy długo przebywamy z telefonem poza domem. Zapraszam do testu.

Defender OtterBox**

Pierwsze z obudów przeznaczone są do iPhone’a 4 (czarna) oraz 3GS i 3G (czarno-żółta). Już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie bardzo solidnych i wytrzymałych. Składają się one z trzech części - dwóch plastikowych „połówek” oraz gumy okalającej całość. Obudowy dotarły do mnie złożone, miałem spore problemy z ich otwarciem. Należy bowiem najpierw w obu przypadkach zdjąć gumę, której zadaniem jest amortyzacja przy upadkach oraz uszczelnienie całości, a następnie rozdzielić plastikowy korpus. Okazuje się jednak, że wystarczy za pomocą płaskiego przedmiotu podważyć zatrzaski, a te natychmiast puszczają.

Wnętrze każdej obudowy wyłożone jest miękkim materiałem, który zapobiega otarciom telefonu. Po złożeniu jej, tym razem z iPhone’m wewnątrz, otrzymujemy bardzo zwartą konstrukcję. Mimo potrząsania urządzenie trzyma się stabilnie i nie obija się o ścianki. Zabezpieczony został również ekran. Powłoka, która go zasłania całkiem dobrze przenosi nasz dotyk na ekran telefonu. Po bokach obudów znalazły się osłony gniazda mini-jack, przycisku wyciszenia oraz złącza dock connector. Przyciski Home, Hold oraz regulacja głośności są przykryte gumą, ale bez problemu można się nimi posługiwać. Oczywiście nie jest to tak wygodne, jak bez obudowy, ale też nie sprawia nadmiernych trudności.

Do każdej obudowy producent dodaje uchwyt, który możemy przypiąć do paska. Jest całkiem wygodny, ale jego rozmiary sprawiają, że będzie mocno widoczny. Wiadomo jednak, że z tak zapakowanym telefonem nie będziemy chodzić na co dzień. Akcesoria te są bowiem przeznaczone dla osób, których komórki narażone będą na nieco więcej niż drobne monety w kieszeni.

OtterBox Commuter TL

Następna obudowa jest przeznaczona do nieco mniej ekstremalnych warunków. Po otwarciu pudełka znajdujemy bowiem gumową nakładkę na tył, plastik zabezpieczający oraz sztywną folię na przód telefonu. Po wyczyszczeniu ekranu i nałożeniu folii wystarczy założyć gumową część a następnie przykryć ją plastikowym elementem, który mocno przylega do tyłu telefonu.

Gdy już uporamy się z dopasowaniem wszystkich części, naszym oczom ukaże się całkiem zgrabny widok. Obudowa nie pogrubia zbyt mocno telefonu, sprawia wrażenie dużo lżejszej niż wersja Defender. Nadal gniazdo mini-jack oraz dock connector są przykryte gumowymi zaślepkami, jednak przycisk wyciszania oraz Hold pozostają odkryte. Ekran jest jednak chroniony równie dobrze, przynajmniej przed zarysowaniami. Folia jest wysokiej jakości i pozwala na wygodne operowanie telefonem. Również przyciski regulacji głośności oraz Hold są dobrze wyczuwalne.

Commuter TL to lżejszy odpowiednik Defendera. Jest pozbawiony klipsa, nie chroni także tak dobrze przed upadkami, jednak w przeciwieństwie do poprzednika wygląda dużo mniej ociężale i bez większego problemu mieści się w kieszeni spodni. Tak naprawdę jego najistotniejszą wadą jest tendencja do gromadzenia na sobie wszelkiego kurzu.

Altec Lansing Orbit

Kolejnym akcesorium jest przenośny głośnik firmy Altec Lansing. Urządzenie to jest zasilane trzema bateriami AA, pozwalającymi na 20 godzin odtwarzania muzyki (producent podaje 24 godziny, jednak w praktyce wyszło odrobinę mniej). Głośnik został wyposażony w kabel mini-jack 3,5 mm oraz przejściówkę na 2,5 mm, dzięki czemu możemy podłączyć go do większości telefonów, odtwarzaczy oraz laptopów. Poza tym w komplecie znajdziemy również pasek na rękę oraz pokrowiec wraz z karabińczykiem.

Wykonanie głośnika stoi na wysokim poziomie. Dobrej jakości plastik połączono z aluminium, dzięki czemu mamy wrażenie, że obcujemy z produktem klasy premium. Nie inaczej jest, gdy podłączymy go do odtwarzacza i włączymy. Dźwięk płynący z głośnika jest niezwykle czysty, nie brakuje tu ani niskich, ani wysokich tonów. Na pewno przebija on jakością wszystkie telefony a także większość laptopów. Również przenośne zestawy tego typu nie stanowią dla tego pojedynczego głośnika konkurencji. Głośność jest niezwykle wysoka, aczkolwiek przy ustawieniu jej na maksimum wyraźnie słychać trzaski.

Głośnik jest dość lekki oraz mały, przenoszenie go w specjalnie zaprojektowanym pokrowcu jest bardzo wygodne. Nie musimy nawet zwijać całego przewodu, więc gdy zechcemy posłuchać muzyki, wystarczy rozpiąć suwak i podpiąć odtwarzacz do urządzenia.

To właśnie dzięki pokrowcowi oraz niewielkim rozmiarom głośnik ten został uwzględniony w naszym teście. Długi czas działania na jednym komplecie baterii oraz niska waga czynią z niego ultraprzenośne urządzenie, które posłuży wielu amatorom muzyki poza domem.

Cableyoyo Pop

Ostatnim z przetestowanych akcesoriów jest klips pozwalających na uporządkowanie kabli od słuchawek. Składa się on z dwóch części - „zwijaka” właściwego oraz mocowania do paska. Akcesorium jest tak skonstruowane, by można je było przymocować do samego odtwarzacza. W tym celu wystarczy przycisnąć część z przyssawką do urządzenia - warunkiem jest jedynie dość duża, w miarę płaska powierzchnia. Następnie podpinamy słuchawki a zbędną część kabla owijamy na uchwycie.

Gdy słuchawki nie są używane, możemy zaczepić je dzięki niewielkim, plastikowym uchwytom. Jeżeli mamy zamiar zamocować je do paska, wystarczy dołączyć do uchwytu klips. W przypadku, gdy nosimy telefon lub odtwarzacz w pokrowcu, którego przyssawka nie chce się trzymać, wystarczy nakleić na niego dołączony w zestawie element, a do niego przypiąć uchwyt.

Cableyoyo Pop to bardzo proste, ale genialne rozwiązanie. Dzięki swojej uniwersalności pomoże choć po części uporać się z problemem wiecznie plączących się słuchawek. A dodatkowo możemy ozdobić je jedną z naklejek, którą producent dołącza w zestawie.

**Uwaga!

Dzięki uprzejmości sklepu internetowego iPeachy.pl przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym do wygrania są dwa zestawy nagród:
1. Obudowa Defender OtterBox dla iPhone'a 4 oraz Cableyoyo Pop.
2. Obudowy Defender OtterBox oraz OtterBox Commuter (obie dla iPhone 3G/3GS).

Aby wziąć udział w konkursie, należy w komentarzu pod testem napisać, do czego wykorzystalibyście wybrany zestaw akcesoriów. Przypominamy, by w treści komentarza napisać, który zestaw chcecie wygrać. Jedna osoba może dostać tylko jeden zestaw. Zwycięzców wybierzemy 15. października.**