Monkey Island to kultowa seria gier przygodowych, której pierwsze części cieszyły się ogromną popularnością w latach dziewięćdziesiątych. W ubiegłym roku w App Store zadebiutowała jej ostatnia odsłona, zatytułowana Return to Monkey Island. Od dziś można zagrać w nią również za pośrednictwem usługi Apple Arcade.

Return to Monkey Island podobnie jak poprzednie gry z tej serii pozwala nam wcielić się w postać Guybrusha Threepwooda - nieporadnego pirata walczącego z demonicznym nieumarłym kapitanem LeChuckiem. Mimo iż gra dość znacznie różni się od swoich poprzedniczek stylistyką oprawy graficznej, to jednak pod względem fabuły, klimatu i mechaniki rozgrywki stanowi powrót do korzeni, będąc klasyczną pełną humoru przygodówką typu point & click. Jest to zarazem pierwsza od ponad trzech dekad część Monkey Island, przy której pracował Ron Gilbert - główny projektant i scenarzysta dwóch pierwszych odsłon.

Return to Monkey Island jest dostępne w Apple Arcade w wersjach dla iOS, iPadOS i macOS. Do katalogu tej usługi trafiły dziś też trzy inne gry: Rabbids Multiverse, Tomb of the Mask+ i Fabulous - Wedding Disaster+.