Studio Bungie dziś kojarzone jest głównie z takimi markami jak Halo i Destiny, jednak w latach dziewięćdziesiątych ich najpopularniejszą grą był Marathon, wydany wyłącznie na platformach Apple. W sklepie Steam opublikowano teraz nieco odświeżoną wersję tej gry, dostępną całkowicie za darmo, także na macOS.

Marathon to dość typowa pierwszoosobowa strzelanka z lat dziewięćdziesiątych, wyraźnie czerpiąca inspirację z największych hitów tamtego okresu, takich jak Doom czy Wolfenstein 3D. Akcja gry toczy się na statku kosmicznym UESC Marathon, zaatakowanym przez wrogie istoty. Wcielamy się w oficera bezpieczeństwa, którego zadaniem jest obrona statku i jego załogi. Wersja udostępniona teraz za darmo na platformie Steam oferuje graczom możliwość wyboru między klasycznym wyglądem a kilkoma bardziej nowoczesnymi „upiększeniami".

W niedalekiej przyszłości na platformie Steam mają pojawić się też podobne odświeżone wersje Marathon 2 i Marathon Infinity, które również będą dostępne za darmo. Warto też przypomnieć, że studio Bungie pracuje też aktualnie nad nową odsłoną tej serii, zatytułowaną po prostu Marathon, która będzie sieciową strzelanką z gatunku extraction shooter. Nic nie wskazuje jednak na to, by miała ona trafić również na platformy Apple.