W ubiegłym roku w jednej z sieci sklepów pojawiły się lokalizatory (tagi) dobrze znanej holenderskiej marki Fresh'n Rebel, dedykowane aplikacji Znajdź od Apple. Były one dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie. Sam kupiłem kilka tych tagów i podoczepiałem je do plecaków, kluczy i innych rzeczy, które zabieram ze sobą. Niedawno Fresh'n Rebel zaprezentowało nową wersję swojego lokalizatora - Smart Finder. Miałem okazję testować go w ostatnich tygodniach.

Nowy Smart Finder od Fresh'n Rebel ma przede wszystkim o wiele bardziej atrakcyjną formę płaskiej pastylki umieszczonej w silikonowej osłonie w formie breloka. Zdecydowanie lepiej więc wygląda przyczepiony np. do plecaka czy kluczy niż jego poprzednik. W komplecie znalazła się także silikonowa ramka, jeśli nie chcemy korzystać z breloka, a po prostu wsadzić lokalizator np. do kieszeni w walizce czy plecaku. Zastosowanie silikonowej ramki i breloka nie jest przypadkowe. Urządzenie jest bowiem odporne na wodę i pył zgodnie ze standardem IP67.

Nowa forma kapsułki pozwala też na zdecydowanie łatwiejszą wymianę baterii CR-2032, wystarczy przekręcić dolną część obudowy względem górnej części. Jeśli zaś chodzi o baterie, to w komplecie ze Smart Finderem dostajemy dwie. Producent deklaruje, że na jednej baterii smart tag działać będzie około ośmiu miesięcy. Trudno mi jednak ocenić, czy faktycznie tak jest, bo to przecież nowy produkt.

Jak każdy tego typu lokalizator, także i Smart Finder od Fresh'n Rebel wyposażony jest w głośniczek. Jeśli nie możemy zlokalizować np. kluczy w mieszkaniu (bo akurat spadły za kanapę) to szybko znajdziemy je dzięki sygnałom dźwiękowym emitowanym przez to urządzenie.

Warto włączyć w aplikacji Znajdź funkcję powiadom o znalezieniu gdyż Smart Finder od Fresh'n Rebel korzysta ze wszystkich API udostępnionych przez Apple producentom tego typu urządzeń. Komunikuje się więc z innymi iPhone'ami czy smartfonami, które mogą przesłać jego położenie przez serwery Apple do użytkownika. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie nie tylko ostatniej pozycji, w której łączył się z naszym iPhone'em ale jego aktualnej lokalizacji, a przynajmniej tej, w której nawiązał kontakt z jakimś urządzeniem.

Z kolei przy aktywacji funkcji tryb utracony możemy dodać nasze dane kontaktowe, które wyświetlą się znalazcy przy jego identyfikacji w aplikacji Znajdź dla iPhone'a czy iPada (i pewnie dla Maca też).

Sprawdziłem jak działają te funkcje, wysyłając go na miasto wraz z jednym z moich znajomych. Urządzenie faktycznie łączyło się z jego iPhone'em i dostawałem powiadomienia o jego położeniu. W trybie utraconym bez problemu dało się też go zidentyfikować i odczytać dodaną informację.

Testowałem model w kolorze oliwkowym, dostępnych jest jednak w sumie osiem wersji kolorystycznych. Nowy Smart Finder od Fresh'n Rebel dostępny jest w cenie około 89 złotych.