Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w marcu 2024 roku.

Hades

Hades to gra Action-RPG typu roguelike, w której wcielamy się w Zagreusa, syna greckiego boga Hadesa władającego światem zmarłych. Naszym zadaniem jest wyrwanie się z ponurego królestwa ojca, w czym przeszkadzają nam zastępy jego sług. Zagreus może jednak liczyć na pomoc kibicujących mu bogów olimpijskich, którzy zsyłają na niego różne dary, potrafiące np. nadać specjalne właściwości broniom lub zwiększyć odporność na zadawane obrażenia. Jako iż układ pomieszczeń i dary oferowane przez bogów zmieniają się przy każdym kolejnym podejściu do ucieczki, poszczególne próby często dość znacznie różnią się od siebie. Pomiędzy kolejnymi próbami możemy też porozmawiać z niektórymi mieszkańcami zaświatów, odkrywając w ten sposób historię Zagreusa i innych postaci. Ten nietypowy sposób prowadzenia fabuły został doceniony nie tylko w środowisku graczy - Hadesowi udało się zdobyć m.in. nagrody literackie Nebula i Hugo. Wersja na iOS oferuje zarówno możliwość sterowania za pomocą ekranów dotykowych (z opcją dostosowania systemu sterowania do naszych preferencji) jak i wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów.

Pobierz z App Store

Call of Duty: Warzone Mobile

Oryginalna wersja Call of Duty: Warzone to sieciowa strzelanka typu Batle Royale, pozwalająca zmierzyć się na jednej mapie nawet 150 graczom jednocześnie. Mimo iż pod wieloma względami przypomina ona inne popularne gry tego typu, takie jak PUBG czy Fortnite, to jednak posiada też kilka cech charakterystycznych, wyróżniających ją na tle konkurencji. Najciekawszą z nich jest mechanizm dający szansę na powrót do gry wyeliminowanym graczom, jeśli uda im się wygrać starcie na mniejszą skalę z innymi przegranymi. Mobilna wersja gry nie jest dokładnym portem edycji znanej z konsol i PC - wprawdzie zachowuje ona wszystkie najważniejsze elementy pierwowzoru, jednak wprowadza też pewne ograniczenia i uproszczenia, takie jak chociażby zmniejszenie liczby graczy do 120.

Pobierz z App Store

Dune: Imperium

Dune: Imperium to planszowa gra strategiczna osadzona w świecie znanym z książek Franka Herberta i bazujących na nich filmów. Gracze wcielają się w niej w przywódców frakcji walczących między sobą o władzę nad pustynną planetą Arrakis. Pod względem mechaniki rozgrywki łączy ona w sobie elementy karcianki typu deckbuilder i strategii typu worker placement. Cyfrowa adaptacja stworzona przez Dire Wolf Digital oferuje m.in. sieciowy tryb multiplayer, możliwość gry z AI oraz różnego rodzaju dodatkowe wyzwania dla bardziej doświadczonych graczy.

Pobierz z App Store

Ghost Trick: Phantom Detective

Ghost Trick: Phantom Detective to zremasterowana edycja przygodówki wydanej oryginalnie w 2010 roku na konsolę Nintendo DS. W grze wcielamy się w cierpiącego na amnezję ducha próbującego rozwiązać zagadkę własnej śmierci. By tego dokonać będziemy musieli nauczyć się wykorzystywać jego specjalne moce, umożliwiające m.in. opętywanie różnych przedmiotów i podróżowanie w czasie. Nowa wersja gry przynosi ze sobą odświeżoną oprawę audiowizualną oraz szereg pomniejszych zmian i usprawnień.

Pobierz z App Store

Howl

Akcja Howl rozgrywa się w świecie fantasy opanowanym przez tajemniczą plagę zmieniającą w wilkołaka każdego, kto usłyszy wilcze wycie. Gracz wciela się w głuchą bohaterkę odporną na działanie klątwy, która wyrusza na poszukiwanie zaginionego brata. Gra na pierwszy rzut oka przypomina taktyczne, turowe RPG, w którym nasza postać musi przedzierać się przez kolejne lokacje wypełnione przeciwnikami. W rzeczywistości jednak bliżej jej do gry logicznej - ograniczenie elementów losowych i przewidywalność ruchów przeciwników sprawiają, że każde starcie działa jak łamigłówka, którą często można rozwiązać na kilka różnych sposobów. Na uwagę zasługuje tu też całkiem ciekawa stylistyka oprawy graficznej, inspirowana ilustracjami ze średniowiecznych manuskryptów.

Pobierz z App Store

Stone Age

Oryginalne Stone Age, w Polsce znane pod nazwą Epoka Kamienia, to wydana w 2008 roku strategiczna gra planszowa, w której gracze wcielają się w osadników tworzących podwaliny pod ludzką cywilizację. Pod względem mechaniki rozgrywki jest to tzw. worker placement, czyli gra, w której każdy z uczestników (od 2 do 4) dysponuje na starcie pewną grupą pracowników (w tym przypadku są to członkowie naszego plemienia) i musi rozdzielać im zadania w taki sposób, by zdobyć jak najwięcej surowców i prześcignąć rywali. Stone Age posiada stosunkowo proste zasady, ale rozgrywka nie jest tu pozbawiona strategicznej głębi. Cyfrowa wersja gry oferuje zarówno możliwość zmierzenia się z innymi graczami (w tym rankingowy tryb online) jak i wariant solo z kilkoma różnymi stopniami trudności.

Pobierz z App Store

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w marcu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.