Portal HealthyStuff z pomocą iFixit, przeprowadził bardzo ciekawe badanie dotyczące topowych smartfonów dostępnych na rynku. Urządzenia zostały poddane analizie chemicznej, mającej na celu zlokalizowanie niebezpiecznych dla człowieka pierwiastków. Najnowszy smartfon Apple na tle konkurencji wypadł bardzo dobrze.

iPhone 5 znalazł się na wysokiej, piątej pozycji, na liście przebadanych smartfonów. Najnowszy telefon Apple jest jednym z bezpieczniejszych dla ludzkiego zdrowia, wyprzedzając m.in. swojego największego rywala - Samsunga Galaxy S III.

Każde z przebadanych urządzeń zostało ocenione w skali 0-5 (gdzie 0 było wynikiem najlepszym), pod względem materiałów z jakich zostało wykonane. Smartfony z dużą "zawartością" ołowiu, bromu, czy rtęci, zostały sklasyfikowane na niskich pozycjach z bardzo wysokimi (w negatywnym znaczeniu) ocenami. Najbezpieczniejszym przebadanym telefonem została Motorola Citrus z wynikiem 2.56. Zaraz za nią pojawił się iPhone 4S (2.69), ex aequo z LG Remarq. iPhone 5, który zajął piąte miejsce, osiągnął wynik 2.75. Co ciekawe na ostatniej pozycji uplasował się iPhone 2G, z najgorszym możliwym wynikiem - 5.0.

Jak widać, iPhone od czwartego wersji 4 wskoczył wysoko w górę. Apple pozbyło się elementów stworzonych z pierwiastków niebezpiecznych dla człowieka.

Źródło: 9to5mac.com / healthystuff.org