Większość użytkowników smartfonów słyszała zapewne poradę mówiącą, że w przypadku zalania tego typu urządzenia najlepszym sposobem na wysuszenie go jest umieszczenie go w ryżu. Sposób ten stał się najwyraźniej tak popularny, że Apple postanowiło odnieść się do niego w oficjalnym poradniku.

Wiele osób jest przekonanych, że ryż jest w stanie wchłonąć wodę z mokrego urządzenia, kompletnie je w ten sposób osuszając. Mit ten został już jednak wielokrotnie obalony - co więcej, okazuje się, że taki zabieg może być szkodliwy dla naszego smartfona. Podobna informacja została teraz umieszczona na oficjalnej stronie wsparcia technicznego Apple. Wymieniono tam też kilka innych potencjalnie szkodliwych metod suszenia iPhone'a.

Oto kilka rzeczy, których nie należy robić:

  • Nie osuszaj telefonu iPhone za pomocą zewnętrznego źródła ciepła ani sprężonego powietrza.

  • Nie umieszczaj obcych przedmiotów, takich jak wacik lub ręcznik papierowy, w złączu

  • Nie wkładaj telefonu iPhone do woreczka z ryżem, ponieważ drobne cząsteczki ryżu mogą spowodować jego uszkodzenie.

Jako właściwą metodę suszenia iPhone'a oficjalna strona wsparcia technicznego Apple podaje zaś następującą procedurę:

1. Stukaj telefonem delikatnie o dłoń, trzymając go złączem skierowanym w dół, aby usunąć pozostałą ciecz. Zostaw telefon iPhone w suchym miejscu z dobrym przepływem powietrza.

2. Po upływie co najmniej 30 minut zacznij ładować iPhone'a za pomocą przewodu Lightning lub USB‑C albo akcesorium.

3. Ponowne wyświetlenie komunikatu oznacza, że w złączu lub pod stykami przewodu nadal znajduje się ciecz. Zostaw telefon iPhone przez jeden dzień w suchym miejscu z dobrym przepływem powietrza. Czekając na wyschnięcie, możesz ponownie spróbować naładować iPhone’a lub podłączyć akcesorium. Proces suszenia może potrwać do 24 godzin.

4. Jeśli telefon wyschnął, ale nadal się nie ładuje, odłącz przewód od zasilacza i odłącz zasilacz od gniazdka ściennego (jeśli to możliwe), a następnie podłącz ponownie.

Źródło: Apple