Yamaha zaprezentowała niedawno swój nowy autorski ekosystem urządzeń True X. Dwa z nich miałem okazję ostatnio testować, m.in. kompaktowy głośnik bezprzewodowy Yamaha WS-X1A.

Urządzenie to ma niewielkie rozmiary i bardzo stylowy wygląd. Swoją formą przypomina kostkę. Wszystkie jego boczne powierzchnie pokrywa maskownica – w zależności od wersji kolorystycznej – z jasnoszarego, ciemnoszarego lub niemal czarnego tweedu. Wysokość głośnika to zaledwie 10,5 cm, przy bokach o szerokości 8,8 cm. Głośnik waży jedynie 500 gramów.

Na górnej powierzchni znalazł się włącznik wraz z diodą wskazującą na potrzebę naładowania baterii, dotykowe przyciski wstrzymywania lub wznawiania odtwarzania, kontroli natężenia dźwięku, przycisk przełączania trybu pracy wraz z kontrolką pokazującą w jakim trybie aktualnie pracuje – solo lub surround, czyli jako satelita sparowany z soundbarem SR-X50A – oraz przycisk aktywujący funkcję Clear Voice. Ta ostatnia pozwala uczynić ludzki głos czytelniejszym na tle innych dźwięków, nie tylko w filmach czy serialach ale także w muzyce.

Na tylnej ściance, na wąskim pionowym panelu, znalazło się gniazdo USB-C do ładowania, kontrolka pokazująca, czy głośnik pracuje jako lewy lub prawy satelita dźwięku otaczającego. Na dolnej powierzchni znajdziemy centralne zagłębienie ze stykami pozwalające na ustawienie głośnika na specjalnej bazie ładującej Yamaha CC-T1A (sprzedawanej osobno).

Głośnik Yamaha WS-X1A sprawdza się zarówno jako satelita soundbaru SR-X50A, jak i jako klasyczne urządzenie bezprzewodowe, które można ustawić na biurku, czy zabrać ze sobą na imprezę czy nawet w teren. Głośnik jest odporny na wodę i pył (spełnia standard IP67). Wbudowana bateria zapewnia do 12 godzin pracy na jednym ładowaniu. Samo ładowanie zajmuje około 3 godzin.

Bezprzewodowy głośnik Yamaha WS-X1A wyposażony jest w 55-milimetrowy przetwornik szerokopasmowy oraz dwie membrany pasywne wspomagające przetwarzanie niskich tonów. Maksymalna moc głośnika to 10 W.

Yamaha znana jest z bardzo dobrego dźwięku i nic dziwnego, że i głośnik WS-X1A brzmi świetnie. Przez ostatnie tygodnie testowałem go zarówno w zestawie ze wspomnianym wyżej soundbarem jak i jako głośnik bezprzewodowy, ustawiony na biurku. Dźwięk jest naturalny i zbalansowany w całej szerokości pasma, dzięki czemu słuchanie na nim muzyki jest przyjemnością. Para tych głośników łączy się bezprzewodowo z soundbarem i sprawdza się znakomicie jako głośniki efektowe surround.

Głośnik bezprzewodowy Yamaha WS-X1A dostępny jest w sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design w cenie 743 zł za sztukę.