Marka Audeze znana jest czytelnikom MyApple ze swoich świetnych słuchawek planarnych. Tym razem miałem okazję testować model wyjątkowy zarówno pod względem brzmienia jak i designu – Audeze MM-500 – słuchawki powstałe we współpracy z cenionym producentem muzycznym, Mannym Marroquinem.

Marroquin jest znany ze współpracy z takimi artystami i zespołami jak Kendrick Lamar, Kanye West, Alicia Keys, John Legend, Ed Sheeran oraz Linkin Park. Ma na swoim koncie także 11 nagród Grammy. Jest on także związany z firmą Audeze od 2016 roku i wykorzystuje słuchawki tej marki w swojej codziennej pracy studyjnej i to jego imieniem sygnowane są właśnie testowane przeze mnie słuchawki.

Słuchawki MM-500 choć to zupełnie nowy produkt to jednak do pewnego stopnia jest to nowa generacja używanego w studio przez Marroquina planarnego modelu LCD-X. W konstrukcji MM-500 wykorzystano te same założenia techniczne, wykorzystano jednak lepszej jakości materiały co przełożyło się na większą ergonomię i komfort użytkowania.

Wielokrotnie powtarzałem, przy okazji testów innych słuchawek, że bardzo cenię sobie właśnie słuchawki studyjne, m.in. z tego względu, że sam jako aktywny muzyk często siedzę w studio i pracuję często także w słuchawkach (choć zdecydowanie nie jestem producentem, a po prostu zwykłym gitarzystą). Tym bardziej byłem ciekawy tego właśnie modelu słuchawek Audeze.

Słuchawki MM-500 już w chwili wyjęcia z pudełka robią wrażenie. Są one bowiem umieszczone w całkiem sporych rozmiarów kufrze. Można go zamknąć na znajdujący się w komplecie kluczyk, tak by nikt niepowołany nie miał do nich dostępu i nie mógł z nich korzystać bez wiedzy właściciela. Dla producentów muzycznych, którzy pracują na własnych słuchawkach w różnych studiach dźwiękowych to rozwiązanie zdecydowanie wygodne. Mogą zostawić je w studio i nie martwić się, że ktoś będzie ich używał bez ich wiedzy.

Same słuchawki robią bardzo dobre wrażenie swoim wyglądem. Muszle, umieszczone są na widełkach pozwalających na obracanie ich o 90° w każdą stronę, wykonane są z obrabianego maszynowo aluminium. Pałąk wykonany jest ze stali sprężynowej, pod nim umieszczono pas miękkiej skóry bez perforacji. Poduszki nauszników mają klasyczny, płaski profil. Słuchawki ważą 495 gramów.

Audeze MM-500 to słuchawki o konstrukcji otwartej, wyposażone są w 90-milimetrowe przetworniki elektroakustyczne z neodymowymi magnesami Fluxor i ultracienką membraną Uniforce, stosowaną także w modelu LCD-X.

Słuchawki brzmią niezwykle klarownie, czysto i szczegółowo w całym obrębie pasma. W każdym jego zakresie, czy to w dole, średnicy czy górze dźwięków jest tyle ile powinno być, mają odpowiedni atak i odcięcie, zgodne z tym co na wzmacniaczach i na stole wykręci producent. Środek jest mięsisty i plastyczny z bardzo dobrą separacją poszczególnych partii instrumentów, a góra szczegółowa. MM-500 tworzą też szeroką i głęboką scenę muzyczną z odpowiednim rozstawieniem na niej poszczególnych instrumentów i planów. Jeśli chodzi o plany to Audeze MM-500 pozwalają się cieszyć także tym, co dzieje się w tle. Instrumenty są dokładnie tam, gdzie ustawił je producent podczas miksu, a wydawane przez nie dźwięki są cały czas pod kontrolą. Nie uciekają poza miejsce im wyznaczone. Nie ma jednak mowy o sterylności dźwięku, jest on naturalny i odpowiada temu co wykręcono na stole. Słuchawki oddają dokładnie efekt pracy realizatora i producenta w trakcie miksu i masteringu, nic nie ujmują i nic nie dodają.

Oczywiście nie testowałem ich tylko na własnych nagraniach w studio, ale także słuchając muzyki z bardzo szerokiego spektrum, od mojego ulubionego rocka i metalu progresywnego przez muzykę elektroniczną i filmową po jazz. Sprawdzają się w każdym z gatunków.

Audeze MM-500 to słuchawki zarówno dla fanów zgodnego z oryginałem brzmienia (audiofilów), melomanów, którzy chcą cieszyć się każdym zagranym w danym utworze dźwiękiem, jak i dla – a może przede wszystkim – profesjonalnych producentów muzycznych, którzy muszą polegać na słuchawkach oddających dźwięk w sposób naturalny i nieprzekłamany, dającymi jednocześnie komfort pracy.

Słuchawki Audeze MM-500 dostępne są w sieci salonów Top Hi – Fi & Video Design w cenie 8599 zł.