Jednym z kluczowych elementów z budowaniem inteligentnego domy jest wykorzystanie smart zamka do drzwi, który w znaczącym stopniu ułatwia życie. W moim przypadku zdecydowałem się na NUKI SMART LOCK 3.0 PRO wraz z wymienną wkładką do drzewi.

W opakowaniu oprócz smart zamka producent dołączył dwie nakładki, które służą do montowania urządzenia do drzwi, kabel USB-C oraz odpowiednią dokumentację.

missing tag: instagram

Sam montaż akcesorium jest niezwykle prosty. Wystarczy przyczepić do drzwi odpowiednią podkładkę, a następnie dopasować ułożenie klucza/gwintu w stosunku do modułu otwierającego i na koniec ścisnąć ze sobą wszystko aż do momentu usłyszenia kliknięcia.

W moim przypadku większym problemem okazała się wymiana uniwersalnej wkładki firmy M&C, która można zamówić na stronie producenta z uwagi na to, że wewnętrzny mechanizm w drzwiach był dosłownie o milimetr przesunięty co znacząco utrudniło montaż. Ostatecznie operacja została zakończona pomyślnie. Pozostając w kwestii tego zestawu, oprócz wkładki producent dostarcza pięć kluczy, kartę z numerem (umożliwiającą dorobienie) oraz dodatkowe elementy służące do zwiększenia długości wkładki - w dwóch kierunkach. Warto mieć na uwadze, że ewentualne wyrobienie dodatkowego klucza to koszt 28 euro (a cały zestaw został wyceniony na 79 euro).

Wracają do smart zamka. Umożliwia on trzykrotne przekręcenie mechanizmu (w trybie oszczędnym/nocnym) są to dwa obroty. Dla zainteresowanych dostępna jest również opcja umożliwiająca dodatkowe przekręcenie wkładki, co pozwoli na otwarcie drzwi. Model Pro cechuje się wbudowanym modułem Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest sterowanie drzwiami będą również poza domem. Do dyspozycji użytkownika pozostaje również Bluetooth 5.

Całością można sterować poprzez aplikację Home, Siri lub dedykowaną aplikację producenta. Warto zauważyć, że jest to najszybszy sposób na interakcję z modułem. Dodatkowo z tego poziomu mamy dostęp do ogromnej ilości ustawień oraz trybów. Mowa między innymi o możliwości udostępniania dostępów innym osobom (aż do 200 użytkowników), automatycznego zamykania w poszczególnych przedziałach czasowych. Bardzo wygodną opcją jest funkcja Lock 'n' Go, która umożliwia otwarcie zamka a następnie po upłynięciu zdefiniowanego odstępu czasu nastąpi automatyczne zamknięcie.

Wbudowany akumulator o pojemności 2500 mAh umożliwia pracę urządzenia nawet do sześciu miesięcy. Gdy bateria osiągnie poziom 20% do użytkownika zostanie wysłane powiadomienie o potrzebie naładowania urządzenia. Proces ten odbywa się poprzez port USB-C. Warto zauważyć, że znajduje się on zarówno na lewym jak i prawym boku. Co więcej kabelek można podłączyć bezpośrednio do zamontowanego zamka lub wyjąć akumulator i naładować go w bardziej wygodnym miejscu.

Producent przewidział również możliwość ręcznego otwarcia zamka. Wystarczy w tym celu przekręcić jedynie pokrętło.

Z perspektywy kilkumiesięcznego użytowania urządzenia największym minusem jest brak wsparcia dla Appel Home Key a także głośność mechanizmu podczas obracania. W niektórych przypadkach problematyczny może być również rozmiar - 110x60x60 mm.

NUKI SMART LOCK 3.0 PRO został wyceniony na 279 euro i dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych - czarnym oraz białym. Moim zdaniem jest to godnym polecenia urządzeniem, które sprawdzi się w wielu domach, wynajmowanych domach, pomieszczeniach czy firmach. Długi czas pracy na baterii, szybkie ładowanie, wiele źródeł sterownia a także niezawodny sposób działania przy stosunkowo dobrej cenie powodują, że warto zainteresować się tą opcją.

Zainteresowane osoby, które nie chcą korzystać dodatkowych aplikacji podczas codziennych czynności mogą zdecydować się również na zakup zewnętrznego urządzenia Keypad 2.0, które umożliwia otwieranie drzwi przez odcisk palca (pamięć do 20 skanów) oraz poprzez wpisanie zdefiniowanego wcześniej kod (łącznie można wygenerować do 200 kodów). Czas pracy na baterii to nawet 12 miesięcy. Warto zauważyć, że jest to najszybszy sposób na otwarcie drzwi. Wystarczy przyłożyć palec do skanera lub wpisać kod. Wbudowany mechanizm niemal momentalnie ulega otwarciu. Niestety sam moduł jest bardzo kosztowy - 159 euro. Natomiast producent oferuje możliwość zakupu zestawu - Nuki Pro 3.0 wraz z Keypad 2.0 w cenie 379 euro (oszczędność 59 euro).