Kilka lat temu miałem okazję testować i opisywać na łamach MyApple świetne słuchawki M4U 8 kanadyjskiej marki PSB Speakers. Ostatnio trafił do mnie na testy nowy model tych słuchawek, czyli M4U 8 MKII.

To co na zewnątrz

Druga generacja słuchawek wygląda bardzo podobnie do poprzedniego modelu, co nie powinno dziwić, bo po co zmieniać świetny design. M4U 8 MKII mają dalej minimalistyczne, ale jednocześnie przykuwające wzrok wzornictwo. Widełki obejmują górną część muszli, dzięki czemu linia słuchawek jest niemal niczym niezaburzona. Same muszle mają owalny kształt i wydają się wąskie. Bardzo dobrze jednak leżą na głowie, a poduszki z pamięcią kształtu otaczają uszy bez problemów. Można więc oddać się wielogodzinnym odsłuchom. Co ważne słuchawki leżą na głowie pewnie, można wczuć się w muzykę i machać do rytmu głową bez obaw, że spadną czy przesuną się na głowie.

Obsługa

Panel sterowania w słuchawkach PSB Speakers M4U 8 MKII mieści się – tak jak w poprzednim modelu – na bocznej krawędzi prawej słuchawki. Znalazły się tam przełącznik pozwalający na przeskakiwanie pomiędzy utworami i odbieranie rozmów telefonicznych, włącznik z aktywacją aktywnej redukcji hałasu, przełącznik regulacji natężenia dźwięku oraz przycisk aktywujący tryb parowania będący jednocześnie wskaźnikiem połączenia Bluetooth. Dodatkowo na każdej ze słuchawek znalazło się gniazdo mini jack do podłączenia ich kablem.

Dostęp do innych funkcji, m.in. trybu transparentnego i jego regulacji, a także equalizera czy wyboru profilu dźwiękowego Audiodo, zapewnia aplikacja PSB Headphones.

Praca na baterii

Druga generacja słuchawek wyposażona została także w bardzo dobry akumulator, który zapewnia o wiele dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu w stosunku do poprzedniego modelu. Zdaniem producenta to czas dłuższy nawet o 50% i wynosi 25 godzin w trybie z aktywną redukcją hałasu. Faktycznie różnica jest zauważalna. W praktyce ładowałem je średnio raz w tygodniu. Co ważne zachowano bardzo przydatną możliwość podmiany akumulatorów zasilających słuchawki na dwa paluszki AAA. Jeśli więc znajdziemy się w sytuacji, w której nie będziemy mogli naładować słuchawek możemy po prostu skorzystać ze zwykłych baterii. W tym celu należy podważyć nieco górną powierzchnię lewej muszli przyciskając na dwa zgrubienia obok gniazda mini jack.

Redukcja szumów, RoomFeel i Audiodo

W modelu M4U 8 MKII zastosowano zupełnie nowe rozwiązania jeśli chodzi o aktywną redukcję szumów, ograniczono m.in. liczbę etapów konwersji w torze przetwarzania sygnału audio. Zastosowane w słuchawkach niezwykle czułe mikrofony MEMS (microeletromechanical systems) odpowiadają za wykrywanie szumów, które następnie są analizowane i eliminowane w ciągu kilko nanosekund. Oczywiście są to deklaracje producenta, nie sprawdzałem tego ze stoperem, ale faktycznie aktywna redukcja szumów w tych słuchawkach działa genialnie. Co więcej, sam system nie generuje żadnych dodatkowych szumów, co zdarza się w przypadku niektórych tego typu rozwiązań (co prawda w zdecydowanie tańszych słuchawkach). Wspomnieć tutaj także wypada, że słuchawki już same w sobie zapewniają bardzo dobrą pasywną redukcję szumów i hałasu i świetnie odcinają słuchacza od dźwięków otoczenia.

Zanim przejdę do samego brzmienia wspomnieć tutaj wypada o dwóch świetnych rozwiązaniach zastosowanych w słuchawkach PSB Speakers M4U 8 MKII. To autorska technologia PSB o nazwie RoomFeel, która wykorzystuje precyzyjnie zaprojektowane krzywe korekcyjne (w oparciu o badania w dziedzinie psychoakustyki), tak by możliwie najlepiej odtworzyć wrażenia z odsłuchu zestawu Hi-Fi niezależnie od tego czy słuchamy muzyki na tych słuchawkach w salonie na sofie, oglądamy długi film, czy w podróży pociągiem czy samolotem lub innym środkiem transportu.

Drugim ze wspomnianym rozwiązań jest dobrze mi już znane osobiste dostrajanie dźwięku Audiodo. Dzięki przeprowadzonemu w aplikacji badaniu słuchu użytkownika profil brzmieniowy tych słuchawek jest dostosowany dokładnie do możliwości jego narządów słuchu. Odbywa się to poprzez odgrywanie dźwięków o różnych częstotliwościach i natężeniu najpierw w lewej a potem w prawej słuchawce. Użytkownik zaznacza, który dźwięk usłyszał, a który nie.

Samo brzmienie jest nie do podrobienia, charakteryzuje się bardzo dobrą dynamiką i plastycznością zarówno jeśli chodzi o dolnej jak i środkowe zakresy pasma. Basy są także odpowiednio głębokie, a wspomniana dynamika zapewnia odpowiednie odcięcie. Dźwięki basowe trwają tak długo ile potrzeba bez zamulania środka. Ten jest ciepły, z wyraźną separacją poszczególnych instrumentów. Górki są naturalne i czyste niczym rozgwieżdżone zimowe niebo.

Jak zwykle na warsztat wziąłem dużo muzyki trudnej brzmieniowo, a więc całą dyskografię Dream Theater, Sons Of Apollo, Spock's Beard, czy The Flower Kings. Słuchanie muzyki na słuchawkach PSB Speakers M4U 8 MKII było czystą przyjemnością nie tylko pod względem muzycznym ale właśnie brzmieniowym.

Podsumowanie

Słuchawki PSB Speakers M4U 8 MKII to bardzo udana druga generacja i tak świetnych słuchawek sprzed kilku lat. Użytkownik dostaje jeszcze lepszą redukcję hałasu, jeszcze lepsze brzmienie i dłuższy czas pracy na baterii. Wszystko to z zachowaniem klasycznego i minimalistycznego designu i wszystkich świetnych rozwiązań znanych z poprzedniego modelu.

Słuchawki PSB Speakers M4U 8 MKII dostępne są w sieci salonów Top Hi – Fi & Video Design w cenie 1899 zł.