Teoretycznie użytkownicy komputerów Mak mogą już od roku cieszyć się akcesoriami współpracującymi ze złączem Thunderboltem. W rzeczywistości jednak sytuacja nie wygląda tak dobrze, można wybierać zaledwie wśród kilkunastu urządzeń działających w tym standardzie. Dzięki uprzejmości firmy Western Digital, otrzymaliśmy do testów dysk obsługujący złącze Thunderbolt - Digital My Book Thunderbolt Duo.

Dzisiaj na rynku dysków najpopularniejszy standard to USB 3.0. Jednak dla użytkowników komputerów Mac nie jest to ani najpowszechniejszy, ani najszybszy sposób na przesył plików. Od 2011 roku Apple montuje w swoich urządzeniach port Thunderbolt, który umożliwia przesył danych znacznie szybszy niż w wypadku USB. Jednym z ciekawszych modeli obsługujących standard powszechnie stosowany we wszystkich nowych komputerach spod nagryzionego jabłka jest dysk stworzony przez Western Digital - Digital My Book Thunderbolt Duo.

My Book ten wyposażony jest w dwa dyski twarde 3,5 cala, działające standardowo w macierzy RAID0 (po formatowaniu można ustawić działanie w macierzy RAID1). W zależności od wersji na jaką się zdecydujemy, dyski te mogą mieć pojemność 4TB lub 6TB (oba 5400 RPM). Ten flagowy model WD został wyposażony także w dwa złącza Thunderbolt. Do tego otrzymujemy trzy lata gwarancji.

Zanim przejdę do opisu samego dysku, chciałbym wyjaśnić dlaczego zastosowano dwa złączą Thunderbolt. Standard ten umożliwia podłączenie kilku urządzeń za pomocą jednego złącza w komputerze - drugi port w dysku pełni role przejściówki. W moim wypadku takie rozwiązanie spisało się znakomicie. Korzystam z Maca Mini i pracuje równocześnie na dwóch monitorach, dotychczas jeden ekran podłączałem za pomocą portu HDMI, drugi przez Thunderbolta. Po otrzymaniu dysku, to właśnie on został wpięty to wejścia Thunderbolt. Do My Booka podłączyłem zaś monitor. Wszystkie podzespoły w tym układzie działały bez najmniejszego problemu i przy takiej samej wydajności.

My Book swoim wyglądem nawiązuje do komputerów Apple'a - został wykonany z plastiku o takim kolorze jak metal wykorzystywany do produkcji komputerów Mac. W zestawie oprócz dysku otrzymamy także kabel zasilający i krótka instrukcję. Warto pamiętać, że kabel Thunderbolt nie znajduje się w pudełku i należy go dokupić osobno (219 złotych w Apple Online Store).My Book otrzymał także niezwykle ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu za pomocą dwóch ruchów możemy wyciągnąć zamontowane dyski. Nie jest zalecane używanie zamienników o szybkości 7200 RPM - obudowa posiada pasywne chłodzenie i zastosowanie takich dysków może spowodować ich szybkie uszkodzenie.

Dysk WD oferuje niezwykle szybki przesył danych, transfer przekracza 200 MB/s, zarówno przy odczycie jak i zapisie. Prędkość taka powinna być wystarczająca dla większości domowych użytkowników. Niestety, My Book nie do końca poprawnie współpracuje z MacOS'owym Time Machine i pierwsze przesyły danych są nieco wolniejsze niż te monitorowane przez programy do oceniania prędkości transferu.

Digital My Book Thunderbolt Duo to świetnie urządzenie dla wszystkich osób, które przechowują duże ilości danych i zależy im także na bezpieczeństwie. Cena tego urządzenia (około 2500 zł) jest adekwatna do jego możliwości, jednak należy pamiętać o konieczności zakupu kabla Thunderbolt.

Redakcja serdecznie dziękuje firmie GMagic za wypożyczenie kabla Thunderbolt.