Wyposażając nasze domy w smart rozwiązania skupiamy się głównie na oświetleniu, ogrzewaniu czy smart zamkach. Ważnym aspektem pozostaje również kwestia bezpieczeństwa, która jest fundamentem funkcjonowania.

W związku z tym postanowiłem zwrócić swoją uwagę w stronę zestawu inteligentnych czujników drzwi i okien firmy Meross - MS200HHK.

W zestawie znajdzie się specjalny kluczyk umożliwiający łatwiejszą wymianę baterii w jednym z modułów, taśmy klejące dwa elementy sterujące, zasilacz oraz krótki kabel służący do zasilania huba, który również dołączony jest do zestawu (opcjonalnie). Niestety firma nie zdecydowała się na wykorzystanie złącza USB-C i postawiła na stary standard.

Zdaniem producenta na jednej baterii - CR2450 - czas pracy wynosi do 18 miesięcy co jest bardzo dobrym wynikiem. W przypadku niskiego stanu baterii zostaniemy o tym powiadomieni.

Sposób działania tego urządzenia jest bardzo prosty i polega na tym, że na dwóch powierzchniach należy przyczepić sensor oraz moduł. Następnie w przypadku gdy dwie powierzchnie się oddalą od siebie to nastąpi zaprogramowana wcześniej akcja/czynność lub dostaniemy alert. W przypadku huba komunikuje się on z sensorem poprzez fale o częstotliwości 433 MHz.

Ilość zastosowań tego urządzenia jest nieograniczona i każdy może wykorzystać w inny sposób. Od informacji o otwarciu okna po włączenie/wyłączenie oświetlenia w garderobie w momencie otwarcia drzwi. Rozwiązanie to może być przydatne na przykład, gdy korzystamy z ogrzewania/klimatyzacji a zostawienie otwartych okien może wpłynąć na temperaturę w mieszkaniu. Wtedy dostaniemy informację o tym, że od pewnego czasu okno jest otwarte.

Z poziomu aplikacji Meross mamy dostęp do danych archiwalnych - do dwóch lat wstecz możemy przejrzeć rejestry wszystkich pojawiających się alertów. Dane te może również wyeksportować poza aplikację do własnych celów.

Jeżeli chcecie rozwijać swój smart dom to akcesorium oferowane przez Merossa jest wartym uwagi rozwiązaniem. Szczególnie przy bardzo dobrym stosunku ceny do jakości. Wariant bez huba to wydatek 89 zł, natomiast zestaw z hubem kosztuje około 129 zł. Należy pamiętać, że w ramach jednego huba można podpiąć do 16 dodatkowych akcesoriów.