Ponad dwa lata temu niderlandzka marka audio Fresh 'n Rebel wprowadziła do swojej oferty słuchawki Clam Elite wyposażone m.in. w ciekawą i – moim zdaniem – faktycznie poprawiającą jakość dźwięku funkcję Personal Sound przygotowaną przez szwedzkie Audiodo. W jej ramach charakterystyka dźwięku słuchawek dostosowywana jest do możliwości słuchowych użytkownika. Ostatnio funkcja ta trafiła do topowych słuchawek bezprzewodowych – true wireless – Fresh 'n Rebel Twins Elite. Miałem okazję je testować przez kilka ostatnich tygodni.

Już na pierwszy rzut oka widać, że słuchawki Twins Elite to topowy, czy flagowy model wśród słuchawek dousznych w ofercie niderlandzkiej marki Fresh 'n Rebel. Zarówno etui jak i obudowy słuchawek wykonane są z bardzo dobrej jakości, wykończonego satynowo tworzywa. Na obudowie etui, tuż pod wieczkiem umieszczono wskaźnik naładowania, który – co ważne – jest subtelny. Słuchawki dodatkowo posiadają połyskliwe aplikacje na krawędzi górnej powierzchni oraz umieszczone na niej logo marki i niewielkie diody informujący o stanie pracy (odtwarzanie, tryb parowania Bluetooth) czy potrzebie ich naładowania. Na obudowie każdej ze słuchawek znalazły się także niewielkie otwory mikrofonów. Każda z nich wyposażona jest w trzy mikrofony, z których dwa wykorzystywane są przez system adaptacyjnej, hybrydowej aktywnej redukcji szumów a jeden, wyposażony w funkcję usuwania szumów otoczenia (ENC) z technologią beamformingu, służy do zbierania głosu użytkownika podczas prowadzenia rozmów.

Słuchawki Fresh 'n Rebel Twin Elite dostępne są w trzech wariantach kolorystycznych: ciemnoszarym (Storm Grey), złotym (Silky Road) i śliwkowym (Deep Mauve). Miałem okazję testować model w ostatnim z wymienionych wariantów kolorystycznych.

Na tylnej ścianie etui znalazło się gniazdo USB-C do ładowania oraz przycisk aktywujący wskaźnik pokazujący poziom energii w baterii. Samo etui można ładować indukcyjnie. Słuchawki mogą pracować do dziewięć godzin na jednym ładowaniu (przy wyłączonym adaptacyjnym, hybrydowym ANC), a wraz z doładowywaniem ich w etui czas ten wydłuża się do 29 godzin. Przy niekorzystaniu z ładowarki indukcyjnej musiałem ładować je raz w tygodniu. W praktyce jednak, dzięki wsparciu ładowania indukcyjnego, słuchawki te (jak wszystkie, których etui wspiera tego typu ładowanie) mam zawsze naładowane. Wspomnieć jeszcze wypada, że producent deklaruje, że 15 minut ładowania daje dodatkowe cztery godziny pracy słuchawek.

Słuchawki leżą w uszach bardzo dobrze, zarówno w wylotach kanałów słuchowych, jak i w fałdach małżowin. W komplecie znalazły się trzy pary wkładek silikonowych w rozmiarach małym, średnim (fabrycznie założone na słuchawki) i dużym. Przy odpowiednim doborze wkładek słuchawki zapewniają pasywne tłumienie na całkiem niezłym poziomie, co bardzo dobrze komponuje się z adaptacyjnym systemem aktywnej redukcji szumów.

Fresh 'n Rebel Twins Elite wykrywają wyjęcie ich z, lub ponowne włożenie do uszu, dzięki czemu odpowiednio wstrzymują lub wznawiają odtwarzanie.

Aktywowanie funkcji dostosowania charakterystyki dźwięku wymaga przeprowadzenia badania słuchu, co polega na odsłuchanie dźwięków o różnej częstotliwości i o różnym natężeniu i odpowiadanie na to, czy się dany dźwięk słyszało, czy nie. Co ważne, jeśli przeprowadzaliśmy takie badanie na innych słuchawkach Frensh 'n Rebel (np. wspomnianych Clam Elite) to w aplikacji znajdziemy zapisany jego wynik i od razu możemy korzystać z tej funkcji. Oczywiście można przeprowadzić badanie ponownie na nowych słuchawkach, co moim zdaniem warto zrobić, bo w ten sposób badanie będzie bardziej wiarygodne i odnosić się właśnie do tych konkretnych słuchawek. W aplikacji dostępny jest też equalizer pozwalający na dodatkowe ustawienie charakterystyki dźwięku pod użytkownika.

Słuchawki brzmią ciepło z wyraźnie zaznaczonymi niskimi i średnimi częstotliwościami. Zarówno szerokość sceny, jak i dynamika jest na dobrym poziomie, dzięki czemu słuchanie w tych słuchawkach pozwala cieszyć się muzyką z każdego gatunku (a przynajmniej z tych, w których gustuję) w całym właściwie jej wymiarze.

Niderlandzkie Fresh 'n Rebel kolejny raz udowodniło, że słuchawki lifestylowe mogą nie tylko bardzo dobrze wyglądać i brzmieć, oferując przy tym dużo więcej, bo choćby wspomnianą funkcję badania słuchu i dostosowywanie dźwięków do wyników tego badania.

Słuchawki Fresh 'n Rebel dostępne są w cenie około 619,90 zł.