Apple zapowiedziało dziś oficjalnie zestaw nowych funkcji ułatwień dostępu. Mają one zostać wprowadzone jeszcze w tym roku w systemach iOS, iPadOS i macOS.

Pierwszą zapowiedzianą przez Apple nowością jest Assistive Access - nowy specjalny tryb działania urządzeń z iOS i iPadOS mający ułatwić ich obsługę osobom z zaburzeniami funkcji poznawczych. Będzie on obejmować mocno uproszczoną wersję ekranu głównego oraz podstawowych systemowych funkcji i aplikacji, ułatwiając tym samym takie czynności jak wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości, robienie i przeglądanie zdjęć czy odtwarzanie muzyki. Tryb ten będzie można w pewnym stopniu dostosować do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Kolejna funkcja, Personal Voice, ma umożliwić użytkownikom mającym problemy z mową stworzenie wirtualnej kopii swojego głosu, którą następnie będzie można wykorzystywać do odczytywania wpisywanych słów (także podczas rozmów telefonicznych i przez FaceTime). Do wykonania kopii potrzebna będzie próbka w postaci około 15 minut nagrań głosu danej osoby. Działanie tej funkcji będzie opierać się na wykorzystaniu uczenia maszynowego, jednak by chronić prywatność użytkowników wszystko będzie odbywać się bezpośrednio na urządzeniu. Według zapowiedzi Apple funkcja ta ma pomóc np. osobom, u których zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne (ALS).

Apple zapowiedziało też nowe usprawnienia funkcji lupy, pozwalające odczytywać na głos tekst na który skierowano obiektyw iPhone'a. Funkcja ta, nosząca nazwę Point and Speak, będzie wykorzystywać dane z aparatu i LiDARu oraz uczenie maszynowe. Oprócz tego w systemach iOS, iPadOS i macOS ma zostać wprowadzony szereg pomniejszych zmian, takich jak usprawniona współpraca z aparatami słuchowymi, łatwiejsza zmiana rozmiarów tekstu w aplikacjach dla macOS oraz poprawione rozpoznawanie mowy. Niektóre z nich zostaną wprowadzone już w najbliższy czwartek z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Pozostałe mają zostać wprowadzone przed końcem bieżącego roku, co prawdopodobnie oznacza, że pojawią się wraz z premierą systemu iOS 17.

Źródło: Apple