Niemcy znani są z uwielbienia do dobrego brzmienia i do swoich własnych marek audio. Jedna z nich - Teufel - umacnia się także na polskim rynku. Na MyApple opisywałem już kilka produktów tej pochodzącej z Berlina firmy, w tym słuchawki wokółuszne Real Blue i Real Blue NC. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować bezprzewodowe słuchawki dokanałowe typu true wireless - Teufel Real Blue TWS 2.

Słuchawki Real Blue TWS 2 mają formę owalną, bez wystającego pałąka anteny. Powierzchnia ich obudów ma ciekawą fakturę, która nadaje im bardzo stylowy wygląd - parafrazując nazwę marki (teufel to po niemiecku diabeł), można śmiało nazwać je małym czarnymi diabełkami, choć niepozbawionymi subtelności. Słuchawki leżą dobrze w uszach i wylotach kanałów słuchowych. Słuchawki dostępne są dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej (którą testowałem) i białej. Po dobraniu odpowiedniej wkładki nie tylko trzymają się stabilnie ale i oferują całkiem niezłe odcięcie dźwięków otoczenia. Do dyspozycji użytkownika jest w sumie pięć par silikonowych wkładek w rozmiarach XS, S, M, L i XL.

Górne powierzchnie każdej słuchawek rozpoznają dotyk i pozwalają na sterowanie odtwarzaniem, regulację natężenia dźwięku, uruchomienie aktywnej redukcji hałasu (ANC) lub trybu transparentnego odbieranie połączeń czy przywołanie asystenta (Google lub Siri). Sterowanie funkcjami słuchawek może odbywać się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfony. W niej znalazł się także equalizer pozwalający na dostosowanie charakterystyki brzmienia pod własne preferencje użytkownika. Wspominałem o bardzo dobrym tłumieniu pasywnym, jeszcze lepiej jest po uruchomieniu aktywnej redukcji hałasu. Za jej pracę oraz tryb transparentny odpowiadają dwa mikrofony w każdej słuchawce. Co ważne aktywne ANC nie wpływa na brzmienie i samo w sobie nie generuje żadnych szumów.

Słuchawki spełniają normę IPX 3 są więc odporne na pot i wodę, można więc bez problemu korzystać z nich podczas treningów czy na powietrzu w czasie deszczu.

Teufel Real Blue TWS 2 na jednym ładowaniu pracują od około sześciu (z aktywnym ANC) do ośmiu godzin (z wyłączoną aktywną redukcją hałasu). Etui ładujące zapewnia dodatkowe 16 godzin pracy (dwa pełne naładowania). Razem jest to od 18 do 24 godzin odsłuchu. Pełne naładowanie słuchawek zajmuje około dwóch godzin. Z kolei 20 minutowe ładowanie daje dodatkowe dwie godziny pracy. Szkoda jedynie, że etui słuchawek nie wspiera ładowania indukcyjnego.

Teufel Real Blue TWS 2 wspierają Bluetooth 5,2 oraz kodek ACC. W każdej ze słuchawek znalazł się 12-milimetrowy przetwornik HD. Brzmienie charakteryzuje się mocnymi i głębokimi basami, mięsistym choć nieco wycofanym (względem basów) środkiem i soczystymi górami. Dzięki dostępnemu w aplikacji equalizerowi można jednak zmienić charakterystykę brzmienia zgodnie z własnymi preferencjami. Do dyspozycji są także gotowe presety equalizera.

Teufel Real Blue TWS 2 to bardzo dobrze brzmiące słuchawki oferujące przy okazji subtelny design, bardzo dobre tłumienie pasywne i bardzo dobrej jakości aktywną redukcję hałasu. Są one dostępne w cenie około 690 zł.