Ponad cztery lata temu opisałem na MyApple słuchawki Clam ANC holenderskiej marki lifestylowej Fresh 'n Rebel. Wtedy byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością nie tylko tych słuchawek ale i głośników tej marki. W kolejnych latach jej produkty audio trzymały poziom. Niedawno Fresh 'n Rebel zaprezentowała następcę tamtych słuchawek - model Clam 2 ANC. Miałem okazję testować je w ostatnich tygodniach.

To co na zewnątrz

Produkty audio marki Fresh 'n Rebel trudno pomylić z konkurencją. Od lat firma stawia na bardzo spójny i subtelny design. Tak jest także w przypadku słuchawek Clam 2 ANC. Wizualnie są one bardzo podobne do modelu sprzed czterech lat, co moim zdaniem jest zdecydowanie na plus. Nie widzę powodu by na siłę zmieniać dobry i sprawdzony design.

Clam 2 ANC wykonane są z mocnego, wykończonego satynowo i przyjemnego w dotyku tworzywa. Zachowano charakterystyczny owalny kształt muszli. Są one na tyle duże by ich poduszki objęły całe uszy, dzięki czemu można nosić je przed wiele godzin bez zmęczenia. Muszle obracają się w zakresie ponad 100°, a same słuchawki łamią się, dzięki czemu zajmują mało miejsca w plecaku czy torbie.

Tradycyjnie dla słuchawek Clam od Fresh 'n Rebel na tylnej krawędzi lewej muszli umieszczono przycisk aktywacji lub wyłączenia trybu ANC, a na dole gniazdo mini jack do podłączenia słuchawek do źródła dźwięku za pomocą kabla oraz otwór mikrofonu. Na tylnej krawędzi prawej muszli umieszczono włącznik słuchawek, przyciski sterowania odtwarzaniem i natężeniem dźwięku, a na dolnej krawędzi gniazdo ładowania USB-C oraz dwa otwory mikrofonów (umieszczone po jego bokach). Słuchawki dostępne są w ośmiu kolorach, ja testowałem model niebieski. Zmian wizualnych względem modelu sprzed czterech lat jest niewiele, ważne jednak co zmieniono w środku, a tutaj Fresh 'n Rebel jest za co chwalić.

To co w środku czyli bateria

Zacznę od czasu pracy na baterii. W poprzednim modelu było to od 30 (z ANC) do 35 godzin. Teraz producent znacznie go wydłużył. Według deklaracji jest to od 45 (z aktywnym ANC) aż do 60 godzin czasu pracy na jednym ładowaniu. Faktycznie, różnica w codziennym użytkowani jest widoczna i czas pracy deklarowany przez producenta jest osiągalny. Ja swoje słuchawki ładowałem dotąd raz, po około dwóch tygodniach pracy (korzystając z nich od 3 do 5 godzin na dobę). Producent chwali się też tym, że 15 minutowe ładowanie pozwala słuchać muzyki przez odpowiednio kolejne 4,5 (z aktywnym ANC) lub 6 godzin. Także i tutaj nie są to czcze przechwałki.

Brzmienie i ANC

Nie oszukujmy się, czas pracy na baterii, design to wszystko ma drugorzędne znaczenie przy brzmieniu. Jak dotąd Fresh 'n Rebel, marka zdecydowanie lifestylowe'a, pozytywnie mnie zaskakiwała, bo jej produkty brzmiały nad wyraz dobrze, jak na swoją półkę cenową i tym razem... jest tak samo dobrze. Słuchawki grają ciepło, z nieznacznie uwypuklonym środkiem, zachowując przy tym wystarczającą dawką przestrzeni i selektywności (bez efektu kompresji) zarówno na pierwszym jak i drugim czy trzecim planie. Basy zachowują także dobrą dynamikę, choć nieco brakuje im niskiego dołu, ważne jednak, że są dość dobrze odseparowane od środka i nie zamulają w muzyce tego co najważniejsze. Górne częstotliwości są subtelne i jest ich tyle ile potrzeba. Jak zwykle słuchawki testowałem słuchając dużo muzyki rockowej, progrockowej, progmetalowej, metalowej, a także muzyki elektronicznej i filmowej (gównie Vangelisa) i folku. Sprawdziły się w każdej z nich.

Jeśli chodzi o redukcję hałasu, to wspomnieć wypada, że słuchawki już same z siebie bardzo dobrze odcinają słuchacza od dźwięków otoczenia, np. szumów biurowych czy hałasu generowanego przez pojazdy transportu publicznego. ANC wzmacnia jedynie ten efekt i pozwala się jeszcze bardziej od irytujących czy rozpraszających hałasów.

Podsumowanie

Holenderska marka Fresh 'n Rebel dostarczyła kolejny bardzo dobry produkt lifestylowy w bardzo rozsądnej cenie. Za sporo poniżej 500 zł, dostajemy świetnie brzmiące jak na tę cenę bardzo dobrze wyglądające słuchawki z systemem ANC, w których słuchanie muzyki jest przyjemnością.

Clam 2 ANC dostać można w cenie 459,90 zł.