Coraz częściej przewodniki turystyczne wydawane są w wersji elektronicznej. Korzystanie z nich jest często wygodniejsze niż z drukowanych odpowiedników, wystarczy bowiem mieć je na swoim smartfonie. Firma boho stworzyła aplikację, która pełni rolę przewodnika oraz mapy turystycznej. Czym wyróżnia się na tle konkurencji? Zapraszam do lektury.

bohoGuides jest aplikacją przeznaczoną przede wszystkim dla osób, które często wyjeżdżają za granicę i chcą uchronić się przed nadmiernym zużyciem transferu danych. Program pozwala bowiem na pobranie przewodników oraz map do pamięci urządzenia, a następnie korzystanie z nich bez połączenia z internetem. Aplikacja posiada bardzo wygodny mechanizm wyszukiwania, który sugeruje przewodniki na podstawie bieżącej lokalizacji wraz z przedstawieniem miejsc na mapie bądź popularności danych miast. Możliwe jest również klasyczne wyszukiwanie tekstowe. Po wybraniu danego miejsca można pobrać przewodnik tekstowy z załączoną mapą lub też ograniczyć się do samego tekstu. Mapy dostępne są niemal dla wszystkich miejsc - wyjątek stanowią tu opisy danych krajów, a nie konkretnych miast. Co ważne, przy każdej z opcji pobierania widoczna jest wielkość plików. Pozwala to oszacować, ile kosztować będzie ściągnięcie zawartości przy roamingowych stawkach opłat za internet. Program wyświetla również przybliżony czas pobierania, ten jednak nie odnosi się do konkretnej prędkości połączenia - jest więc mało dokładny.


Przewodniki układane są na półkach przypominających te w aplikacji iBooks. Interfejs jest bardzo przejrzysty i nawet przy dużej liczbie zapisanych treści łatwo znaleźć dane miasto. Niestety przewodniki szeregowane są według kolejności pobrań i nie da się zmienić ich kolejności na półkach. Szkoda, że autorzy nie zdecydowali się na możliwość segregowania według regionu lub kraju.

Przewodniki dostępne są wyłącznie w wersji anglojęzycznej. Pisane są jednak bardzo prostym językiem, więc ich zrozumienie nie przysporzy problemów nawet początkującym. Treść została podzielona na sekcje tematyczne. Wśród nich znajdziemy między innymi sugestie miejsc wartych zobaczenia wraz z krótkimi opisami, podział miast na dzielnice, porady dotyczące podróżowania, bezpieczeństwa czy noclegów. Opisy są bardzo zwięzłe, ale niosą wiele informacji. W wielu miejscach znajdziemy sugerowane ceny danych produktów czy usług, przestrogi przed oszustwami oraz propozycje firm, które zajmują się komunikacją. Przewodniki zawierają też skrótowe informacje o innych, mało oddalonych miastach, które warte są odwiedzenia.

Mapy oferowane przez aplikację obejmują zazwyczaj centrum oraz ważniejsze dzielnice miasta. Naniesiono na nie nazwy większości ulic oraz miejsc, zaznaczono również ulice jednokierunkowe. Ponadto widoczna jest też na nich numeracja budynków. Poza tym na mapach zaznaczono parkingi, restauracje, muzea, wypożyczalnie pojazdów oraz wiele innych obiektów. Zabrakło jednak wyróżniania na mapie obiektów określonego typu oraz zaznaczania ulubionych miejsc. Niemniej jednak samo wyświetlenie pozycji na mapie może okazać się pomocne.


bohoGuides bardzo dobrze sprawdza się jako prosty przewodnik oraz mapa. Największą zaletą aplikacji jest olbrzymia baza miejsc oraz praca bez konieczności połączenia z internetem. Co ważne, autorzy nie zdecydowali się tu na model płatności wewnątrz programu, więc po jednorazowym zakupie bohoGuides możemy do woli pobierać dostępne w bazie treści. Aplikacja nie dostarcza co prawda tylu informacji, co obszerny przewodnik, ale w wielu sytuacjach może z powodzeniem je zastąpić.

bohoGuides jest aplikacją uniwersalną, działającą na iPhonie, iPodzie touch oraz iPadzie. Kosztuje 2,39€, możecie pobrać ją tutaj.
Wersja demonstracyjna pozwala na pobranie jednego przewodnika. Dostępna jest tutaj.

**Uwaga!

Dzięki uprzejmości autorów programu mamy dla Was aż 15 kodów na pobranie bohoGuides z App Store. Otrzymają je autorzy, którzy w komentarzu przekonają nas, że to właśnie do nich powinien trafić kod. Zwycięzców wybierzemy 19 sierpnia.**