Mac mini jest jeszcze przystępniejszy cenowo, ponieważ można go mieć już za 3499 zł.

Firma Apple zaprezentowała dziś nowego Maca mini, napędzanego przez czip M2 i nowy czip M2 Pro. Mac mini z czipem M2 jest jeszcze bardziej potężny, wydajny i przystępny cenowo, ponieważ jego nowa cena wyjściowa wynosi tylko 3499 zł. Nowy czip M2 Pro sprawia, że Mac mini po raz pierwszy zapewnia osiągi klasy pro. Pozwala użytkownikom realizować bardzo wymagające zadania, których wykonywanie na komputerze o tak kompaktowych rozmiarach było dotąd nie do pomyślenia. Mac mini z czipem M2 i M2 Pro działa szybciej i ma więcej zunifikowanej pamięci RAM oraz bogaty zestaw portów, który umożliwia między innymi podłączenie nawet dwóch monitorów do modelu z czipem M2 i nawet trzech monitorów do modelu z czipem M2 Pro. Mac mini – w połączeniu z monitorem Studio Display i akcesoriami Magic oraz potężnym i łatwym w obsłudze systemem macOS Ventura – to fenomenalny komputer stacjonarny, który zapewnia użytkownikom kolosalny wzrost poziomu produktywności i kreatywności. Klienci mogą zamawiać nowe modele Maca mini już dziś. Dostępne będą od wtorku, 24 stycznia.

Greg Joswiak, starszy wiceprezes Apple w pionie Worldwide Marketing:

Dzięki niesamowitym możliwościom i licznym opcjom łączności zamkniętym w kompaktowej konstrukcji Mac mini służy w wielu różnych miejscach do wielu różnych zadań. Wprowadzając czip M2 i M2 Pro, stawiamy dziś kolejny krok naprzód.

Biorąc pod uwagę jeszcze większą wydajność i niższą cenę wyjściową, Mac mini z czipem M2 jest wyjątkowo opłacalny. Z kolei użytkownicy, którym zależy na najwyższych osiągach, nie znajdą w tej klasie lepszego komputera stacjonarnego niż Mac mini z czipem M2 Pro.

Jeszcze większa wydajność za sprawą czipów M2 i M2 Pro

Czipy M2 i M2 Pro – w porównaniu do Maca mini poprzedniej generacji – mają szybsze CPU i GPU nowej generacji, znacznie większą przepustowość pamięci RAM oraz potężniejszy silnik multimedialny. Dzięki temu Mac mini zyskał nadzwyczajną wydajność i najlepszą w branży energooszczędność. Oba modele wyposażono w zaawansowany system chłodzenia, który dba o utrzymywanie niesamowitej wydajności.

Mac mini z czipem M2

Mac mini z czipem M2 ma 8‑rdzeniowe CPU z czterema rdzeniami zapewniającymi wydajność i czterema rdzeniami energooszczędnymi oraz 10‑rdzeniowe GPU. To idealny wybór dla użytkowników stawiających na wysoką produktywność i poszukujących sprzętu o nadzwyczajnej wydajności. Jednocześnie jest jeszcze przystępniejszy cenowo, ponieważ można go kupić już za 3499 zł. Codzienne czynności, takie jak uruchamianie aplikacji, przełączanie się między nimi czy przeglądanie internetu, wykonuje się błyskawicznie. Ponadto Mac mini z czipem M2 spokojnie radzi sobie z wymagającymi obciążeniami, z którymi mierzą się użytkownicy wykonujący bardziej złożone zadania. Dzięki nawet 24 GB zunifikowanej pamięci RAM i przepustowości sięgającej 100 GB/s zadania takie jak edycja obrazów w aplikacji Adobe Photoshop realizuje się do 50 procent szybciej1 niż na sprzęcie poprzedniej generacji. Za sprawą czipa M2 komputer Mac mini korzysta także z akceleracji ProRes, która pozwala na dwukrotnie szybsze wykonywanie zadań takich jak montaż wideo w aplikacji Final Cut Pro1. Model z czipem M2 umożliwia również jednoczesne odtwarzanie nawet dwóch strumieni wideo 8K w formacie ProRes 422 z częstością 30 kl./s lub nawet 12 strumieni wideo 4K w formacie ProRes 422 z częstością 30 kl./s. Wszystko to sprawia, że Mac mini działa nawet 5x szybciej niż popularne komputery stacjonarne z systemem Windows2. To niezwykle opłacalny zakup dla osób poszukujących pierwszego komputera, klientów sięgających po nowszy model oraz osób korzystających dotąd z komputera PC.

W porównaniu do Maca mini z procesorem Intel Core i73 komputer Mac mini z czipem M2 umożliwia:

 • Nawet 22x szybsze zwiększanie rozdzielczości obrazów z wykorzystaniem uczenia maszynowego w aplikacji Pixelmator Pro.

 • 9,8x szybsze renderowanie złożonej osi czasu w aplikacji Final Cut Pro.

W porównaniu do Maca mini z czipem M1 (poprzedniej generacji)1 komputer Mac mini z czipem M2 zapewnia:

 • Nawet 2,4x szybsze transkodowanie wideo ProRes w aplikacji Final Cut Pro.

 • Nawet o 50 procent szybsze działanie filtrów i funkcji w aplikacji Adobe Photoshop.

 • Nawet o 35 procent płynniejszą rozgrywkę w grze Resident Evil: Village.

Mac mini z czipem M2 Pro

Czip M2 Pro sprawia, że Mac mini po raz pierwszy zapewnia osiągi klasy pro. Wykorzystuje nawet 12‑rdzeniowe CPU z ośmioma rdzeniami odpowiadającymi za wysoką wydajność i czterema rdzeniami energooszczędnymi, a także do 19 rdzeni GPU. Do tego M2 Pro ma 200 GB/s przepustowości pamięci – dwa razy więcej niż czip M2 – i obsługuje do 32 GB pamięci RAM. System Neural Engine nowej generacji działa o 40 procent szybciej niż w czipie M1, co przekłada się na szybsze wykonywanie zadań w trybie uczenia maszynowego, takich jak analiza wideo czy przetwarzanie obrazów. Czip M2 Pro zaprojektowano tak, by radykalnie przyspieszał odtwarzanie i kodowanie wideo przy bardzo niskim zużyciu energii. Dlatego właśnie ma potężny silnik multimedialny, który z łatwością radzi sobie z najpopularniejszymi kodekami wideo i pozwala odtwarzać jednocześnie nawet pięć strumieni wideo 8K w formacie ProRes 422 z częstością 30 kl./s lub nawet 23 strumienie wideo 4K w formacie ProRes 422 z częstością 30 kl./s. Model z czipem M2 Pro działa nawet 14x szybciej niż najszybszy Mac mini z procesorem Intel3.

W porównaniu do 27‑calowego iMaca z procesorem Intel Core i7 i grafiką Radeon Pro 5500 XT4 komputer Mac mini z czipem M2 Pro zapewnia:

 • Nawet o 50 procent szybsze działanie filtrów i funkcji w aplikacji Adobe Photoshop.

 • Nawet 5,5x szybsze scalanie obrazów w panoramy w aplikacji Adobe Lightroom Classic.

 • Nawet 4,4x szybsze śledzenie obiektów w aplikacji Final Cut Pro.

W porównaniu do Maca mini z czipem M1 (poprzedniej generacji)1 komputer Mac mini z czipem M2 Pro zapewnia:

 • Nawet 2,5x lepszą wydajność grafiki w aplikacji Affinity Photo.

 • Nawet 4,2x szybsze transkodowanie wideo ProRes w aplikacji Final Cut Pro.

 • Nawet 2,8x płynniejszą rozgrywkę w grze Resident Evil: Village.

Za sprawą czipa M2 Pro użytkownicy Maca mini mogą realizować niebywale wymagające zadania, których wykonywanie na komputerze o tak kompaktowych rozmiarach było wcześniej nie do pomyślenia. Kompozytorzy mogą bez kompromisów tworzyć muzykę z wykorzystaniem rozbudowanych wtyczek i efektów, a fotografowie – błyskawicznie retuszować złożone obrazy. Twórcy treści multimedialnych z łatwością zmontują strumienie wideo z wielu kamer zapisane w różnych formatach, m.in. ProRes, a gracze uruchomią wymagające graficznie tytuły w konsolowej jakości. Wydajność w grach jest nawet 15x lepsza od tej, jaką zapewnia najszybszy Mac mini z procesorem Intel3.

Zaawansowana łączność

Podobnie jak poprzednie modele, tak i ten Mac mini ma bogaty zestaw portów. Model z czipem M2 jest wyposażony w dwa porty Thunderbolt 4 i obsługuje nawet dwa monitory. Model z czipem M2 Pro ma cztery porty Thunderbolt 4 i obsługuje nawet trzy monitory. Ponadto model z czipem M2 Pro jest pierwszym komputerem Mac, do którego można podłączyć monitor 8K. Oba modele mają dwa porty USB‑A, port HDMI, port Gigabit Ethernet (z opcją 10 Gb) oraz udoskonalone gniazdo słuchawkowe, do którego można wpiąć słuchawki o wysokiej impedancji. Oprócz tego oba modele są zgodne z najnowszymi standardami łączności bezprzewodowej. Wykorzystują interfejs Wi‑Fi 6E5, zapewniający nawet 2x większą przepustowość niż dotychczas, oraz interfejs Bluetooth 5.3.

Fenomenalna stacja robocza dzięki połączeniu z monitorem Studio Display i akcesoriami Magic

Mac mini – w połączeniu z monitorem Studio Display i akcesoriami Magic – to fenomenalny komputer stacjonarny. Monitor Studio Display znakomicie dopełnia stację roboczą opartą na Macu. Wyposażono go w ogromny 27‑calowy wyświetlacz Retina 5K, kamerę 12 MP z obiektywem ultraszerokokątnym i funkcją Centrum uwagi, układ trzech mikrofonów klasy studyjnej oraz system sześciu głośników z obsługą dźwięku przestrzennego. Klienci mogą też sięgnąć po dopasowane akcesoria Magic, które podkreślają elegancki wygląd Maca mini i Studio Display.

macOS Ventura

Połączenie Maca mini z systemem macOS Ventura przynosi jeszcze większą wydajność i produktywność. Przydatne nowości, takie jak kamera Continuity, zapewniają użytkownikom każdego Maca funkcje do prowadzenia wideokonferencji, m.in. Widok blatu, Centrum uwagi czy Światło studyjne. Funkcja Handoff w FaceTime pozwala użytkownikom rozpocząć połączenie FaceTime na iPhonie lub iPadzie, a potem kontynuować je na Macu. Lub odwrotnie. Z kolei narzędzia takie jak Stage Manager automatycznie porządkują aplikacje i okna, tak by można było skoncentrować się na zadaniu, ale wciąż mieć wszystko na oku.

Aplikacje Wiadomości i Mail działają jeszcze lepiej, a Safari – najszybsza na świecie przeglądarka dostępna na Macu – obsługuje innowacyjne klucze pozwalające zapomnieć o hasłach. Udostępniana biblioteka zdjęć w iCloud pozwala utworzyć specjalny album, który będzie dostępny dla nawet sześciu członków rodziny. Z kolei nowa aplikacja Freeform oferuje elastyczne obszary robocze, które sprzyjają produktywnej i kreatywnej pracy – zarówno podczas samodzielnego, jak i zespołowego tworzenia planów czy poszukiwania pomysłów. Na Macu nie tylko lepiej się pracuje, ale i gra, a to za sprawą potencjału i popularności układu scalonego Apple oraz nowych narzędzi deweloperskich w interfejsie programistycznym Metal 3.

Mac mini a środowisko naturalne

Maca mini zaprojektowano tak, by ograniczyć jego wpływ na środowisko naturalne. Zastosowano w nim między innymi następujące materiały pochodzące w 100 procentach z recyklingu: aluminium w obudowie, pierwiastki ziem rzadkich we wszystkich magnesach, cynę w lutach na płycie głównej oraz złoto w powłoce wielu płytek drukowanych. Ponadto jego liczne komponenty są wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących co najmniej w 35 procentach z recyklingu, a komputer spełnia wysokie standardy Apple dotyczące energooszczędności. Urządzenie jest wolne od wielu szkodliwych substancji i ma opakowanie wykonane w 96 procentach z włókien naturalnych. Przybliża to Apple do osiągnięcia celu, którym jest całkowite wyeliminowanie plastiku z opakowań do 2025 roku.

Globalna działalność korporacyjna Apple jest już neutralna węglowo, a do 2030 roku firma planuje uzyskać stuprocentową neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w całej swojej działalności, tj. również w łańcuchu dostaw produkcji i cyklach życia wszystkich produktów. Oznacza to, że każde sprzedawane urządzenie Apple będzie miało zerowy wpływ netto na klimat – począwszy od produkcji komponentów poprzez montaż, transport, eksploatację i ładowanie, aż po recykling i odzysk materiałów.

Ceny i dostępność

 • Nowego Maca mini z czipem M2 i M2 Pro można zamawiać od dzisiaj, tj. od 17 stycznia, na stronie apple.com/pl/store i w aplikacji Apple Store w 27 krajach i regionach, w tym w USA. Pierwsze urządzenia będą dostarczane klientom i zostaną udostępnione w sklepach Apple Store oraz u autoryzowanych sprzedawców Apple we wtorek, 24 stycznia.

 • W Australii, Chinach, Hongkongu, Japonii, Makau i Nowej Zelandii komputer Mac mini z czipem M2 i M2 Pro będzie dostępny od piątku, 3 lutego.

 • Mac mini z czipem M2 dostępny jest od 3499 zł i 2899 zł dla sektora edukacji. Dodatkowe dane techniczne można znaleźć na stronie apple.com/pl/mac-mini.

 • Mac mini z czipem M2 Pro dostępny jest od 7499 zł i 6899 zł dla sektora edukacji. Dodatkowe dane techniczne można znaleźć na stronie apple.com/pl/mac-mini.Dodatkowe dane techniczne i szczegóły dotyczące monitora Studio Display i akcesoriów Magic można znaleźć na stronie apple.com/pl/store.

 • Każdy klient dokonujący zakupu komputera Mac firmy Apple może skorzystać z bezpłatnej indywidualnej konsultacji online ze specjalistą Apple, skonfigurować swój produkt w wybranych sklepach, w tym otrzymać pomoc w przenoszeniu danych, oraz poradzić się, jak dostosować Maca do swoich preferencji.

 • Korzystając z programu Apple Trade In, klienci mogą oddać swój dotychczasowy komputer i otrzymać bonifikatę na zakup nowego Maca. Informacje na temat wartości urządzeń klientów dostępne są na stronie apple.com/shop/trade-in.

 • W ramach planu ochrony AppleCare+ dla Maca firma Apple zapewnia fachowe wsparcie techniczne oraz dodatkową ochronę serwisową, w tym nawet dwie naprawy urządzenia w razie przypadkowego uszkodzenia w każdym okresie 12 miesięcy, z których każda podlega opłacie serwisowej.

 1. Wyniki w porównaniu do Maca mini poprzedniej generacji z czipem Apple M1, 8‑rdzeniowym CPU, 8‑rdzeniowym GPU, 16 GB pamięci RAM i 2 TB pamięci masowej SSD.
 2. Testy przeprowadzone przez Apple w listopadzie i grudniu 2022 r. na przedprodukcyjnych egzemplarzach komputerów Mac mini z czipem Apple M2, 8‑rdzeniowym CPU, 10‑rdzeniowym GPU, 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci masowej SSD, a także na dostępnych w sprzedaży egzemplarzach komputerów PC z procesorem Intel Core i5, układem graficznym Intel UHD Graphics 730 i najnowszą wersją systemu Windows 11 dostępną w czasie testów. Konfiguracja popularnego modelu oparta na publicznie dostępnych danych sprzedażowych za okres ostatnich 12 miesięcy. Testy wydajności przeprowadzane są na konkretnych egzemplarzach systemów komputerowych i odzwierciedlają przybliżoną wydajność komputerów Mac mini.
 3. Wyniki w porównaniu do Maca mini poprzedniej generacji z 6‑rdzeniowym procesorem Intel Core i7 3,2 GHz, układem graficznym Intel UHD Graphics 630, 64 GB pamięci RAM i 2 TB pamięci masowej SSD.
 4. Wyniki w porównaniu do 27‑calowego iMaca poprzedniej generacji z 8‑rdzeniowym procesorem Intel Core i7 3,8 GHz z grafiką AMD Radeon Pro 5500 XT z 8 GB pamięci GDDR6, 8 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci masowej SSD.
 5. Obsługa Wi‑Fi 6E nie jest dostępna w Chinach kontynentalnych. W Japonii do obsługi tej technologii wymagany jest system macOS 13.2 lub nowszy.

Źródło: Apple