PlayStation 5 to pod wieloma względami wspaniała konsola do gier, z wyjątkiem chyba jednego – pojemności fabrycznie montowanego dysku SSD, wynoszącej 825 GB, a w rzeczywistości jedynie 667 GB dostępnych dla gracza. Przy obecnych rozmiarach gier, to zdecydowanie za mało. Na szczęście Sony przygotowało osobny slot na dodatkowy dysk SSD korzystający z interfejsu PCI Express 4.0 i z protokołu NVMe. Razem z dobrze znanym producentem pamięci masowych – firmą Western Digital – przygotowało także dedykowany dysk SSD dla tej konsoli WD Black SN850.

Już od dość dawna producenci zwracają uwagę na wygląd urządzeń, które montujemy wewnątrz komputerów czy – jak w przypadku dysku WD Black SN850 – także w konsolach. W jego wypadku chodzi przede wszystkim o wbudowany masywny radiator, który odprowadza ciepło. Choć wspomniany dysk oglądać będzie się tylko po wyjęciu go z pudełka i podczas montażu w konsoli, to jednak cieszy, że producenci dbają teraz o takie szczegóły. Oczywiście cieszy fakt, że radiator jest nie tylko ładny ale i wydajny. To ostatnie ma szczególnie duże znaczenie, gdyż zbyt wysoka temperatura skutkować może wyraźnymi spadkami wydajności samej pamięci masowej. Na szczęście radiator spełnia swoją rolę znakomicie i podczas grania nie zauważyłem żadnych problemów.

WD Black SN850 wyposażony jest w kości 3D TLC NAND, własnej konstrukcji 16-nanometrowy kontroler WD_BLACK G2, a także pamięć podręczną DRAM DDR4. Dysk oferuje prędkość odczytu na poziomie do 7000 MB/s (znacznie szybciej niż jest to wymagane). Dane zapisuje z prędkością do 5300 MB/s w przypadku zapisu sekwencyjnego. Dysk wykorzystuje interfejs PCI Express 4.0 x4 i protokół NVMe 1.4. Dostępny jest w trzech wersjach pojemnościowych 500, 1 i 2 TB. Miałem okazję testować go w wersji 1 TB.

Dysk ma wymiary 23,4 x 80 x 8,8 mm i pasuje do znajdującego się w PlayStation 5 slotu dla rozszerzeń pamięci masowej. Sam proces instalacji nie jest trudny, choć wymaga troche pracy, po stronie samej konsoli PlayStation 5. Należy bowiem najpierw zdemontować podstawkę i zdjąć jedną z białych pokryw. To ostatnie zadanie nie jest początkowo łatwe, do momentu aż nie odkryje się sposobu na odpowiednie jej podważenie. Pozostaje już tylko odkręcenie pokrywy wspomnianego slotu, odkręcenie śrubki blokującej pamięć. Slot w PlayStation 5 przewidziany jest bowiem dla pamięci masowych różnej długości, i w zależności od jej długości należy w odpowiednim miejscu przykręcić wspomnianą śrubkę po umieszczeniu w nim dysku SSD. Na koniec pozostaje zamknąć slot, założyć pokrywę i przykręcić podstawkę.

Wysoka wydajność dysku WD Black SN850 pozwala na uruchamianie bezpośrednio z tej pamięci masowej gier. Realnie zwiększa więc on dostępną pamięć na zainstalowane gry. Wspomnieć jednak wypada, że domyślnie gry instalowane są pamięci masowej konsoli, a dopiero później można je przenieść na wspomniany dysk SSD i z niego ją uruchamiać. Docelowe miejsce można jednak zmienić w ustawieniach konsoli i instalować gry od razu na dodatkowym dysku SSD.

Z pewnością większość posiadaczy konsol Playstation 5, a przynajmniej ci, którzy sami lub wraz z rodziną grają dużo, wiedzą, jak wąskim gardłem jest pojemność fabrycznej pamięci masowej. Dla nich dodatkowa bardzo szybka pamięć SSD, pozwalająca na instalowanie gier, a nie tylko ich przechowywanie, to po prostu konieczny wydatek. Bez wątpienia jednym z najlepszych wyborów tego typu jest właśnie WD Black SN850. To ultra szybki dysk SSD stworzony z myślą właśnie o tej konsoli przy współpracy z Sony. Zapewnia więc możliwe najlepsze osiągi (zdecydowanie przekraczające wymagania samej konsoli), a co za tym idzie pewność, że wszystkie gry na nim zainstalowane będą działać bez żadnych problemów.

WD Black SN850 o pojemności 1 TB kosztuje około 1000 zł.