Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w grudniu 2022 roku.

Kentucky Route Zero

Kentucky Route Zero to dość nietuzinkowa przygodówka o bardzo artystycznym charakterze, opowiadająca o perypetiach podróżującego wraz z psem kuriera, który próbując dostarczyć paczkę pod z pozoru nieistniejący adres trafia do dziwnego, surrealistycznego świata. Gra została doceniona przez graczy i krytyków przede wszystkim za scenariusz oraz nietypowy sposób prowadzenia narracji, pozwalający nam nie tylko kierować bezpośrednio zachowaniem głównego bohatera, ale też, w pewnym stopniu, kształtować świat wokół niego, wpływając m.in. na historię i charaktery napotykanych postaci (jedno z najtrafniejszych porównań, z jakim się spotkałem, opisywało ją jako interaktywną sztukę teatralną, pozwalającą na bieżąco modyfikować didaskalia). Kentucky Route Zero zostało wyróżnione m.in. przez serwisy Paste i Polygon, które umieściły ją odpowiednio na 3 i 4 miejscu w swoich zestawieniach 100 najlepszych gier dekady.

Pobierz z App Store

Vampire Survivors

Vampire Survivors to stosunkowo prosta zręcznościowa gra akcji, w której gracz wybiera jedną z kilku grywalnych postaci różniących się między sobą umiejętnościami i wyposażeniem, a następnie próbuje przetrwać jak najdłużej na arenach wypełnionych niekończącymi się falami przeciwników. Gra łączy w sobie dynamiczną rozgrywkę typową dla strzelanek z podgatunku bullet hell z systemem rozwoju postaci inspirowanym grami RPG w stylu roguelite.

Pobierz z App Store

Suzerain

Suzerain to rozgrywająca się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku gra stanowiąca mieszankę politycznej strategii z tekstową przygodówką. Wcielamy się w niej w Antona Rayne'a, który obejmuje władzę nad fikcyjnym państwem Sordlandii. Jako pierwszy demokratycznie wybrany prezydent po trwającym dwie dekady okresie dyktatury mamy za zadanie zreformować kraj i odbudować jego potęgę gospodarczą. Szybko okazuje się jednak, że nasze polityczne ambicje mogą kolidować z życiem prywatnym i osobistymi przekonaniami.

Pobierz z App Store

Disgaea 4

Disgaea 4 to czwarta odsłona popularnej serii taktycznych RPG. Bohaterem gry jest Valvatorez - wampir, który niegdyś rządził ludźmi jako potężny tyran, jednak w wyniku obietnicy złożonej pewnej kobiecie utracił władzę i został zmuszony do objęcia mało znaczącej posady w królestwie Hadesu. Pewnego dnia wchodzi on jednak w konflikt z organizacją władającą tą krainą i postanawia zorganizować rebelię, mającą obalić złe rządy i zreformować funkcjonowanie zaświatów. Podobnie jak w poprzednich częściach serii, trzon rozgrywki w Disgaea 4 stanowią taktyczne bitwy rozgrywane w systemie turowym. Wersja dla iOS różni się od edycji konsolowej kilkoma dodatkowymi funkcjami, takimi jak możliwość przyśpieszenia rozgrywki oraz przechowywania zapisanych stanów gry w chmurze i synchronizowania ich między kilkoma urządzeniami.

Pobierz z App Store

Secret Shuffle

Secret Shuffle to zestaw dziesięciu nietypowych gier imprezowych inspirowanych tzw. Silent Disco - zdobywającym coraz większą popularność rodzajem imprez tanecznych, w trakcie których muzyka nie jest puszczana z głośników, lecz transmitowana do słuchawek noszonych przez uczestników. Secret Shuffle również wymaga od graczy założenia słuchawek i wspólnego tańczenia do lecącej w nich muzyki, dodając do tego jednak element wyzwań i rywalizacji. Wśród gier wchodzących w skład zestawu znajdziemy m.in. Fakers, w której niektórzy z uczestników nie słyszą muzyki i muszą naśladować pozostałych by uniknąć wykrycia, oraz Pairs i Groups, w których gracze muszą na podstawie tańca odnaleźć inne osoby lub grupy osób słyszące w słuchawkach tę samą piosenkę.

Pobierz z App Store

Twelve Minutes

Twelve Minutes to gra przygodowa pod względem mechaniki rozgrywki i stylu projektowania zagadek wyraźnie czerpiąca inspirację z klasyków gatunku, wyróżniając się jednak na ich tle osadzeniem całej akcji w obrębie jednej powtarzającej się sceny. Wcielamy się tu w mężczyznę próbującego wyrwać się z trwającej tytułowe dwanaście minut pętli czasowej, kończącej się prawie zawsze jego śmiercią. Niedługo po premierze Twelve Minutes wzbudziło wokół siebie sporo kontrowersji. Podczas gdy niektórzy chwalili tę grę za wciągającą rozgrywkę (wśród jej fanów znalazł się m.in. słynny projektant Hideo Kojima, twórca serii Metal Gear) wielu graczy i recenzentów krytykowało sposób, w jaki scenarzyści podeszli do niektórych poruszanych w niej drażliwych tematów.

Pobierz z App Store

Romancing SaGa Minstrel Song Remastered

Oryginalna wersja gry Romancing SaGa miała swoją premierę w 1992 roku i była dostępna na konsoli Nintendo SNES. Była to czwarta odsłona serii SaGa, ale zarazem pierwsza wprowadzająca do rozgrywki elementy, które z czasem stały się jej znakiem rozpoznawczym. Gracz mógł wybrać jedną z kilku postaci, z których każda oferowała inną fabułę i misję do wykonania. Rozgrywka toczyła się w otwartym świecie, który mogliśmy przemierzać bez żadnych ograniczeń, samodzielnie decydując o tym, które zadania chcemy wypełnić i w jakiej kolejności, co również wpływało na przebieg fabuły i zakończenie. Wszystko to sprawiało, że grę można było przechodzić wielokrotnie, a historia toczyła się za każdym razem inaczej. W 2005 roku Romancing SaGa doczekała się remake'u wydanego na konsolę PlayStation 2, noszącego podtytuł Minstrel Song. To właśnie na tej wersji bazuje Remaster, który trafił na urządzenia z systemem iOS.

Pobierz z App Store

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w grudniu, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.