Każdego miesiąca w App Store pojawia się ogromna liczba nowych gier dla urządzeń z systemem iOS i iPadOS. Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przegląd najciekawszych tytułów, które zadebiutowały tam w październiku 2022 roku.

MARVEL Snap

MARVEL Snap to kolekcjonerska karcianka stworzona przez studio Second Dinner, założone przez współtwórców jednej z najpopularniejszych gier tego typu - Hearthstone. Ich nowa produkcja wyróżnia się na tle konkurencji przede wszystkim wysokim tempem rozgrywki. W odróżnieniu od większości podobnych gier, w których gracze wykonują swoje ruchy naprzemiennie, w MARVEL Snap karty zagrywa się jednocześnie, w sposób przypominający trochę grę w kamień, nożyce, papier. Każda partia składa się z zaledwie sześciu tur, w trakcie których gracze wykładają na stół po jednej karcie reprezentującej postać z uniwersum Marvela, kładąc ją przy jednej z trzech kart lokacji. Rozgrywkę wygrywa ten, komu uda się zgromadzić karty o wyższej wartości punktowej przy dwóch lokacjach. Jak twierdzą sami twórcy, przeciętny czas potrzebny na rozegranie jednej partii to zaledwie trzy minuty.

Pobierz z App Store

Spiritfarer

Spiritfarer to dość nietypowa produkcja, łącząca w sobie elementy platformówki, przygodówki i gry typu management sim, określana przez samych twórców jako „przyjemna gra o umieraniu". Wcielamy się w niej w Stellę - młodą dziewczynę kierującą łodzią przewożącą zmarłych do zaświatów. Zabierani na pokład pasażerowie okazują się jednak czasem dość wymagający, więc by spełnić ich oczekiwania i pomóc im przedostać się na drugą stronę będziemy musieli nieustannie rozbudowywać i usprawniać nasz statek. Gra charakteryzuje się bardzo przyjemną dla oka, rysunkową oprawą graficzną.

Pobierz z App Store

Torchlight: Infinite

Torchlight to popularna swego czasu seria gier action RPG, stworzona przez byłych pracowników studia Blizzard, którzy pracowali wcześniej przy dwóch pierwszych częściach Diablo. Jej najnowsza odsłona, Torchlight: Infinite, projektowana była od podstaw z myślą o urządzeniach mobilnych. Podobnie jak poprzedniczki jest to osadzonyw klimatach fantasy dynamiczny hack'n'slash, czerpiący pełnymi garściami inspirację z klasyków gatunku, w tym wspomnianego już wcześniej Diablo. Według samych twórców najbardziej charakterystyczną cechą tej części jest rozbudowany system rozwoju postaci, pozwalający graczom dopasować kierowanego przez siebie bohatera do preferowanego stylu gry.

Pobierz z App Store

Monster Train

W grze Monster Train wcielamy się w dowódcę opancerzonego, wypełnionego potworami pociągu przemierzającego zamarznięte piekło z misją rozpalenia w nim na nowo ognia. W zadaniu tym będą jednak przeszkadzać nam anielskie zastępy, i to właśnie walka z nimi stanowi tu główny element rozgrywki. Starcia prowadzone są za pomocą kart przedstawiających m.in. przyzywane przez nas potwory i rzucane zaklęcia. Charakterystyczną cechą gry jest to, iż walki rozgrywają się tu jednocześnie na trzech kondygnacjach pociągu, co wymusza na graczu nieco inne strategiczne podejście niż w innych podobnych produkcjach. Pomiędzy kolejnymi potyczkami możemy też zdobywać nowe karty i ulepszać te już posiadane.

Pobierz z App Store

Sigma Theory

Sigma Theory to turowa gra strategiczna przedstawiająca futurystyczny świat, w którym pewne rewolucyjne odkrycie naukowe doprowadził do rozpoczęcia nowej zimnej wojny. Gracz wciela się w dowódcę jednej z rządowych organizacji walczących o władzę i wpływy. By osiągnąć nasz cel możemy wykorzystywać zarówno oficjalne metody dyplomatyczne jak i szpiegostwo, szantaże, porwania, łapówkarstwo, zamachy oraz inne „nieczyste zagrywki".

Pobierz z App Store

Homeworld Mobile

Homeworld to gra strategiczna z 1999 roku, która cieszyła się swego czasu ogromną popularnością. Gracz wcielał się w niej w dowódcę floty statków kosmicznych, przemierzających wszechświat w poszukiwaniu macierzystej planety. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej produkcji był sposób, w jaki wykorzystywała ona przestrzeń. Podczas gdy w większości gier strategicznych z tamtego okresu jednostki na polach bitew mogły poruszać się tylko w dwóch wymiarach (nawet jeśli sama gra posiadała trójwymiarową oprawę graficzną), statki w grze Homeworld mogły swobodnie przemieszczać się we wszystkich trzech, co miało ogromny wpływ na sposób prowadzenia bitew, umożliwiając graczom wykorzystywanie zupełnie nowych strategii i manewrów. Homeworld Mobile opiera się z grubsza na tym samym pomyśle, wprowadzając jednak do rozgrywki elementy sieciowej gry MMO. Akcja gry rozgrywa się ponad sto lat po wydarzeniach przedstawionych w części pierwszej. Gracze wcielają się w niej w dowódców rywalizujących ze sobą frakcji zajmujących się eksploracją i podbojem odległych rejonów kosmosu.

Pobierz z App Store

Simulacra 3

Simulacra 3 podobnie jak poprzednie odsłony tej serii jest utrzymaną w konwencji horroru grą przygodową zaliczającą się do niszowego, ale zdobywającego coraz większą popularność podgatunku found-phone. Wcielamy się w niej w młodego dziennikarza próbującego rozwiązać zagadkę serii tajemniczych zaginięć w niewielkim miasteczku, rzekomo powiązanych z miejscową legendą o duchu wiedźmy nawiedzającym okolice. Naszym jedynym tropem w tej sprawie jest telefon należący do jednego z zaginionych - programisty, który hobbystycznie zajmował się badaniem historii miasta.

Pobierz z App Store

Queen’s Wish 2: The Tormentor

Queen’s Wish 2: The Tormentor podobnie jak jej poprzedniczka jest rozbudowaną grą RPG osadzoną w klimacie fantasy, czerpiącą pełnymi garściami inspiracje z klasyków z lat dziewięćdziesiątych. Akcja gry toczy się w imperium Haven, rządzonym przez królową Sharyn. Gracz wciela się w jej najmłodsze dziecko, wysłane z misją dyplomatyczną do jednego z odleglejszych zakątków królestwa, w którym pojawili się rebelianci. Queen’s Wish 2: The Tormentor oferuje graczom dużą swobodę działania, pozwalając pokonywać wyzwania zarówno drogą dialogu i negocjacji, jak i siłowo.

Pobierz z App Store

I to by było tyle na dziś. Jeśli uważacie, że na liście zabrakło jakiejś ciekawej produkcji, która zadebiutowała w App Store w październiku, zachęcam do podzielenia się nią w komentarzach. Przeglądy najciekawszych gier z poprzednich miesięcy znajdziecie zaś tutaj.