Całkiem niedawno prowadziłem dyskusję z jednym z moich znajomych na temat tego, czy lepiej jest kupić soundbar do telewizora, czy jednak przeznaczyć pieniądze na wysokiej klasy głośniki systemu multi-room. Sprawa nie była wcale taka prosta, jednak dyskusję ucinał fakt, że właściwie wszystkie dostępne do niedawna głośniki multi-room na rynku nie były wyposażone w port HDMI ARC, trudno było więc mówić o wykorzystaniu ich zamiast soundbaru. Tymczasem we wrześniu bieżącego roku dobrze znana z najwyższej jakości brzmienia szwedzka firma Audio Pro wprowadziła na rynek takie właśnie rozwiązanie – podłogowe kolumny głośnikowe Audio Pro A48, które można traktować zarówno jako aktywny zestaw stereo multi-room jak i podłączyć je do telewizora, tak jak soundbar, za pomocą portu HDMI ARC. Miałem je okazję testować w ostatnich tygodniach.

To co na zewnątrz

A48, pomimo dość sporych rozmiarów wynoszących 870 × 215 × 265 mm (to największy model spośród głośników multiroom marki Audio Pro), posiadają minimalistyczne, czy wręcz dyskretne wzornictwo, bez zbędnych i krzykliwych dodatków. Dzięki czemu pasować będą do każdego wnętrza. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne – czarna i biała. Można też łatwo zdjąć magnetyczne maskownice i cieszyć się widokiem samych przetworników (dwa nisko-średnio tonowe 5,25 cala oraz jeden 2-calowy wysokotonowy) umieszczonych w górnej części obudowy każdej z kolumn, wykonanych z płyt MDF.

Komunikacja i sterowanie

Głośniki poza możliwością podłączenia ich do telewizora za pośrednictwem portu HDMI ARC można podłączyć do sieci domowej (za pośrednictwem WiFi lub portu Ethernet i kabla sieciowego) i przesyłać dźwięk przez AirPlay 2 czy Google Cast. Wspierają także Spotify Connect i Tidal Connect. Co ważne, po podłączeniu ich do telewizora natężeniem dźwięku wysyłanego na głośniki można sterować za pomocą telewizyjnego pilota. Głośniki mogą odbierać także sygnał poprzez Bluetooth. W A48 poza portem HDMI ARC znalazło się także wejście optyczne oraz wejście analogowe 2 x RCA do podłączenia np. odtwarzacza CD lub gramofonu z wbudowanym przedwzmacniaczem. Jest też wyjście (RCA) do podłączenia subwoofera . Wszystkie znajdują się z tyłu lewej kolumny. Obok nich, na tym samym panelu umieszczono także przycisk resetowania urządzenia oraz gniazdo serwisowe USB typu A.

A48 wspiera autorski system multiroom Audio Pro włącznie z tzw. „restreamingiem” czyli przesyłaniem za pośrednictwem Bluetooth lub wyjścia analogowego sygnału audio z głównego głośnika do innych, zgrupowanych w dedykowanej aplikacji Audio Pro Connect dostępnej dla systemów iOS oraz Android.

To za jej pomocą można wygodnie sterować cały systemem multiroom Audio Pro lub wybranymi urządzeniami. Oferuje ona m.in. regulację tonów niskich i wysokich oraz aktywowanie i konfigurację trybu Virtual Surround (dostępnego po podłączeniu do telewizora za pośrednictwem HDMI ARC). Odtwarzaniem i natężeniem dźwięku można oczywiście sterować także w samych aplikacjach muzycznych strumieniujących np. za pośrednictwem AirPlay 2. Jeśli wolimy tradycyjne sterowanie to w w zestawie dostępny jest też dedykowany pilot, o wzornictwie znanym z innych tego typu akcesoriów Audio Pro. Pilot zdalnego sterowania ze swoją aluminiową obudową jest sam w sobie arcydziełem .

Zabójca soundbarów i niesamowite brzmienie podczas odsłuchów muzyki

Tak o głośnikach A48 mówi m.in. sama firma Audio Pro. Faktycznie, oglądanie filmów czy seriali przy podłączonym zestawie kolumn Audio Pro A48 robi niesamowite wrażenie, zarówno jeśli chodzi o przestrzenność dźwięku jak i jego brzmienie. Podczas seansów filmowych czy w trakcie odsłuchów muzycznych dźwięk jest mocny, ciepły ze szczegółową średnicą i wysokimi tonami oraz mocnymi i dynamicznymi dołami. Jak wspominałem wyżej możliwe jest podłączenie dodatkowego soundbaru, choć moim zdaniem nie jest to potrzebne, gdyż generowane przez te zestaw doły są bardzo dobre. A48 to sprzęt idealny dla kogoś, kto nie chce sobie zagracać domu zbyt wielką liczbą sprzętu audio (osobne głośniki do słuchania muzyki i osobny soundbar do telewizora), a jednocześnie chce cieszyć się idealnym dźwiękiem, by raczyć się muzyką, czy wczuć się w klimat akcji filmu czy serialu, który właśnie ogląda.

Głośniki Audio Pro A48 dostępne są w sieci salonów Top Hi – Fi & Video Design w cenie 5499 zł.