SpyBuster, stworzona przez MacPaw aplikacja do ostrzegania użytkownika o programach powiązanych z Rosją, , trafiła wreszcie na urządzenia z iOS.

SpyBuster na iPhonie skanuje zainstalowane aplikacje pod kątem ich powiązań z Rosją czy Białorusią. Program sprawdza m.in. czy w identyfikatorze aplikacji (tzw. bundle ID) znajdują się ciągi znaków typu: „.ru” lub „ru.”, czy jej strona web, do której prowadzi link w App Store lub strona wydawcy czy dewelopera znajduje się w domenie .ru lub vk.com, a także czy głównym lub jednym z jedynie dwóch dostępnych języków aplikacji i jej strony w App Store jest rosyjski. SpyBuster korzysta też z bazy danych aplikacji powiązanych z Rosją i Białorusią i jeśli któryś z zainstalowanych programów się w niej znajduje, to informuje o tym użytkownika.

Samo działanie SpyBustera dla iOS jest bardzo proste. Za każdym razem, po uruchomieniu skanuje on zainstalowane aplikacje i informuje o wynikach.

Przypomnieć warto, że SpyBuster powstał w ramach walki z rosyjską dezinformacją i cyberatakami przeprowadzanymi z tego właśnie kraju w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Dotychczas dostępny był on w wersji dla komputerów Mac, jako rozszerzenie dla przeglądarki Chrome, a część jego funkcji trafiła także do CleanMyMac X.

SpyBuster dostępny jest za darmo w App Store.