Wspominałem kilka miesięcy temu przy okazji recenzji robotycznego odkurzacza, że marka Eufy, obejmująca produkty szeroko pojętego smard domu, należy do firmy Anker, dobrze znanego producenta akcesoriów dla iPhone'ów, iPadów i komputerów Mac. Eufy to jednak nie tylko robotyczne odkurzacze ale także cały wachlarz produktów domowego monitoringu Eufy Security. W ostatnich tygodniach miałem okazję testować kilka kamer do monitoringu właśnie od Eufy.

Jeden z zestawów, który testowałem, można by określić mianem startera. To zestaw złożony ze stacji bazowej Eufy Security oraz dwóch kamer Eufy cam 2 Pro o rozdzielczości 2K.

Stacja bazowa, o nazwie Home Base 2, to niewielkich rozmiarów prostopadłościan, przypominający trochę wyglądem Time Capsule od Apple, choć jest wyraźnie od niego mniejszy. Urządzenie posiada obudowę z białego, matowo wykończonego tworzywa z wyjątkiem górnej, półprzezroczystej powierzchni.

Proces instalacji nie jest zbyt skomplikowany, choć warto tutaj wspomnieć, że stacja bazowa wymaga podłączenia do routera „po kablu”. Jeśli więc nie mamy wolnego portu Ethernet w routerze musimy pomyśleć o jego wymianie na taki, który da nam dostęp do większej ich ilości. Później pozostaje postępować zgodnie z instrukcjami w aplikacji Eufy Security dla iOS. Wśród następnych kroków jest m.in. zeskanowanie we wspomnianej aplikacji kodu QR znajdującego się na spodniej stronie stacji bazowej i naciśniecie czerwonego przycisku synchronizacji na jej tylnej ściance. Stacja bazowa komunikuje się też głosowo w języku angielskim, trudno więc przeoczyć jakąś wymaganą czynność. Na koniec, zwykle należy jeszcze zaktualizować firmware i można się brać za podłączanie do niej kamer.

Wspomnieć jednak należy, że Eufy zaleca by stacja bazowa znajdowała się wysoko ponad poziomem podłogi, około 0,5 metra od routera (w moim przypadku rzecz niestety niemożliwa do osiągnięcia) i nie była ustawiona w narożniku.

W zestawie znalazły się dwie kamery Eufy Cam 2 Pro o rozdzielczości 2K, w zupełności wystarczające na potrzeby domowego monitoringu. Ich sparowanie ze stacją bazową jest proste. Wystarczy wybrać typ kamery z menu dodawania nowego urządzenia w aplikacji Eufy Security, a następnie nacisnąć i przytrzymać przycisk parowania na kamerze aż do momentu usłyszenia dłuższego sygnału dźwiękowego. Pozostaje jeszcze nazwać daną kamerę i zainstalować ją w odpowiednim miejscu. Eufy deklaruje, że wspomniane kamery na jednym ładowaniu baterii powinny wytrzymać rok (czyli 365 dni), zaleca jednak ich doładowanie przed instalacją.

W zestawie dostępne są uchwyty mocujące kamery na stałe, oraz – bardzo wygodne – uchwyty magnetyczne. Dzięki tym ostatnim kamerę po prostu przykładamy do uchwytu i ustawiamy pod odpowiednim kątem. Jeśli potrzebujemy ją naładować wystarczy nieco mocniej pociągnąć by magnesy puściły. Ze względu jednak na zastosowanie magnetycznego mocowania producent zaleca mocowanie kamer w większej odległości od mechanicznych dysków twardych. Wspomnieć jeszcze wypada, że kamery są wodoodporne.

Użytkowanie

Kamery rozpoznają ruch w polu widzenia i automatycznie rozpoczynają nagrywanie. Do wyboru użytkownika są trzy tryby pracy kamer. Pierwszy jest optymalny dla baterii. W nim każdy z nagrywanych klipów ma długość maksymalnie do 20 sekund. System dodatkowo ogranicza możliwość nagrania tego samego zdarzenia. Drugi z trybów zapewnia optymalną ochronę i umożliwia nagrywanie klipów o długości do jednej minuty. Będzie też rozpoczynał nagrywanie za każdym razem, kiedy wykryje ruch w polu widzenia kamery. Użytkownik ma także możliwość ustawienia własnej maksymalnej długości klipów oraz czasu, w jakim wykrywanie ruchu jest znowu aktywne, po zakończeniu nagrywania klipu. Kamery oferują tryb nocy a także rozpoznawanie osób na nagranych klipach. Wszystkie wideoklipy przechowywane są w stacji bazowej Eufy Home Base 2, która ma pojemność około nieco ponad 14 GB.

System Eufy Security oferuje kilka trybów pracy:

  • Home – gdy użytkownik jest w domu,

  • Away – powinno się go aktywować, przy wyjściu,

  • Geofencing - aktywuje monitoring gdy opuścimy zadany obszar,

  • Schedule – w tym trybie ochrona aktywuje się w określonych godzinach.

System można oczywiście także wyłączyć (Disarmed). Użytkownik może też stworzyć różne reguły automatyzacji, na wypadek wykrycia ruchu w polu widzenia kamery w odpowiednim trybie.

Stacja bazowa Home Base 2 pozwala na dodanie maksymalnie 16 kamer i 16 różnych czujników dostępnych w ofercie Eufy. To całkiem niezła ilość jak na domowy monitoring – powinno wystarczyć na całkiem spory dom.

Cena zestawu Eufy Cam 2 wynosi 1 769,89 zł. Moim zdaniem to całkiem niezła suma jak na jego możliwości, a sam zestaw nada się na początek budowy własnego systemu monitoringu mieszkania czy domu.