Wielokrotnie już w moich artykułach w magazynie czy na MyApple.pl pisałem o tym, jak duży potencjał mają ukraińskie firmy i startupy. Aplikacje czy gadżety, z których korzystamy, zostały albo stworzone w Ukrainie, albo wśród ich twórców znaleźć można Ukrainców czy Ukrainki. W przypadku aplikacji kilka z bardzo popularnych programów dla macOS czy iOS zostało stworzonych właśnie w Ukrainie. Poniżej znajdziecie listę tych ukraińskich aplikacji, z których korzystam na co dzień.

Spark (macOS, iOS)

Spark, stworzony przez mieszczącą się w Odessie firmę Readdle, to bez wątpienia jedna z najlepszych aplikacji pocztowych dostępnych dla systemów macOS oraz iOS/iPadOS. Spark nie tylko pozwala na odkładanie pewnych wiadomości na później, szybkie przeglądanie i archiwizowanie lub usuwanie wiadomości, by na bieżąco utrzymywać skrzynkę odbiorczą (inbox) w porządku. Aplikacja ta w sposób inteligentny kategoryzuje wiadomości. W ten sposób w jednym miejscu znajdują się newslettery, w innym automatycznie wysyłane powiadomienia, a w jeszcze innym wiadomości od konkretnych osób. Spark w równie inteligentny sposób informuje mnie o przychodzącej poczcie, zwykle celnie oceniając, czy o danej nadchodzącej wiadomości powinienem wiedzieć natychmiast po jej odebraniu. Dodatkowo, jeśli osoby, z którymi koresponduję lub które są wśród odbiorców danej wiadomości, korzystają także ze Sparka, to możemy dodawać komentarze do odebranych wiadomości e-mail. Wszystko to dostępne jest za darmo, choć oczywiście Spark oferuje także plan płatny dla zespołów, w ramach którego dostępna jest wspólna przestrzeń na pliki w chmurze, współdzielenie szkiców czy szablonów wiadomości oraz tworzenie ról dla poszczególnych członków zespołów.

Program dostępny jest w Mac App Store i App Store.

CleanMyMac X

O CleanMyMac X od kijowskiego MacPaw pisałem już wielokrotnie na łamach MyApple. To jeden z programów, które jako pierwsze instaluję na każdym moim Macu. Aplikacja od lat dba o usuwanie wszystkich niepotrzebnych śmieci z dysku, czyści pamięć RAM, usuwa śmieci po odinstalowanych programach, pliki tymczasowe (np. przechowywane załączniki do wiadomości pocztowych), pokazuje w postaci graficznej, które foldery i pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku i optymalizuje system, tak by zawsze działał szybko i niezawodnie.

Program dostępny jest w Mac App Store oraz w usłudze Setapp.

XCOrganizer

Niemal każdy deweloper tworzący aplikacje w Xcode posiłkuje się dodatkowymi aplikacjami narzędziowymi. Jedną z nich w moim zestawie jest XCOrganizer Sergiia Kryvoblotskyego. To narzędzie pozwalające mi w szybki i prosty sposób na dostęp do wszystkich moich projektów w Xcode – czy będą to tworzone przeze mnie moje własne aplikacje (Eter i Negative), czy te, nad którymi pracuję w Apparent Software, czy wreszcie różne projekty poboczne i testowe, których sporo mam na dysku mojego Maca. XCOrganizer odnajduje je wszystkie, pozwala przeglądać je według różnych kategorii, a przy tym oferuje agenta z listą tych najczęściej otwieranych, dostępnego wprost z górnego paska menu.

Program dostępny jest w Mac App Store oraz w usłudze Setapp.

Gemini 2 dla macOS i Gemini Photos dla iOS

Jeśli wyszukiwać duplikaty plików, to tylko z tą aplikacją. Gemini 2 od MacPaw to jeden z najlepszych tego typu programów dla macOS. Gemini 2 nie tylko wyszukuje duplikaty plików, pozwala także wyszukiwać duplikaty fotografii, również w zbiorach aplikacji Zdjęcia. Jego działanie nie ogranicza się do porównania plików, ich nazw i wielkości, ale także tego, co właściwie się w nich znajduje. Tyczy się to zarówno fotografii, jak i plików audio czy innych, które różnią się nazwami, ale w istocie są tym samym dokumentem, nagraniem audio, wideo czy obrazem.

Z kolei Gemini Photos dla iOS pozwala na wyszukanie duplikatów w opasłych zbiorach zdjęć, także tych trzymanych w iCloud. Poza wyszukiwaniem duplikatów program ten wynajduje także zdjęcia, które tylko zaśmiecają galerię. Są to więc zdjęcia rozmazane, zdjęcia dokumentów czy zrzuty ekranu. Duplikaty i niepotrzebne zdjęcia przeznaczone do usunięcia umieszczane są w osobnym zbiorze (albumie).

Program Gemini 2 dostępny jest w Mac App Store oraz w usłudze Setapp.

Program Gemini Photos dla iOS dostępny jest w App Store.

Wallpaper Wizard 2

Wallpaper Wizard to aplikacja, która od lat ożywia biurka w moich Macach. Program oferuje dostęp do ogromnego repozytorium świetnej jakości tapet, zarówno fotografii, jak i rysunków w wysokiej rozdzielczości 4K. Program pozwala na wygodne ustawianie tej samej lub kilku różnych tapet na osobnych biurkach czy dodanie ich do kolejki automatycznych zmian w zadanym interwale czasowym.

Program dostępny jest w Mac App Store oraz w usłudze Setapp.

SpyBuster

To najnowsza aplikacja od MacPaw przygotowana przez wspomnianego wyżej Sergiia Kryvoblotskyego. Jej zadaniem jest wykrywanie aplikacji nie tylko wysyłających dane do Rosji i Białorusi, ale także powiązanych z tymi krajami. Zaskakujące jest, jak wiele stron utrzymywanych jest na rosyjskich serwerach, do których dostęp ma służba bezpieczeństwa tego kraju, oraz to, jakie aplikacje (w tym te popularne) mają swoje powiązania czy zostały stworzone w Rosji. Oczywiście to od nas, użytkowników, zależy, czy będziemy je blokować, czy nie. SpyBuster ułatwia nam to zadanie.

SpyBuster wymaga systemu macOS 10.15 lub nowszego i dostępny jest do pobrania za darmo ze strony https://research.macpaw.com/spy-buster/.

Artykuł pierwotnie ukazał się w MyApple Magazynie nr 2/2022

Pobierz MyApple Magazyn nr 2/2022