Znamy już datę oficjalnego otwarcia Apple Muzeum w Fabryce Norblina. Zostanie ono otwarte w tym miesiącu, 28 maja.

1600 eksponatów związanych z historią rozwoju i ewolucji produktów Apple – najbardziej rozpoznawalnej marki technologicznej na świecie – pojawi się w kreatywnym oraz interaktywnym Apple Muzeum Polska w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina. Eksponaty zostały podzielone tematycznie i rotują przez cały czas ekspozycji. Na powierzchni 320 mkw. znajdzie się najbardziej kompletna i największa na świecie kolekcja prezentująca komputery, laptopy, akcesoria, telefony, software, peryferia, multimedialne nośniki z unikalnymi materiałami Apple, plakaty oraz pamiątkowe gadżety. Otwarcie wystawy planowane jest w kwietniu tego roku.

Komputery Apple, Macintosh czy NeXT w naszej części Europy nie były powszechne. Te bardzo kosztowne narzędzia pracy pojawiały się sporadycznie, głównie na biurkach profesjonalistów oraz w powstającym w Polsce rynku druku cyfrowego. Ich przeznaczeniem nie była zabawa. Służyły do wydajnej, twórczej pracy, połączonej z intuicyjną obsługą. Apple zawsze tworzyło komputery z pasji i dla wymagających ambitnych jednostek. Przy projektowaniu swoich urządzeń czerpało najlepsze wzorce ze świata designu i ergonomii, zatrudniając najlepszych specjalistów na świecie, których nazwisko było marką samą w sobie. Z tego powodu był to ulubiony sprzęt artystów, muzyków i filmowców, i tak jest do dzisiaj. Niektóre z komputerów i urządzeń peryferyjnych były niczym dzieła sztuki, wykonane z niedościgłą precyzją, z nowoczesnych materiałów. Nic dziwnego, że niektóre z nich trafiały potem, jako eksponaty w stałej ekspozycji, do najlepszych muzeów sztuki (MoMa). Naszym nadrzędnym celem, oprócz ich ochrony i konserwacji, jest też prezentacja i edukacja tych, którzy, choć w najmniejszym stopniu, pasjonują się dawnymi technologiami i komputerami.

Wystawa ma być źródłem inspiracji, opowieścią o człowieku jako najbardziej postępowej istocie w kosmosie. Erupcja kreatywności, podziw dla ludzkości, duma z człowieczeństwa i potężna satysfakcja z obcowania z twórczym aspektem humanizmu — w takim nastroju wyjdziesz z Apple Muzeum.

Jacek Łupina, właściciel Apple Muzeum Polska:

Wybór naszej nowej lokalizacji był nieprzypadkowy. Fabryka Norblina jawi się jako najbardziej elektryzujące centrum lifestyle’owe w tej części Europy. To miejsce o wręcz magicznym potencjale kulturalnym i społecznym. Miejsce, w którym unosi się duch niezwykłej historii polskiego przemysłu, obudowany w unikatową architekturę modernistyczno-klasycystyczną. Fabryka Norblina jest kwintesencją mieszanki jutra wynikającego z wczoraj. Jest dokładnie taka jak marka Apple

Eksponaty i zbudowana wokół nich interaktywna narracja będą zachęcały widza do aktywności. Przekaz informacji z wykorzystaniem technik komunikacji audiowizualnej, kodów graficznych, nowoczesnego designu, a przede wszystkim interakcji sprawi, że oglądający coraz chętniej będzie się zagłębiał w kolejne sceny i czasoprzestrzenie zbudowane wokół zbiorów marki Apple. Każde z urządzeń będzie pokazane w niezwyczajny sposób, w wykreowanej, skondensowanej przestrzeni audiowizualnej. Zastosowanie scenografii, gry świateł, animacji, dźwięku, oraz infografik da widzowi możliwość obcowania z przedmiotem w unikatowym otoczeniu, pełnym kontekstów społecznych i kulturowych oraz łatwych w odbiorze informacji technicznych.

Perłą wystawy jest działająca, wierna replika pierwszego komputera Apple-1, która została wykonana przez właściciela muzeum z pomocą sponsorów i grupy wolontariuszy. Posiada ona autentyczny podpis współzałożyciela Apple – Steve’a Wozniaka – złożony na płycie komputera oraz instrukcji. To od niego zwiedzający rozpoczną swoją podróż przez muzeum. Wśród eksponatów znajdą się także modele znane ze swojej ciekawej historii, jaką odcisnęły w technologicznym wyścigu i postępie. Goście muzeum poznają ponadto urządzenia owiane złą sławą porażki oraz prototypy, niewprowadzone do masowej produkcji. Zdecydowana większość z nich jest sprawna lub jest przywracana do działania, a odwiedzający będą mogli ich dotykać, testować i doświadczać pod okiem kustosza.

Wszystkie informacje na temat Muzeum Apple oraz możliwość zakupu biletu, można znaleźć na stronie: applemuzeumpolska.pl

Źródło: Informacja prasowa