Słuchawki i bezprzewodowe głośniki multiroom Bowers & Wilkins to marka sama w sobie. Urządzenia te zwracają uwagę nie tylko swoim genialnym brzmieniem, ale także oryginalnym designem i jakością użytych materiałów. Bez wątpienia – jeśli chodzi o wygląd – to wzrok przykuwać może głośnik Bowers & Wilkins Formation Wedge. Przykuwa zresztą nie tylko wzrok, ale i ucho, o czym szerzej piszę poniżej.

To co na zewnątrz

Obok głośnika Bowers & Wilkins Formation Wedge trudno przejść obojętnie. Urządzenie ma niesamowitą wręcz formę o łukowatym i eliptycznym kształcie, przypominającą wycinek ogromnego krążka. Front urządzenia jest zaokrąglony z charakterystyczną maskownicą z tkaniny rozpiętej na stelażu złożonym z sześciokątnych figur geometrycznych. Boki głośnika schodzą się z tyłu pod kątem 120°. Forma urządzenia pozwala na ustawienie go właściwie w każdym miejscu w pokoju. Warto jednak pamiętać, że będzie ono potrzebować sporo miejsca. Głośnik waży też całkiem dużo, bo aż 6,5 kg, co jest tylko jego zaletą. Przetworniki i wzmacniacze swoje powinny ważyć.

Na górnej powierzchni umieszczono podświetlany panel dotykowy pozwalający na sterowanie odtwarzaniem. Oczywiście można to robić za pomocą dedykowanej aplikacji lub właściwie każdej aplikacji muzycznej, jak Apple Music czy Spotify. Jak w przypadku innych produktów marki Bowers & Wilkins, także i tutaj nie ma w ogóle mowy o jakichkolwiek kompromisach. Tylna ściana głośnika posiada piękne drewniane wykończenie z charakterystyczną szczeliną ujścia systemu bass reflex, a gniazda Ethernet, zasilania i serwisowe USB zostały ukryte w podstawie urządzenia. Głośnik wygląda pięknie z każdej strony. Wspomnę jeszcze, że dostępny jest w wersji czarnej (którą miałem okazję testować) oraz białej.

Połączenia

Bowers & Wilkins Formation Wedge umożliwia podłączenie do źródła dźwięku za pomocą Wi-Fi ze wsparciem dla AirPlay 2 czy Spotify Connect. Sam głośnik można podłączyć do sieci Wi-Fi lub bezpośrednio do routera przy użyciu kabla i portu Ethernet. Urządzenie można sparować ze źródłem dźwięku za pomocą Bluetooth 5.0 (wsparcie dla kodeka aptX HD). Głośnik – jak wskazuje jego nazwa – pozwala na korzystanie z ekosystemu innych urządzeń z serii Formation od Bowers & Wilkins, czyli własnej sieci MESH. Dzięki temu można przesyłać dźwięk pomiędzy urządzeniami i przełączać się pomiędzy nimi bez dodatkowego obciążania domowej sieci.

Pierwsza konfiguracja głośnika odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji. Zajmuje to kilka minut. Później możemy korzystać z aplikacji lub sterować odtwarzaniem z ulubionej aplikacji muzycznej.

Brzmienie

W środku znalazło się pięć głośników: dwa 25-milimetrowe wysokotonowe gwizdki, dwa 90-milimetrowe głośniki średniotonowe z zawieszeniem FST pracujące w układzie stereo oraz jeden 150-milimetrowy subwoofer. Dzięki ich odpowiedniemu rozmieszczeniu oraz samej formie tego urządzenia generuje ono dźwięk przestrzenny o bardzo szerokiej scenie i wysokiej separacji poszczególnych kanałów. Cieszy to ucho podczas słuchania właściwie każdej muzyki. Ogromne wrażenie robi zarówno muzyka akustyczna, np. koncerty grane na żywo, jak i – a może przede wszystkim – muzyka o bogatym instrumentarium (zwłaszcza w zakresie średnich częstotliwości – przesterowane gitary, klawisze, wokale) i złożonej strukturze muzycznej, np. albumy z rockiem lub metalem progresywnym.

Muzyka, jaka wydobywa się z tego głośnika, niezależnie od jej gatunku, jest ogromnie plastyczna, do tego stopnia, że niemal można ją dotykać. Mocne, głębokie i przy tym dynamiczne basy stanowią bardzo solidny fundament, zachowując przy tym szczegółowość rzadko spotykaną w produktach innych marek. Na tej jakże solidnej podstawie umieszczone są mięsiste i bardzo soczyste średnie tony. W zależności od muzyki i stopnia jej skomplikowania oraz instrumentarium można raczyć się pojedynczymi dźwiękami instrumentów i wokali nawet w skomplikowanej strukturze utworów wspomnianych już rocka i metalu progresywnego, mając przy tym możliwość wsłuchiwania się w poszczególne plany muzyczne. Wszystko to zwieńczone jest wyraźnymi i soczystymi dźwiękami wysokimi.

Mistrzostwo dźwięku i designu

Bowers & Wilkins Formation Wedge to kolejny bardzo udany produkt tej angielskiej firmy. W parze ze świetnym designem i perfekcyjnym wykonaniem idzie wręcz niesamowita jakość dźwięku, którą ten głośnik oferuje.

Bowers & Wilkins Formation Wedge dostępny jest w sieci salonów Top Hi–Fi & Video Design w cenie 4499 zł.