Użytkownicy iOS i iPadOS zyskali w ostatnich latach dostęp do kilku nowych, bardzo atrakcyjnych serwisów oferujących gry w ramach abonamentu, takich jak Xbox Cloud Gaming, Google Stadia oraz oczywiście Apple Arcade. Mimo to dla wielu osób głównym źródłem gier na wspomniane platformy pozostaje stary, poczciwy sklep App Store, w którym nadal co miesiąc pojawia się wiele nowych, wartych uwagi produkcji. Poniżej znajdziecie subiektywny przegląd najciekawszych gier, które zadebiutowały tam w 2021 roku.

Magic: The Gathering Arena

Magic: The Gathering to najpopularniejsza na świecie kolekcjonerska karcianka, której korzenie sięgają początku lat dziewięćdziesiątych. Gracze wcielają się w niej w walczących ze sobą magów, a do rozgrywki używane są karty reprezentujące różne zaklęcia, uroki, przyzywane kreatury i artefakty, z których samodzielnie budujemy własne talie, wybierając w ten sposób swoją strategię. Na przestrzeni ostatnich lat w App Store pojawiło się kilka cyfrowych adaptacji tej gry, jednak żadna z nich nie była tak udana jak opublikowana w marcu 2021 roku Arena. Wersja ta oferuje bardzo wierne odwzorowanie wszystkich zasad „papierowego” pierwowzoru (które, jak na standardy cyfrowych karcianek, są bardzo złożone i rozbudowane), wygodny i łatwy w obsłudze interfejs użytkownika oraz, co dla wielu graczy stanowi największą zaletę, możliwość grania za darmo (oczywiście znajdziemy tu też opcjonalne mikropłatności).

Pobierz z App Store

PUBG: New State

PlayerUnknown's Battlegrounds i jej mobilny odpowiednik PUBG Mobile były swego czasu najpopularniejszymi sieciowymi strzelankami typu Battle Royale, jednak dość szybko zostały zdetronizowane przez inne podobne produkcje, takie jak Garena Free Fire i Fortnite. Ponieważ jednak ten ostatni konkurent został niedawno wyrzucony z App Store za naruszenie regulaminu, twórcy PUBG postanowili wykorzystać okazję i wypełnić pozostawioną po nim lukę nową wersją swojego dawnego hitu. Tak powstało PUBG: New State. Gra ta opiera się na dokładnie tym samym pomyśle co PlayerUnknown's Battlegrounds i PUBG Mobile. Jest to więc sieciowa strzelanka rozgrywająca się na dużych, otwartych mapach, na których walczyć ze sobą może jednocześnie nawet setka graczy mających jeden cel - przetrwać jak najdłużej. Wprowadza ona jednak sporo usprawnień w stosunku do poprzedniej mobilnej odsłony serii, poczynając od bardziej nowoczesnej oprawy wizualnej, lepiej wykorzystującej możliwości współczesnych urządzeń, idąc przez większe mapy, a kończąc na nowych elementach rozgrywki, takich jak chociażby możliwość rekrutowania pokonanych przeciwników do naszej drużyny. New State jest przy tym nieco bardziej realistyczne i wymagające od swojej poprzedniczki, co objawia się np. w zachowaniu broni i osłon. Zmianie uległa też nieco otoczka fabularna rozgrywki. Akcja gry przenosi nas do niedalekiej przyszłości, co przekłada się m.in. na wygląd dostępnych w grze map, postaci, broni i pojazdów.

Pobierz z App Store

Divinity: Original Sin 2

Gra Divinity: Original Sin 2 miała swoją premierę w 2018 roku i szybko została okrzyknięta jednym z najlepszych RPG ostatnich lat. Początkowo można w nią było zagrać wyłącznie na komputerach z systemem Windows, jednak z czasem doczekała się również wersji dla macOS oraz konsol Xbox One, Nintendo Switch i PlayStation 4. W maju 2021 roku dość niespodziewanie trafiła ona również na urządzenia z systemem iPadOS. Divinity: Original Sin 2 to rozbudowana gra RPG utrzymana w stylistyce mrocznego fantasy. Oferuje ona duży, otwarty świat, który możemy eksplorować samotnie lub wraz z innymi graczami (istnieje nawet możliwość gry w dwie osoby na jednym urządzeniu na podzielonym ekranie oraz wspólnej gry z użytkownikami macOS). W wersji dla iPadOS znajdziemy całą zawartość znaną z komputerów i konsol. Gra oferuje zarówno możliwość sterowania dotykiem, jak i wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów oraz myszy i klawiatury.

Pobierz z App Store

Pokémon Unite

Pokémon Unite to sieciowa gra typu MOBA, osadzona w uniwersum znanym z gier, seriali i filmów z serii Pokémon. Na pierwszy rzut oka bardzo przypomina ona jedną z najpopularniejszych gier tego typu - League of Legends - jednak w rzeczywistości dość znacznie różni się od niej zasadami. Wprawdzie tutaj również osią rozgrywki są sieciowe starcia dwóch pięcioosobowych drużyn, kierujących postaciami posiadającymi różne atrybuty i specjalne umiejętności (w tym przypadku są to oczywiście różne rodzaje tytułowych pokemonów), jednak podczas gdy we wspomnianej wcześniej grze celem było przebicie się przez fortyfikacje przeciwnika i zniszczenie jego bazy, w Pokémon Unite kluczem do zwycięstwa jest złapanie jak największej liczby dzikich pokemonów błąkających się po arenie i dostarczenie ich do wyznaczonych miejsc. Pokémon Unite w wersji dla iOS umożliwia rozgrywkę międzyplatformową z użytkownikami korzystającymi z konsol Nintendo Switch i urządzeń z systemem Android. Co więcej, gracze mogą też korzystać z jednego konta na kilku różnych urządzeniach, synchronizując na nich swoje postępy w grze.

Pobierz z App Store

Northgard

Northgard to utrzymana w nordyckich klimatach gra strategiczna, w której wcielamy się w wikingów próbujących podbić nowy, niezbadany ląd. Do naszych zadań należy m.in. budowanie osad, zbieranie surowców, eksploracja i zdobywanie nowych ziem oraz prowadzenie wojen. W grze wyraźnie da się wyczuć inspirację klasycznymi RTS z lat dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza serią The Settlers. Mobilna wersja Northgard oferuje niemal dokładnie tę samą zawartość co pierwowzór znany z macOS i Windows, zmieniając jednak interfejs i system sterowania pod kątem obsługi za pomocą ekranu dotykowego. Warto mieć przy tym na uwadze, że choć jest to płatny tytuł typu premium, znajdziemy w nim też opcjonalne płatne dodatki, dodające do gry nowe klany, którymi może pokierować gracz.

Pobierz z App Store

Overboard!

Overboard! to nowa przygodówka twórców bardzo popularnej swego czasu gry tekstowej 80 Days, inspirowana klasycznymi kryminałami w stylu Agathy Christie, ale podchodząca do tematu w dość nietypowy sposób. Jej akcja toczy się w 1935 roku na statku pasażerskim, na którym popełniono morderstwo. W odróżnieniu od większości gier tego typu, w których naszym zadaniem jest rozwiązanie zagadki, w Overboard! wcielamy się w morderczynię próbującą zmylić trop i uniknąć wykrycia. Cel ten możemy osiągnąć na wiele różnych sposobów, a decyzje podejmowane w trakcie rozgrywki wpływają na to, jak potoczy się fabuła. Do gry można więc podchodzić wielokrotnie, za każdym razem uzyskując zupełnie inną historię. Takie podejście jest wręcz wskazane, gdyż tylko przechodząc grę kilkukrotnie, będziemy w stanie odkryć wszystkie sekrety skrywane przez pasażerów statku i wykorzystać je do uzyskania „perfekcyjnego” zakończenia.

Pobierz z App Store

Wingspan

Wingspan to cyfrowa adaptacja bardzo popularnej gry planszowej, w Polsce wydanej jako Na Skrzydłach. Wcielamy się w niej w rywalizujących między sobą obserwatorów ptaków. Naszym celem jest uzyskanie jak najwyższej liczby punktów, które zdobywamy m.in. zagrywając zebrane karty ptaków i wypełniając wylosowane zadania. Każdy ptak ma pewne unikatowe właściwości, które mogą pomóc nam uzyskać przewagę nad przeciwnikami. W trakcie gry możemy jednak wyłożyć na stół ograniczoną liczbę kart, a im więcej ich już posiadamy, tym więcej będzie kosztować nas wykładanie kolejnych. Z każdą kolejną rundą zmniejsza się też liczba dostępnych nam akcji. Kluczem do sukcesu jest więc umiejętne wybieranie wykładanych przez nas kart ptaków, tak by ich specjalne umiejętności jak najlepiej współgrały ze sobą, oraz zagrywanie ich w odpowiedniej kolejności. Wersja dla iOS oferuje tryb dla jednego gracza, możliwość rozgrywki w kilka osób na jednym urządzeniu oraz sieciowy tryb multiplayer.

Pobierz z App Store

Baba Is You

Baba Is You to bardzo nietypowa, a przy tym szalenie pomysłowa gra logiczna, w której zagadki rozwiązuje się poprzez modyfikowanie zasad rządzących rozgrywką. Zadaniem gracza w większości poziomów jest doprowadzenie królikopodobnego stworka o imieniu Baba do wyznaczonego miejsca. Za każdym razem na planszy, oprócz różnego rodzaju przeszkód, znajdziemy też jednak zdania określające reguły rozgrywki. Nasz bohater może przesuwać znajdujące się w nich słowa i zamieniać je ze sobą miejscami, zmieniając w ten sposób m.in. zachowanie poszczególnych obiektów i reguły wygranej. Przykładowo, jeśli na planszy znajdują się zdania „Baba is You” i „Wall is Stop” oznacza to, iż kierujemy Babą, a znajdujące się na planszy mury będą nas zatrzymywać. Wystarczy jednak „rozmontować” to drugie zdanie, by nasz bohater mógł zacząć przenikać przez ściany. Jeśli zaś poprzestawiamy słowa tak, by otrzymać „Wall is You", zaczniemy kierować murami.

Pobierz z App Store

Warhammer 40,000: Mechanicus

Warhammer 40,000: Mechanicus to turowa gra strategiczna rozgrywająca się w uniwersum znanym z popularnej bitewnej gry figurkowej Warhammer 40K. Wcielamy się w niej w dowódcę specjalnego oddziału bojowych mnichów z zakonu Adeptus Mechanicus, wysłanego w celu zbadania planety Silva Tenebris, na której odkryto ruiny starożytnej cywilizacji Necronów. Rozgrywka opiera się tu głównie na eksploracji kolejnych pomieszczeń i walce z napotykanymi tam przeciwnikami. Pomiędzy starciami możemy też modyfikować wyposażenie i umiejętności poszczególnych członków oddziału, co pozwala dostosować ich do preferowanego przez nas stylu gry. Za fabułę odpowiada Ben Counter - autor wielu książek osadzonych w uniwersum Warhammera 40K.

Pobierz z App Store

Night In The Woods

Night in the Woods to gra przygodowa nastawiona głównie na eksplorację otoczenia i dialogi z napotykanymi postaciami, rozgrywająca się w świecie zamieszkanym przez antropomorficzne zwierzęta. Wcielamy się w niej w kotkę o imieniu Mae Borowski, która po rzuceniu studiów wraca do rodzinnego miasteczka Possum Springs, by zamieszkać na strychu u swoich rodziców. Po powrocie okazuje się, że pod jej nieobecność w jej rodzinnych stronach zaszły spore zmiany. Mae szybko odkrywa też, że Possum Springs może skrywać jakąś mroczną tajemnicę.

Pobierz z App Store

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch to dość nietypowa gra przygodowa wydana przez firmę Annapurna Interactive, specjalizującą się w niezależnych, często bardzo eksperymentalnych produkcjach o artystycznym charakterze. Wcielamy się w niej w najmłodszego przedstawiciela rodu Finchów, dotkniętego tajemniczą klątwą sprowadzającą pechową, przedwczesną śmierć na jego członków. Odwiedzając starą rodzinną posiadłość, stopniowo poznajemy losy poprzednich pokoleń poprzez retrospekcje, w których kierujemy poszczególnymi członkami rodziny w ostatnich chwilach ich życia. Każda taka historia przedstawiona jest w inny sposób, zarówno pod względem wizualnym, jak i mechaniki rozgrywki.

Pobierz z App Store

Rocket League Sideswipe

W oryginalnym Rocket League, dostępnym na konsolach i komputerach z systemem Windows, gracze wcielają się w kierowców futurystycznych samochodów o napędzie rakietowym, próbując wbić za ich pomocą gigantyczną piłkę do bramki przeciwnika. Rocket League Sideswipe opiera się na tym samym pomyśle, jednak przedstawia go w nieco innej, mocno uproszczonej formie. Samochody poruszają się tu w dwóch wymiarach, a boiska mają inny, bardziej podłużny kształt, z bramkami umieszczonymi na podwyższeniu. W efekcie oferuje to prostszą, szybszą rozgrywkę, lepiej przystosowaną do obsługi za pomocą ekranu dotykowego. W Sideswipe możemy rozgrywać mecze 2 vs. 2 i 1 vs. 1, zarówno w trybie towarzyskim, jak i rankingowym. Podobnie jak w oryginalnym Rocket League gracze mogą też modyfikować wygląd swoich pojazdów za pomocą części i ozdób zdobywanych w trakcie rozgrywki.

Pobierz z App Store

Alien: Isolation

Alien: Isolation to gra typu survival horror rozgrywająca się w świecie znanym z filmów z serii „Obcy”. Gracz wciela się w niej w Amandę – córkę głównej bohaterki filmu „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” – która próbując odkryć prawdę o tym, co przytrafiło się jej matce, trafia na stację kosmiczną Sevastopol, po której grasuje tytułowy niebezpieczny kosmita. Oryginalna wersja tej gry miała swoją premierę w 2014 roku i została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez graczy, jak i recenzentów. Za opublikowany w ubiegłym roku port na iOS odpowiada studio Feral Interactive, specjalizujące się w przenoszeniu konsolowych produkcji na platformy Apple. Przygotowana przez nich wersja zawiera całą zawartość znaną z podstawowej edycji gry oraz wszystkie siedem rozszerzeń DLC (nie trzeba za nie dodatkowo płacić).

Pobierz z App Store